Belgesiz Konsolosluk Harcı Ve Aracının Bedeli

Merhabalar herkese, sizlere danışmak istediğim ve cevabını bulamadığım birkaç sorum var, vaktinizi ayırıp cevaplarsanız sevinirim.

Hayırlısıyla yeni bir şirket açmak istiyorum. Turizm alanında hizmet verecek, vize konularında danışmanlık ve aracılık hizmeti de sunacak. Ancak vergilendirmeyle ilgili kafamda oturmayan ciddi sorunlar var. Belki biliyorsunuzdur konsolosluklar genelde işini belli kuruluşlara yaptırıyorlar, o kuruluşlarda örneğin 250 tl alıyor işlem karşılığı, 200 tl konsolosluk vize harcı 50 tl onların aracılık/hizmet ücreti.

Örneğin bir durum vermek gerekirse; biz A firmasıyız, müşterinin kredi kartından 300 TL çektik vize işlemi için ve bu işlemin sadece 50 TL'si bizim hizmet bedelimiz, gerisi konsolosluk ve başvuru firmasına iletilecek. Başvurusunu onun için konsolosluğun belirlediği başvuru firmasına yaptık 250 TL ödedik, ancak firma bize konsolosluğa ileteceği 200 tl için bir belge vermiyor, sadece kendi hizmet bedeli olan 50 TL'nin bilgi fişini veriyor, onuda vize sahibi adına kesiyor, parayı A şirketi ödese dahi onun adına kesmiyor. Hatta pasaportu teslim alırken bazıları bu fişide teslim alıp geri vermiyor. Bu durumda bunu faturada nasıl göstermemiz gerekir? Kredi kartından 300 tl çekilmiş olmasına rağmen sadece 50 tl'yi faturalandırdığımızda diğer ücretleri bizim almadığımızı nasıl ispatlar ve herhangi bir vergi sorunu yaşamayız.

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkürler..

Pasaporttaki vize sayfasının fotokopisini çekip belgeleriniz arasında saklayın. . Vize harç ücretlerinin yazılı olduğu bir tarifeyi de ayrıca saklayın.

Pasaporttaki vize sayfasının fotokopisini çekip belgeleriniz arasında saklayın. . Vize harç ücretlerinin yazılı olduğu bir tarifeyi de ayrıca saklayın.

Cevabınız için çok teşekkürler, beni çok rahatlattı işlemin böyle kolay olması. Birde bişeyi merak ettim, şirketin şahıs yada limited şirketi olmasının bi önemi yada farkı var mı bu konu için? Yada A sınıfı turizm acentası olması şart mıdır faturayı bu şekilde kesmek için, bir bilginiz var mı?

Vize işleri yapabilmek için A acenta olmak zorunluğu yoktur. A acenta yurt dışı turlar düzenleyebilir demektir. Sadece vize alıp turu düzenlemezseniz a acenta olmaya gerek yok.