Belge alsakta biz kimi denetleyeceğiz?

ugur6666

Katkı Sunan Üye
kgk spk türmob vs. diyelimki sınavlar açıldı belgeler verildi.. ama deniyorki büyük şirketler denetlenecek büyüklerin çoğu zaten mevcut bağımsız şirketler tarafından denetleniyor.. biz kimi denetleyeceğiz..

Ynt: Belge alsakta biz kimi denetleyeceğiz?

Denetlenecek firmaların büyüklüğü ile ilgili çeşitli kriterler (Aktif büyüklük/Çalışan sayısı/Cirosu) altında sınıflandırma yapılacaktı.Denetimin başlayacağı tarihe kadar bunlarında açıklanması bekleniyor.
Eğer olurda sınıflandırmalar sonucunda kobilerde denetime tabi tutulursa, ya da kriterler aşağılarda gezerse, denetlenecek firma bulma ihtimalin yükseliyor.
Yok öyle değilde söylendiği gibi olurda 30-40-50 milyon cirolar seviyesinde olursa, biz smmmlere hiç birşey düşmeyeceği aşikar.
Anca hatırı sayılır kaliteli müşterileri olan 4-5 smmmnin bir araya gelerek güçlerini birleştirerek kuracakları smmm ve denetim şirketlerinin bu pastadan iş alabileceğini düşünüyorum.
Onun haricinde yeni smmmlerin, bürosunu yeni açanların vs.. bu işe girer girmez denetim yapıp, zengin olma hayalleri felan kurmasınlar.
Umutlar kırılmasın ama..gelecekte ne olur bilinmez...

Ynt: belge alsakta biz kimi denetleyeceğiz

Uğurrr hocam sen ben bizim gibi 10 tane 20 tane müşavir bu belgeyi alacağız sonra oda ön ayak olursa olur olmazsada oturup biz kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz ve bu bağımsız denetim için bir şirket kuracağız. Bunu zamanında burada üstatlarımızdan biri ta en başta dedi kimse sallamadı işte o üstat yada onun gibi arkadaşlar bize ön ayak olursa biz bu işten ekmek yeriz .
Bugün o büyük kurumsallaşmış firmaları denetleyenler uzaydan gelmiyor, gene bu işi denetim firmalarında smmm ler nasıl yapıyorsa bizde bu işi yaparız. Ha ben bireysel takılırım gerisi beni ilgilendirmez deniyorsada bu piyasada bireyselliğe ekmek yok bu zaten belli.
Şimdi ilk iş lisansların alınması sonrasında şirketleşme ve kurumsallaşma zaten istesekde istemesekde olacak olan şeydir.

stonhand herşeyi yapıyoruz yetenekte var yalnız ortaklık kültürümüz zayıf bizim.. yoksa biz o yabancı şirketlerin işinide elinden alırız aslında... sonuçta adam buradaki çalışanlarına hatrı sayılır ekmek veriyor birde yurtdışı ortaklarda para kazanıyor.. yani aynı işi biz şirketlere daha ekonomik sunabiliriz.. ama hep laftayız icraat yok(kendi açımdan)..

Ynt: belge alsakta biz kimi denetleyeceğiz

stonhand ' Alıntı:
Uğurrr hocam sen ben bizim gibi 10 tane 20 tane müşavir bu belgeyi alacağız sonra oda ön ayak olursa olur olmazsada oturup biz kendi göbeğimizi kendimiz keseceğiz ve bu bağımsız denetim için bir şirket kuracağız. Bunu zamanında burada üstatlarımızdan biri ta en başta dedi kimse sallamadı işte o üstat yada onun gibi arkadaşlar bize ön ayak olursa biz bu işten ekmek yeriz .
Bugün o büyük kurumsallaşmış firmaları denetleyenler uzaydan gelmiyor, gene bu işi denetim firmalarında smmm ler nasıl yapıyorsa bizde bu işi yaparız. Ha ben bireysel takılırım gerisi beni ilgilendirmez deniyorsada bu piyasada bireyselliğe ekmek yok bu zaten belli.
Şimdi ilk iş lisansların alınması sonrasında şirketleşme ve kurumsallaşma zaten istesekde istemesekde olacak olan şeydir.

