Bekçilerin Fazla Mesaisi

sule

Katkı Sunan Üye
merhaba, iş yerinde 2 bekçi çalıştırıyorum, 1 hafta biri gece çalışıyor öbürü gündüz. diğer hafta da tam tersi. gündüz çalışması 08:00 - 17:30 gece çalışmaları da 17:30- 07:30 arası.
merak ettiğim bekçilerle ilgili iş kanununda ayrı bir çalışma var mı? yani bekçiye de haftalık 45 saati aşan kısmı mesai olarak mı veriliyor, yoksa bekçi olduğu için farklı bir durum var mı? fazla çalışma yönetmeliğini biliyorum. bekçi için ayrı bir yönetmelik var mı diye merak ediyorum.

dipnot : güvenlik görevlisi değil, bekçi. sadece fabrika gece boş kalmasın diye, olur da hırsızlık, yangın vs. bir şey olursa gerekli yerlere telefon etsin diye çalıştırıyoruz.

ikinci sorum ise, biz hafta içi her gün ara dinlenmeleri hariç 8,5 saat çalışıyoruz. c.tesi pazar çalışma yok. c.tesi pazar çalışan olursa %70 oranında fazla mesai ücreti + normal çalışma ücretini veriyoruz. resmi tatillerde çalışan olursa %100 + normal ücret veriyoruz. burada yanlış yaptığım bir şey var mı? resmi tatillerde çalışma olursa 1 e 3 oranında verilmeli diyenler var kafam karışık :confused:

1.
-İş Kanununda "bekçi"tanımı ve bu tanıma ilişkin ayrık bir hüküm ve ikincil bir mevzuat(tüzük,yönetmelik vs.)yok.(bizler gibi,iş kanuna tabi)
-gece-gündüz bu şekil hergün çalışanlar için malum f.çalışma doğar,ödüyor olmlısınız,ödemiyorsanız ödeyiniz,
2.
-Fiili çalışma 8.5x5=ise hafta da 42.5 saat olur
-45 saate(dahil)kadar fazla sürelerle çalışma,45 saati aşan kısım normal f.çalışmadır
-Her bir saat f.çalışma için %50 yerine 70 olarak ödemeniz uygun/ işci lehine
-44 cü maddeye göre yapılan çalışmaların karşılığı 47 ci maddeye göre ödenir,bu noktada %100 demenizden anladığım,normal ücreti dışında bir günlük ücreti 50tl ise 100tl ödüyorsunuz uygun/ işci lehine.
Not.Ücret yönünden;hafta tatili,ulusal bayram ve genel tatil,fazla çalışma,gece çalışması ve il dışı görevlendirme vs.gibi konulara/hallere ilişkin, Tis ve iş sözleşmelerinde,(yada işyeri iç yönetmeliklerinde)kanun da belirtilenin üzerinde(örneğin;%70-90-100-150-200-300 tl) fazla ücret ödeneceği belirtiliyor,mümkündür,tabi aynı zamanda bağlayıcıdır,uyulması gerekir,bu nedenle "verilmeli diyenler"dedikleriniz,bu durumlara istinaden böyle diyor olmalılar,HALBUKİ KANUN DA BELİRTİLEN HADLERİN/başka bir ifadeyle mutlak emredici hükümlerin ALTINDA OLMAMAK KAYDIYLA, HER BİR İŞYERİ İÇİN UYGULAMA FARKLI OLABİLİR ve bu uygulama da sadece o işyeri için geçerlidir.

"-44 cü maddeye göre yapılan çalışmaların karşılığı 47 ci maddeye göre ödenir,bu noktada %100 demenizden anladığım,normal ücreti dışında bir günlük ücreti 50tl ise 100tl ödüyorsunuz uygun/ işci lehine."
evet doğru anlamışsınız. resmi tatilde çalışma yaparsa işçi, günlük ücreti 50 TL ise 100 TL veriyorum. çalışma yapmazsa 50 TL veriyorum.
sn. Şeref Aydemir çok teşekkür ederim vakit ayırıp bana yardımcı olduğunuz için...

günlük çalışma süresi yönetmeliğine göre "her ne olursa olsun çalışma süresi günlük 11 saati aşamaz" diye ibare var.
bizde bekçiler 14 saat -1 saat dinlenme 13 saat çalışıyor. 8,5 saatten sonrasını fazla çalışma ücreti olarak ödesem bile günlük çalışma süresini aşmış olmuyorlar mı?

