Beyin Jimnastiği ( Zeka, Mantık soruları)

• Konbuyu başlatan İrem35
  • Başlangıç tarihi
Ynt: Beyin Jimnastiği ( Zeka, Mantık soruları)

17. günde direğin tepesine çıkar ( O günün sonunda yine 3 metre aşağıya kayacak ama ;) ;))

20

İrem35 ' Alıntı:
EYLÜLDURU ' Alıntı:
İrem35 ' Alıntı:
10:29 doğru cevap :)

Oley!!! :D

:) :D
hadi bakalım devam ediyoruz...

Bir karınca 20 metrelik bir direğe tırmanmaya çalışıyor. Birinci gün 4 metre çıkıyor ve günün sonunda 3 metre aşağı kayıyor. ikinci gün yine 4 metre çıkıyor ve günün sonunda 3 metre aşağı kayıyor. Karınca her gün bu şekilde tırmanırsa kaç günde direğin tepesine çıkar? :)

1 gün :4-3:1
2 gün :4-3:1
günde 1 mt 20/1: 20 gün

icinar ' Alıntı:
1 gün :4-3:1
2 gün :4-3:1
günde 1 mt 20/1: 20 gün

Yanılıyorsunuz çünkü her gün 1 metre çıkıyor 16.günün sonunda 16 metre çıkmış oluyor, 17.gün 4 metre daha çıkınca 20 metrelik direğin tepesine çıkmış olur.(Gün sonu 3 metre aşağıya kayıyor)

Evet doğru söylüyorsunuz.Ben tepesine çıkar kısmına dikkat etmedim.17.çıkar ve düşer .
Şimdi bakınca daha öncede yazılmış :)
İyi akşamlar

20.gün ve 17.gün yanlış cevap :D :D
hadi bir kez daha düşünün

sorumuzu tekrarlıyalım :)

Bir karınca; 20 metre boyunda bir direğin tepesine ulaşmaya çalışıyor. İlk gün 4 metre çıkıp, 3 metre aşağıya kayıyor; her gün bu şekilde tırmanırsa kaç günde direğin tepesine çıkar?

İrem Hn bu karınca her gün deneyip, yerinde 1 mt sayıyor.Tepesine çıkamayacak gibi . ;D

:D :D karıncamız, sonunda muradına eriyor ve çıkıyor ama hangi günde ayak basıyor orası önemli :D :D

16.günün akşamı diyorum. :)
17.günde 20 mt bulmuştuk. Burada 3 mt kaymıştı.Ozaman 16. gün

Şu karınca tüm akşamımı yedi :)

gün zıplama kayma
1 4 3 1
2 4 3 1
3 4 3 1
4 4 3 1
5 4 3 1
6 4 3 1
7 4 3 1
8 4 3 1
9 4 3 1
10 4 3 1
11 4 3 1
12 4 3 1
13 4 3 1
14 4 3 1
15 4 3 1
16 4 0 4 kayamaz

19 19 mt tamamlayıp,20 mt ye ayakbasar

:D :D ewet.. doğru cevap 16 günde.. :D :D

Direğin uzunluğu 20 metreymiş. Karınca 4 metre çıkıp 3 Metre Alçaldığı İçin 19. 18. ve 17. günlerde 4 metrelik bir yol kat edemez. 20 metrelik bir direğe ayak bastığı ilk gün 16.gün olur.
17.günde 4 metre tırmanırsa, 21 metreye ulaşmış olur. Oysa direğin uzunluğu 20 metredir.

tebrikler ;)

İrem35 ' Alıntı:
:D :D ewet.. doğru cevap 16 günde.. :D :D

Direğin uzunluğu 20 metreymiş. Karınca 4 metre çıkıp 3 Metre Alçaldığı İçin 19. 18. ve 17. günlerde 4 metrelik bir yol kat edemez. 20 metrelik bir direğe ayak bastığı ilk gün 16.gün olur.
17.günde 4 metre tırmanırsa, 21 metreye ulaşmış olur. Oysa direğin uzunluğu 20 metredir.

tebrikler ;)

İrem Hanım, vallahi bu karınca dert oldu hepimize...
Şimdi karınca her günün sonunda 1 metre ilerleyerek 16.gün sonunda 16 metre tırmanmış oldu.17.gündede 4 metre tırmanınca 16+4=20 olamsı gerekmez mi?

evet bencede 17 olur.En son 3 metre tırmandığında direğin tepesine gelmiş oluyor niye 1 metre daha gitsin ki ? 21 metre eder'e cevap yani :) bence o karınca açlıktan ölür ;)

yeterlilik ' Alıntı:
evet bencede 17 olur.En son 3 metre tırmandığında direğin tepesine gelmiş oluyor niye 1 metre daha gitsin ki ? 21 metre eder'e cevap yani :) bence o karınca açlıktan ölür ;)

17.günün sabahı 16.metre de zaten o günde 4 metre gittiğinde zaten 20.metreye ulaşmış oluyor, 21 değil...

