Beyannamede fazla alış yapılmış gibi gösterilmesi hk.

12.ay beyannamesinde bir faturayı 0 bedelle giriş yapılacagına yanlışlıkla tutar üzerinden gidilmiş dolayısıyla kdv side program tarafından otomatik alınmış yani olmayan bir alım işemi ollmuş gibi gösterilip kdv beyannamesi şirket adına düzenlenmiştir.bu yanlışlık vergi dairesi tarafından dikkat cekmeden nasıl düzeltilebilir düzeltme beyannamesi haricinde yapılacak bi yol gösteilebilirmi..teşekkürler..

Ynt: beyannamede fazla alış yapılmış gibi gösterilmesi

Tutar yüksek mi

Ynt: Beyannamede fazla alış yapılmış gibi gösterilmesi hk.

191' in azaltmasını yapacaksınız, düzeltme vermede bir sakınca olmaz.İdarenin lehine bir durum.

merhaba,
alıştan iade kdv tutarı olan 2,52.-TL yi, 30.satırda beyanname üzerinde göstermeyi unutmuşum.
aralık-2010 dönemine 2.388.-TL KDV ödemesi çıkıyordu.
Bu 2,52.-TL tutarı için düzeltme vermem gerekir mi? yoksa KKEG yapsam olurmu?

Ufak bir rakam. Ama ödemeniz çıkıyormuş ileride beyan edilmediği için vergi ziyasına sebebiyet vermekten dolayı yarısı tutatında ceza keserler. Dediğim gibi ufak bir rakam siz bilirsiniz.

Doğrusu, düzeltme vermenizdir.

Sayın narin ;
Alış esnasında KDV'sini indirim söz konusu ettiğiniz malın iadesini yaparken kestiğiniz fatura ile KDV hesaplayıp daha sonra bunu KKEG yapmanız mümkün değil . Beyannameyi pişmanlıkla düzeltmeniz gerekmekte malesef .

çok mersi sn.nisanlı, sn. çağdaşkara,

peki, düzeltme verdiğim takdirde 2,52.-TL yide eklediğimde; beyannamede olması gereken ödenecek KDV tutarı 2.390.-TL olacak. Daha önce 2.388.-TL ödenmişti.
Bu durumda düzeltme verince bir daha bu tutar mı tahakkukta gözükür yoksa 2,52+damga+pişmanlık zammı olarak mı? tahakkuk eder... Hiç yapmadımda tereddüt ettim.

Düzeltme beyannamenizde 2.390,00.- TL görünecek, pişmanlıkla onayladığınız tahakkukta ise 2,52.-TL +Damga vergisi+Pişmanlık zammı

Onayalama aşamasında 2,52.-TL ödeme çıktığının uyarısını verecektir.

arkadasşalar internet kopması nedeniyle tekrar baglanamadım ilginize teşekkürler tutar 4400 kdv(18) dahil..bu tür düzeltme beyannameleri idarenin dikkatini çeker ve incelem konusu olur diye korktuğum için ne yapmalıyım diye sormak istedim ama anlıyorum ki düzeltme verilmesi gerekiyor sagolun iyi çalışmalar..