11 saat + dinlenme süresini aşamazsınız. İş kanunu gereği incelemeye girerseniz ceza ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

11 saat + dinlenme süresini aşamazsınız. İş kanunu gereği incelemeye girerseniz ceza ile karşı karşıya kalabilirsiniz.

:( ben ne yapacağım, bekçi akşam 5.30 da geliyor. sabah 5.30 çık mı diyeceğim?o saatte öbür bekçiyi nasıl işyerine getireceğim? biz 8 de işbaşı yapıyoruz, bekçinin 7.30 a kadar fabrikayı boş bırakmaması lazım. bu tür uygulama yapanlar yok mu bana yol göstersin? ya da bekçi çalıştıranlar nasıl çalıştırıyor merak ediyorum...

İki vardiyada hafta tatilini nasıl veriyorsunuz? Gündüz fabrika aktif olduğu zamanlarda bekçileri çalıştırmayabilir veya bir kişi daha alarak 3 vardiya sistemine dönebilirsiniz.

merhaba, iş yerinde 2 bekçi çalıştırıyorum, 1 hafta biri gece çalışıyor öbürü gündüz. diğer hafta da tam tersi. gündüz çalışması 08:00 - 17:30 gece çalışmaları da 17:30- 07:30 arası.

Bunlar haftanın 6 iş günü çalışıyorlar,buna göre günlük fiili çalışma süresi 7.5 saat, + 3.5 saat daha olsa ,günlük azami çalışma süresi 11 saat aşılmamış olur(sınırda kalır)buna göre olması gereken,;
-ara dinlenme süresi 1.5 saat
-günlük fiili çalışma sürei 7.5+3.5=11 saat
-günlük toplam iş süresi ise 11+1.5=12.5 saat
olmasında yarar var,
Yada iş süreleri 12-12 olursa daha iyi olur.

İki vardiyada hafta tatilini nasıl veriyorsunuz? Gündüz fabrika aktif olduğu zamanlarda bekçileri çalıştırmayabilir veya bir kişi daha alarak 3 vardiya sistemine dönebilirsiniz.

2 tane işçi var. A işçisi pazartesiden cumartesiye kadar bekçilik yapıyor, pazar günü hafta tatili oluyor. A işçisi bu şekilde bekçilik yaparken B işçisi de sabah 8 akşam 5 buçuk normal çalışma yapıyor, pztesiden cumaya kadar. B işçisi c.tesi hafta tatili yapıyor, pazar günü A işçisinden bekçilik görevini alıyor.
bir sonraki hafta da tam tersi oluyor. biraz karışık bir durum :S

-12-12 olmuyorsa ,
-08-17.30 arası çalışan,hiç değilse akşam 18.30 da çıksın,böylelikle diğerinin iş süresi olan 14 saat, 13 saate düşer ,ara dinlenme süresi de 2 saat yaparsanız, günlük fiili çalışma süresni(yani 11 saati)aşmamış olursunuz

-12-12 olmuyorsa ,
-08-17.30 arası çalışan,hiç değilse akşam 18.30 da çıksın,böylelikle diğerinin iş süresi olan 14 saat, 13 saate düşer ,ara dinlenme süresi de 2 saat yaparsanız, günlük fiili çalışma süresni(yani 11 saati)aşmamış olursunuz

:) evet, tam da aklıma böyle bir şey gelmişti, çok teşekkür ederim ilgilenen herkese.
bu forum sayesinde birçok şey öğrendim ve doğru uyguladım. tekrar teşekkürler...