Üstat,

Bu konuda belirttiğiniz fikir, bence de doğrudur, olması gerekendir.

Fakat, çok fazla bilgi sahibi olmamakla beraber (bu bilgileri doğrulayabilecek pek çok üye vardır), dört büyükler denetim piyasasının %90'ına falan sahiptir diye düşünüyorum.

Şimdi; 10 değil 20 değil 50 SMMM toplanıp bir denetim şirketi kursa; büyük denetim firmalarının hangi biriyle, nasıl rekabet edebilecek?

Bu firmaların avantajlarına bir göz atmaya çalışalım:

1-Marka
2-Denetim faaliyetlerinde ciddi bir deneyim
3-Oturmuş ve faal bir organizasyon yapısı
4-Kalifiye ya da kalifiye olma potansiyeli yüksek işgücü
5-Önemli sektörlerdeki önemli firmaların önemli pozisyonları ile olan dirsek teması
6-Kamu kökenli ortakların lobisel güçleri ve faaliyetleri
7-Uluslararası sermaye gücü

Yeni firmanın elinde ne var? Bence çok olsa fiyat kırma politikası...
Ondan sonra herşey başa dönecek.

"merdiven altı denetim firmaları"
"750 TL.ye denetim lisansı kiralayan denetçiler"
" gelin firmanızı iki ay ücretsiz denetleyelim, memnun kalırsınız %10 indirimle sözleşme yapalım. Arkadaşını getir.İkinize de %5 indirim. vallahi billahi !!!" (buna benzer bir SMMM ilanı paylaşılmıştı forumda :D )

Bugün o büyük kurumsallaşmış firmaları denetleyenler uzaydan gelmiyor demişsiniz.
Kesinlikle size katılıyorum ve FAKAT, her nereden geldilerse de denetim dünyasına geleli çok uzun zaman olmuş. Öyle uzun bir zaman olmuş ki, mesleki anlamda aynı potansiyele sahip oldukları kişilere belki de kim bilir, onlardan daha yüksek potansiyeli olan kişi ya da gruplara karşı bile inanılmayacak düzeyde avantajlı bir pozisyona geçmişler.

Bence, bu pastanın paylaşımı sırasındaki tek belirleyici unsur, yasalar olmalıdır.

"1-10 TL. cirosu olan şirketler şu büyüklükteki denetim firmaları tarafından" gibi kesin çerçeveler belirlenmelidir. Ama, bu durumda da ülkenin tabiatına işlemiş olan ayrımcılık, lobicilik, adam kayırmacılık gibi milli hastalıklarımız devreye girecektir.(yani, ben öyle düşünüyorum) Bu sebeplerden ötürü, yasayla çerçeve belirleme işi de başarılı olamaz.

o zaman o şirketlerden birkaç işi bilen adamla yola çıkmak lazım..

