Beyan Edilecek Matrah Bulunmaması Halinde Boş Muhtasar Beyannamesi Verilip Verilmeyeceği Hakkında

İyi günler kira giderim yok, işçi giderim yok, vb. giderlerim yok. muhtasar beyannamesi boş. Boş olan muhtasar beyannamesi için vergi dairesine her ay boş beyanname mi vereceğim.(her ay 230,70 vergi damga vergisi mi vereceğim.)Vereceksem nasıl bir yol izlemem gerekiyor.Vermemem gerekiyorsa nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.

Merhaba
Normal şartlarda muhtasar beyannamesi boş olarak verilmez.Ancak bu konuda iki yöntem önerebilirim
1- Beyanı 1 defaya mahsus hazırlayın.151 kodunu seçerek rakam olarak sıfır yazın.Beyannamenin ilk sayfasında "Sonraki ay beyan Var/Yok" şeklinde seçenek gelir.Orayı "Yok" olarak işaretleyin.Damga vergisini ödeyin. En azından sonraki aylarda herhangi bir kesinti yoksa,boş beyan vermenin önüne geçmiş olursunuz.Beyanı takip etmek zorunda da kalmazsınız.
2- İnteraktif vergi dairesinde "İŞLEMİ BAŞLAT>VERGİ İŞLEMLERİ>Muhtasar Beyanname Verilmeyeceğine Dair Dİlekçe" adımından BEYANIN SON GÜNÜNDEN ÖNCE dilekçe vereceksiniz.Ancak bu dilekçe sadece o ayki beyannameyi kurtarır.her defasında burdan girip dilekçe vermeniz gerekir.Yani burayıda takip etmeniz gerekir.

Ben daima 1.seçeneği kullanırım.

Muhtasara tabii kesintiniz yoksa Damga vergisi ödememek için Tahsin Bey'in dediği gibi interaktif vergi dairesinden dilekçe verin, bende her zaman 2. seçeneği kullanırım.

Kanunen ne boş beyana nede dilekçeye gerek yok. İsteğe bağlı yapılabilir. VD neden beyan verilmediğini sorabilir o zaman cevap verilebilir.

Kanunen ne boş beyana nede dilekçeye gerek yok. İsteğe bağlı yapılabilir. VD neden beyan verilmediğini sorabilir o zaman cevap verilebilir.
Siz hiç bu sebeple cevap verme gereği duydunuz mu sayın merkür2? Bunu hiç deneyimlediniz mi?Ben uzun zamandır pek yaşamadım da,böyle bir durumda cezayı engelleyebiliyor musunuz merak ettim.

Siz hiç bu sebeple cevap verme gereği duydunuz mu sayın merkür2? Bunu hiç deneyimlediniz mi?Ben uzun zamandır pek yaşamadım da,böyle bir durumda cezayı engelleyebiliyor musunuz merak ettim.
Konu ile ilgili bugün başıma bir olay geldi. Vergi dairesinden arayıp 01-03/2020 dönemine ait muhtasar beyannamesi verilmediğine dair bilgi geldi. Takip servisindeki memurla görüşmemin sonucunda stopaj kesintiniz yoksa interaktif vergi dairesinden 'genel amaçlı dilekçe>muhtasar kesintim olmadığına dair dilekçe verin' dedi her hangi bir ceza uygulanmaz dedi şaşırdım açıkçası, kanuni süresinden sonra verince genel usulsüzlük cezası kesiliyor diye hatırlıyordum. Bu konu da hakkında bilginiz var mı ?

İyi günler kira giderim yok, işçi giderim yok, vb. giderlerim yok. muhtasar beyannamesi boş. Boş olan muhtasar beyannamesi için vergi dairesine her ay boş beyanname mi vereceğim.(her ay 230,70 vergi damga vergisi mi vereceğim.)Vereceksem nasıl bir yol izlemem gerekiyor.Vermemem gerekiyorsa nasıl bir yol izlemem gerekiyor. Yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Mali müşavirinizin size kestiği makbuz için ne planlıyorsunuz...?

Konu ile ilgili bugün başıma bir olay geldi. Vergi dairesinden arayıp 01-03/2020 dönemine ait muhtasar beyannamesi verilmediğine dair bilgi geldi. Takip servisindeki memurla görüşmemin sonucunda stopaj kesintiniz yoksa interaktif vergi dairesinden 'genel amaçlı dilekçe>muhtasar kesintim olmadığına dair dilekçe verin' dedi her hangi bir ceza uygulanmaz dedi şaşırdım açıkçası, kanuni süresinden sonra verince genel usulsüzlük cezası kesiliyor diye hatırlıyordum. Bu konu da hakkında bilginiz var mı ?
İşte sıkıntı da bu zaten sayın MAY.Boş beyanname verilmez tamam,ama sonuçta "bilgi vermemekten dolayı" da daire ceza kesmeye meyilli oluyor. Bazı vergi daireleri insaflı davranıp bazıları davranamayabiliyor.Ben nerden bileyim kesintin olmadığını diyor.Sonuçta "internet üzerinden verilmesi gereken beyanın verilmediğine dair ceza" diye bir şey var.Bunlara maruz kalıp daireyle muhatap olmamak için yazdığım yolları tercih edeceksiniz.
Sizin şu an tek yapabileceğiniz memurun dediği dilekçeyi vermek.Ancak sonrasında 2020 yılının ilk 3 aylık dönemi daire tarafından incelenmeye alınabilir.kesintim yok dediniz ama evrakları bi getirin görelim derlerse?Gerçekten kesintiniz yoksa sıkıntı olmaz belki,ama yinede evrak incelemesi pekte hoş bir durum olmaz.

Zaten kanunen yok yazmamın nedeni o. VD sinir bozucu abuk sabuk tavrına maruz kalmamak için dilekçe verilebilir. Ceza kesilebilmesi için VD Muhtasar B. bildirilecek bir şey bulması gerekir, bunun haricinde kesinlikle ceza uygulayamaz. Ama ben yaptım oldu mantığı ile ceza kesen çıkar mı çıkar. Uğraşırsanız (beyan edilecek bir şey olmaması şartı ile) kesin ve kesin iptal ettirirsiniz.

En temiz iş kesinti olmadığı aylarda dilekçe vermektir. Diğer türlü ya gereksiz damga vergisi ödenir yada dilekçe ve beyan vermezseniz vergi dairesini kıllandırıp açıklama isterler, uğraşırsınız. Dilekçe verin geçin.