Bilanço Açılış

2009 yılı başı itibariyle bilanço esasına geçen mükellefimizin açılış kaydını yapmak istiyorum
müklellefin işyerinde kullandığı makinaların faturası yoktur
aktife alacağız ama neye göre alacağız
piyasa fiyatına göre yazsam bunun belgeleme zorunluluğum ne ile olur
bu makinaların değerine göre sermaye kaydı yapacağım
cevap için şimdiden teşekkür ederim.

Ynt: bilanço açılış

Selamlar.
Fatura olmadan bu makineleri aktife almanız biraz zor.Bana göre alamazsınız.Piyasadan mecburen fatura tedarik etmelisiniz.Afaki olarak belge varmış gibi kayıtlara almanız bana göre yanlış olur.Ama (sesli düşünüyorum) emsal bedel uygulaması belki bu durumda geçerli olabilir.Ama sanıyorum bunda da 3.uygulama yani takdir esası geçerli olur.Tam emin değilim.Tecrübeli üstatlar belki faydalı yorumlar yapabilirler.

Ynt: bilanço açılış

Bildiğiniz gibi VUK'a göre makinelerin değerlemesi maliyet bedeline göre yapılır. Eğer maliyet bedeli tespit edilemiyor ise VUK-267'ye göre yani emsal bedele göre değerleme yapılabilir. Ancak, sizin bahsinize göre makinelerin tespiti VUK 267- Birinci sıra ve İkinici sıraya göre tespit edilemediğinden üçüncü sıraya göre tespit edilmesi gerekmektedir. Bu durumda, makinelerin takdir esasına göre değerlenmesi gerekmektedir.

Saygılarımla,

Ynt: Bilanço Açılış

Kayıtlarınıza alabilmeniz için V.U.K 227. md gereği belge düzenlemek zorundasınız. Gider pusulası ile alımını yapıp bilanço aktifine kayıt etmelisiniz.

gider pusulası konusuna ben de katılıyorum. bu gider pusulasında kdv belirtip 2 nolu kdv ile beyan etmesi gerekir gibime geliyor.muhasebe kaydı da şu şekilde olabilir.

253 (B)
191 (B)
679 (A)
391 (A)
679 hesabı alacaklandırdım çünkü bir parasal değer çıkışı olmıyacağı için sanki bedelsiz almışız gibi düşündüm.

batlı ' Alıntı:
gider pusulası konusuna ben de katılıyorum. bu gider pusulasında kdv belirtip 2 nolu kdv ile beyan etmesi gerekir gibime geliyor.muhasebe kaydı da şu şekilde olabilir.

253 (B)
191 (B)
679 (A)
391 (A)
679 hesabı alacaklandırdım çünkü bir parasal değer çıkışı olmıyacağı için sanki bedelsiz almışız gibi düşündüm.

Merhaba ;

Sanki daha önce 2 nolu KDV nin olmayacağı konusunda tartışma olmuştu ama şu an tam hatırlayamadım.

Biraz araştıralım.

gider pusulasında kdv hesaplamak doğrumudur ? gider pusulasının ruhuna saygısızlık olmaz mı ?

AyAşAr ' Alıntı:
gider pusulasında kdv hesaplamak doğrumudur ? gider pusulasının ruhuna saygısızlık olmaz mı ?

Merhaba ;

Gider makbuzunda KDV satılan malın tüketiciden iade alımlarında söz konusu ama Sn batlı 'nın bahsettiği konu farklı diye düşünüyorum.

54 Seri Nolu KDV Tebliği B 1.Bölüm 2.paragraf
Tüketiciler tarafından malların iade edilip bedellerinin geri verilmesinin istendiği durumlarda, satıcı tarafından ödenen bedellerin katma değer vergisi dahil tutarları tüketiciye iade edilecektir. Satıcılar işlemlerinin düzeltilmesi için iade edilen mal nedeniyle gider makbuzu düzenleyecekler ve tüketiciden iade edilen mala ait fatura ve benzeri belgeyi bu makbuz ekinde geri alacaklardır. Gider makbuzunda iade edilen malın katma değer vergisi satış bedelinden ayrı gösterilecek ve bu miktar indirim konusu yapılmak suretiyle işlem düzeltilecektir.