İyide tuna hocam şuanki 4 büyükler denilen firmaların geçmişine bir bakın isterseniz bunu oda yönetimide diyor arkadaş bunların tepesindeki adamlar Türk ve bu adamlar bildiğimiz sizin bizim gibi mali müşavir.
Şimdi işin deneyim kısmında haklısınız bu adamlar deneyimli, bu adamların avantajı çok ancak bu adamlar bizim fiyat kırma politikası olarak algılamayın ancak çok daha ekonomik fiyatlara yapacağımız işleri astronımik rakamlara yapıyorlar. Bu 750 TL ye rapor yazılır yok ona buna şu yapılır politikası değil o adamların 50 bin dolara yazacağı raporu biz çok daha makul fiyatlara yazıp üstüne 20 bölsek dahi mutlu olabilecek yapıya sahibiz.
Burada yanlış anlaşılmasın biz bu işte yeni olabiliriz ancak bu işe bilenleri yani deneyimli kişileri alarak yada kesinlikle odaların ön ayak olmasıyla kendi üyelerine kurumsal bir yapı oluşturup pastayı yabancı görünümlü bir kesime kaptırmamasıyla biz bu işten ekmek yeriz.
Ben kalıbımı basarım burada 20 SMMM birlik olsak başaramayacağımız şey yada denetleyemeyeceğimiz şirket olmaz yeterki ilkin kendimize güvenelim sonrasında zaten gelecektir.
Benim bildiğim odaların bu konu hakkında bir çalışmasıda mevcut en son oda genel sekreteri bu konu hakkında lisans vb. bazı konular netleşinde çalışma yapılacağını belirtmişti.

Selam,
2009/Mayıs ilk sınava girdim 2009/Eylül sınavında SPK bağımsız denetim lisansı almaya hak kazandım
2010/Mart sınavı ile Kurumsal Yönetim derecelendirme lisansı almaya hak kazandım fakat adı geçen bu lisansları şimdiye kadar almadım.Hİçbir ihtiyaç hasıl olmadığı için.SPK yenileme eğitimi açmış katılmam gerekiyor mu mail attım dönen olmadı .Bilgi alabilirsem sevinirim.Teşekkürler

sayın stonhand yazdıklarının altına imzamı atıyorum ve bizler bir araya gelemeyiz diyen arkadaşlara gerçekten üzülüyorum ve bizim kültürümüzde tesanüd vardır ve buda gösteriyorki neden bir araya gelip ortaklık yapmayalım ve neden bu ortaklık piyasaya girdiğinde diğerlerinden aşağı kalsın ama tabiki önce inanmak lazım ve öz güven lazım ve ben değil biz demeye yeniden alışmalıyız bakın ondan sonra neler oluyor neler başarılıyor onuda yaşayıp göreceğiz,kolay gelsin.

arkadaslar bir şirketimin firma sahibinin akrabası Hukuk Profesörü bu konuda çalışan ekip içindeymiş kendisinin söylediği göre sınır 50.000.000 TL olacakmış.

KUDİ ' Alıntı:
arkadaslar bir şirketimin firma sahibinin akrabası Hukuk Profesörü bu konuda çalışan ekip içindeymiş kendisinin söylediği göre sınır 50.000.000 TL olacakmış.

Bu sözü bende duydum.

50.000.000 TL ne ? Aktif toplamı mı, ciro mu ?
Eğer bu rakam teleffuz ediliyorsa, BigFour'dan devam :)

Hangi bakandı hatırlayamıyorum ama değişiklikler söz konusu olduğunda denetim için ciro 50 milyonmu olacak 25 milyonmu olacak yada bilanço büyüklüklerine mi bakılacak onun için çalışmalar sürüyor dediğini bizzat tvden izledim.
Ve evet 50 milyon ile ciro kastediliyor.

Ciro olayını yüksek tutup denetimi ymm lere yıkıp bu geçiş sürecini atlatmayı düşünüyorlar

halilaklan ' Alıntı:
Ciro olayını yüksek tutup denetimi ymm lere yıkıp bu geçiş sürecini atlatmayı düşünüyorlar

Adamlar da güvenemiyor ki, bir yerde de hak veriyorum aslında. Ticaret Bakanı bile tereddüt duyuyor.
Ee zamanında ilkokul mezunlarına da seçim vaadi gibi ruhsat hediye edersen kalite de düşer tabi.
Sepetteki bir çürük yumurta bile sepeti kokutmaya yeter.

bence kısaca 350.000 adet şirketin kapanmasını göze alamadılar şahsa dönse bile kayıp fazla olur.. ticaret odaları çöker bikere.. vergi gelirleri düşer.. vs.vs.