Bilanço Esasına Göre Defter Tutan Ltd. Şti. de Staj Hak.

e.smmm.a

Katkı Sunan Üye
MERHABa
Benim stajım mayıs 2007 de başladı,ancak ailevi sağlık problemlerinden dolayı gereken bilgi ve deneyimi kazanamadım.Bir mali müşavire ssk paramı vererek stajımın devam etmesini sağlıyorum.
Bilanço esasında defter tutan kendi şirketimiz var(ltd.)stajımın geri kalan 7 ayını kendi şirketimizde muhasebe müd. olarak tamamlayabilir miyim?Çok az deneyimimle sorarak araştırarak bunun altından kalkabilir miyim?cevap evetse ne yapmam gerektiğini açıklarsanız sevinirim.
(Kanun maddesini a.ş. diye hatırlıyorum.)

Ynt: bilanço esasına göre defter tutan ltd. şti. de staj hak.

merhaba

staj süresince ismi üzerinde bir Serbest muhasebesi ve mali müşavir veya YMM gözetiminde stajınızı tamamlamak zorundasınız.Buna göre gerek dışarıda bir muhasebe bürosunda SMMM gözetiminde gereksede yine bir firmada (eğer o firmada başkada staj yapan yoksa) firmanın bağımlı veya dışarıdan SMMM gözetimi altında stajınızı tamamlayabilirsiniz.Bunun için muhasebe müdürü olarak görünmenizede gerek yok, muhasebe departmanında çalışıyor olmanız yeterli,şirket ailenizden bir ferde de ait olabilir, buda stajınıza engel teşkil etmeyecektir. (ta ki belgenizi alıncaya kadar, bildiğiniz üzere belgenizi aldıktan sonra kendi şirketinizin defterini tutamazsınız yine kanuna göre staj yeri olarak LTD.ŞTi veya A.Ş olması gibi bir zorunlulukta yok

Şu anda devam ettiğiniz yerde stajınızı devam ettirin, nereye geçerseniz geçin sonuçta SMMM veya YMM gözetimi ve denetimi altında stajınızı tamamlamanız gerektiği için pek birşey değişmeyecektir. İşyeri değişikliği için boşu boşuna zaman kaybetmeyin.

teşekkür ederim.
ancak staj tamamlandıktan sonra kendi şirketimizin (abimin) defterini tutamam kısmını anlamadım.bildiğim kadarıyla bu ymm lerin tasdik yetkileri ile ilgili.