Beyan Edilmeyen Kira Gelirleri İle İlgili

Merhaba,

Aynı apartmanda yaşadığım yaşlı bir komşumun kendi oturduğu evinin yanında 2. bir evi daha var ve bu evde de kiracısı yaşıyor. Bildiğim kadarıyla 10 seneden fazladır kiracı aynı. Bir kaç senedir yaşı dolayısıyla artık elden ayaktan çekildiği için kira takiplerini kızı yapıyor. Geçenlerde kızı ile konuşurken kiraları senelerdir elden aldıklarını öğrendim. Kira geliri vergisi ödemesi de yapmıyorlarmış. Aslında kızı ilgilenmeye başladığı zaman bu durumu fark etmiş, cezası olduğunu biliyormuş ancak nasıl düzeltilir, geriye dönük kira geliri beyanı yapılabilir mi bilmediği için bu zamana kadar bir şey yapmamış. Maliyeden herhangi bir bildirim vs. de henüz gelmemiş. Komşumun kızı benden bu durumda ne yapmak lazım diye öğrenebilir misin diye sordu. Sizlerin fikirlerini alabilir miyim? Bu aydan itibaren banka üzerinden kira ödemelerini alıp önümüzdeki sene beyan edip normal olarak devam etse de geriye dönük eksik beyan için ne yapılabilir?

Not: Bu arada kiracılarının aslında bir evi varmış ve o da kirada imiş. Kendisi kira vergisini ödüyormuş ve komşumun evi için ödediği kirayı gider gösteriyormuş.

Yardımcı olabilirseniz sevinirim...

Murat

Pişmanlıkla beyanname verip cezasız ödeyebilirler.
Zamanaşımı süresi geçen yıllar için beyanda bulunmayabilir. İstisna ve götürü gideri de dikkate alınca kira geliri çok yüksek değilse geriye dönük beş yılı ödeyip riski ortadan kaldırabilirler.

Merhaba
Yanlışım varsa düzeltin ama; Kira gelirini beyan etmeyen veya eksik beyan edenler kira gelirleri istisnasından faydalanamazlar.
2018 yılı için Gelir idarsinin yayınladığı Kira gelirleri kitapçığında da aynen şu ibare geçmektedir.
" Konutlardan elde edilen kira gelirleri 1-25 Mart 2019 tarihleri arasında beyan edilmez veya eksik beyan edilirse, 2018 yılı için 4.400 TL’lik istisnadan
yararlanılamaz."

Dolayısıyla sonradan verilen beyanlarda istisna tutarını düşemezsiniz.Götürü gider hakkınız bâkidir.

Tolga Aktepe
Gelir Uzmanı
K.Maraş Vergi Dairesi Başkanlığı
[email protected]

Kanuni Süresi Geçtikten Sonra Kira Beyanı Vermek İsteyenler Ne Yapmalı?

Tarih: 22.04.2016

Gvk.70.md. Gayrimenkulünü (mesken, iş yeri vs.) kiraya verenler, takip eden yılın 1-25 Mart arası Gayrimenkul Sermaye İradı beyanı verirler. Gayrimenkul Sermaye İradı beyanı vermesi için ilgili yılın istisna tutarı aşması gerekmektedir. Beyannamesini 1-25 Mart arasında vermeyenler hakkında VUK.341.ve 344.md. istinaden cezai hükümler uygulanmış olup istisna indiriminden faydalandırılmamaktadır.

Ancak kanuni süresinde GMSİ beyannamesini vermeyenler kendilerine en yakın vergi dairesine başvurarak VUK 371.md. istinaden pişmanlık (ıslah) hükümlerinden faydalanmak istediğini yazılı olarak bildirilmesi halinde VUK.341.ve 344.md. istinaden vergi ziyaı cezası kesilmemektedir. Ancak bu hükümden faydalanması için mükellef hakkında herhangi bir ihbar bulunmaması, ilgili veri dairesi tarafından herhangi bir tespit veya taktir komisyonuna sevk edilmemiş olması gerekir. Pişmanlıkla verilen beyannamede çıkacak olan verginin ilk taksitini 15 gün içinde ödemek şartıyla faydalanabilirler. Bu şartları sağlayan mükelleflerimiz istisna indiriminden faydalanma hakkı bulunmaktadır.(Gvk.1992/2 İç Genelgesi)

Örneğin; 2015 yılında K.Maraşâ€™ta iki meskenden 9.600.00-TL kira geliri elde eden Mehmet Bey, 1-25 Mart beyanname vermemiştir.(Mükellef VUK.371md.faydalanmış olup Götürü Gider yöntemini seçmiştir)

Kira Geliri 9.600,00

İstisna Tutarı -3.600,00 (2015 yılı)

Götürü Gider - 6.000,00*%75=4.500,00-TL

Safi İrad 4.500,00*%15=675,00-TL ödenecek vergi

Tolga Aktepe
Gelir Uzmanı
K.Maraş Vergi Dairesi Başkanlığı
[email protected]

Kanuni Süresi Geçtikten Sonra Kira Beyanı Vermek İsteyenler Ne Yapmalı?