EYLÜLDURU ' Alıntı:
İrem Hanım, vallahi bu karınca dert oldu hepimize...
Şimdi karınca her günün sonunda 1 metre ilerleyerek 16.gün sonunda 16 metre tırmanmış oldu.17.gündede 4 metre tırmanınca 16+4=20 olamsı gerekmez mi?

:D :D
hayır canım benim,
bayağı yordu sizi bu soru galiba :)
hadi çözümümü vereyim..
doğru cevabımız 16.gün olacak;

Tırmandığı Ulaştığı Düştüğü
Gün Metre Metre Metre Pozisyon
(a) (b) (a-b)

1. gün 4 metre 5 metre (3 metre) 2.metrede
2.gün 4 metre 6 metre (3 metre) 3.metrede
3.gün 4 metre 7 metre (3 metre) 4.metrede
.
.
.
.
.
.
14.gün 4 metre 18 metre (3 metre) 15 metrede
15.gün 4 metre 19 metre (3 metre) 16 metrede
16.gün 4 metre 20 metreye ulaşır.

aslında püf noktası ilk gün :),
4 metre tırmandığında aslında direğin 5.metresine çıkıyor geriye 3 metre daha aşağıya kaydığında ilk gün 2.metrede kalıyor.. karıncamız 1 metre ilerlediğinde 2.metreye, bir metre daha ilerlediğinde 2 den 3 e ulaşır, bir metre daha ilerlediğinde 3 ten 4.metreye ulaşır, bir metre daha ilerlediğinde 4 metre ilerlemiş olur ama 5.metreye ulaşır..

hergünün başında bir önceki düştüğü noktadan başlar, 16.gün 16.metrede başladığı için 4 metre ilerlediğinde tepeye varmış olur. :D :D yukarıdaki tabloyu incelediğinizde cevabın 16.günde ulaştığı sonucuna varacaksınız.. :)

eğer 17.gün 4 metre daha ilerlerse 21 metreye çıkar

bu bayağı kafa yordu galiba :)

İrem Hn cevabınızda şaibe var :eek: :eek: kabul etmiyorum ama. Mantığımız aynı ancak siz 1. günün sonunda karıncayı 2.metreye çıkardınız.O yüzden 1 gün eksik çıkıyor sizde. Karınca başlangıçta 0 noktasında değilmiydi, o gün ancak 1. metre de olabilir...

:eek: :eek: kendi cevabımı kontrol ettim, haklısınız 16 gün değil, ben 1 metreden başlamışım saymaya :D :D :D

ewet itirazınız kabul edilmiştir. ( ama zor sorularla intikamım acı olacak :) :D)

pekala devam ediyorum yeni sorunuz geliyor..

A ve B kutularının birinin içinde 10.000.-TL lik çek bulunmaktadır.
A kutusunun üzerinde ?B?nin üzerindeki yazı kısmen yanlıştır ve çek B?nin içindedir? yazmaktadır.
B kutusunun üzerinde ise ?A?nın üzerindeki yazı kısmen doğrudur ve çek B?nin içindedir? yazmaktadır.
Buna göre çek hangi kutudadır? :) :)

Hadi bakalım kolay gelsin..

B kutusunda. A kutusunda yazan;Çek B nin içindedir doğru, B nin üzerindeki yazı kısmen yanlıştır dediği kısmı yanlış olacak. B kutusunun üzerindek yazısının hepsi doğru diyorum.

Bence A kutusunda.

A?nın üzerindeki yazı ?B?nin üzerindeki yazı kısmen yanlıştır ve çek B?nin içindedir.

Çekin B kutusundadır ibaresi yanlıştır.Buna göre de B kutusunda yazan A?nın üzerindeki yazı kısmen doğrudur ibaresinin de bunu desteklediğini düşünüyorum .Artık İrem Hanım çok bekletmeden açıklarsanız biz de merakımızı gideririz.:)

İyi akşamlar