Tarih: 22.04.2016

Gvk.70.md. Gayrimenkulünü (mesken, iş yeri vs.) kiraya verenler, takip eden yılın 1-25 Mart arası Gayrimenkul Sermaye İradı beyanı verirler. Gayrimenkul Sermaye İradı beyanı vermesi için ilgili yılın istisna tutarı aşması gerekmektedir. Beyannamesini 1-25 Mart arasında vermeyenler hakkında VUK.341.ve 344.md. istinaden cezai hükümler uygulanmış olup istisna indiriminden faydalandırılmamaktadır.

Ancak kanuni süresinde GMSİ beyannamesini vermeyenler kendilerine en yakın vergi dairesine başvurarak VUK 371.md. istinaden pişmanlık (ıslah) hükümlerinden faydalanmak istediğini yazılı olarak bildirilmesi halinde VUK.341.ve 344.md. istinaden vergi ziyaı cezası kesilmemektedir. Ancak bu hükümden faydalanması için mükellef hakkında herhangi bir ihbar bulunmaması, ilgili veri dairesi tarafından herhangi bir tespit veya taktir komisyonuna sevk edilmemiş olması gerekir. Pişmanlıkla verilen beyannamede çıkacak olan verginin ilk taksitini 15 gün içinde ödemek şartıyla faydalanabilirler. Bu şartları sağlayan mükelleflerimiz istisna indiriminden faydalanma hakkı bulunmaktadır.(Gvk.1992/2 İç Genelgesi)

Örneğin; 2015 yılında K.Maraşâ€™ta iki meskenden 9.600.00-TL kira geliri elde eden Mehmet Bey, 1-25 Mart beyanname vermemiştir.(Mükellef VUK.371md.faydalanmış olup Götürü Gider yöntemini seçmiştir)

Kira Geliri 9.600,00

İstisna Tutarı -3.600,00 (2015 yılı)

Götürü Gider - 6.000,00*%75=4.500,00-TL

Safi İrad 4.500,00*%15=675,00-TL ödenecek vergi

Bunu yeni okudum.Doğruysa bende yeni öğrenmiş oldum.

Tahsin abi idare tespit ederse beyanı vermediğini faydalanamıyorsun bu indirimden.

Bak işte bunlar hep aynısını yapıyor.Al birini vur birine.O zaman niye sadece beyanı vermezsen istisnadan yararlanamazsın diyorsun.Milletin kafasını karıştırıyosun. Aynı olayı geçen ssk'da da yaşadım. Bu aralar ssk denetimleri sıklaştı ya (bilginizde olsun bu arada) 3-4 firmama gittiler.Bi tanesinde birini tesbit ettiler.İşçi ayın 1'inde başlamış,bunlarda 4'ünde gidip tutanak tutmuş.Haliyle işe başlama 1 eylül diye yazılmış tutanağa. Geriye dönük giriş yaptık mecburen.Şimdi yasa ne diyor? Tebliğ tarihinden itibaren 15 gün içinde ödersen cezanın 1/4'ünü ödersin.Ama altında da ne yazıyor? herhangi bir kurum denetimi ya da inceleme olmayacak, tamamen işverenin kendiliğinden verdiği bir bildirim olacak.Bizde haliyle tereddüt ettik,indirimi alabilir miyiz alamazmıyız diye. Yolum düştü kuruma sordum.İndirim alırmışız.İndirim ancak, giriş işlemi kurum tarafından re'sen yapıldığında alınamazmış.İyide böyle yazmıyor.

-Sigortalı işe giriş bildirgesini ve GSS giriş bildirgesini süresinde ve Kurumca belirlenen şekle ve usule uygun vermeyenler hakkında, her bir sigortalı için aylık asgari ücret tutarında (*) 2.558,40
(*) Mahkeme kararına, Kurumun denetim ve kontrol ile görevli memurlarınca yapılan tespitler veya diğer kamu idarelerinin denetim elemanlarınca kendi mevzuatları gereğince yapacakları soruşturma, denetim ve incelemelere ya da kamu idarelerinden alınan belgelere istinaden düzenlenenler hariç olmak üzere, bildirgenin veya belgenin yasal süresinden sonra ilgililerce kendiliğinden 30 gün içinde verilmesi ve söz konusu cezaların tebliğ tarihini takip eden günden itibaren 15 gün içinde ödenmesi halinde, öngörülen cezalar dörtte bir oranında uygulanır.

Şimdi siz bu yazılanlardan ne anlarsınız? Denetimi yedik,denetimin tarihi saati belli.Benim giriş yaptığım tarih saat belli.Yani denetim üzerine giriş yaptığım belli.Ama işte öyle değilmiş.En azından memurun söylediği bu yönde.
Yaz şunu açık açıkta bizde ne yapacağımızı bilelim.30 gün içinde diyor ama bu şekilde düzenlenenler de hariç diyor.İlla bulmaca çözeceğiz.

Son düzenleme:
"... belgelere istinaden düzenlenenler hariç..." buradaki düzenlenenler kelimesi varya o resen bildirge için kullanılmış ifade.