Bilanço usulune göre defter tutan gelir vergisi mükellefi hk.

arkadaşlar kolay gelsin öncelikle, benim sorum şu: bir gelir vergisi mükellefimiz var, fakat satış hasılatının yüksek olması nedeniyle bilanço usulune göre defter tutmakta. Geçici vergi beyannamesi verilirken olağan karı 1580,09 tl çıkıyor, diğer olağan dışı gider ve zararları (k.k.e.g)39,42 tl , dolayısıyla dönem net karı veya zararı 1540,67 ye çıkyor. Benim sorum şu, mükellef gelir vergisi mükellefi olduğu için "gelir vergisi mükellefleri içingeçici vergi beyannamesi" doldurup gönderiyoruz. Fakat beyannamede matrah bildirimi kısmında kanunen kabul edilmeyen gider kısmı yok, bu durumda ticari kar kısmına 1540,67 yazarsam k.k.e.g. leri yazacak yerim yok 1580,09 a ulaşamıyorum.
bir sorum da şu ki konuyla alakalı olarak gelir vergisi beyannamesinde de aynı sorun çıkıyor karşıma, aynı şekilde k.k.e.g satırı olmadığı için yazamıyorum. Ne yapmalıyım.
Aynı mükellef yine bağkur primi de ödüyor, ve bağkur primini ticari kazançtan düşüyoruz, fakat bunu bilançoda giderlere atsam, bu sefer gelr vergisi beyannamesinde "bağkur primleri" diye ayrı bölüm var ticari kazançlara ilişkin bildirim bölümünde. Bunu nasıl gösterebilirim bilançoda?
cevaplarınız için şimdiden teşekkürler..

Ynt: bilanço usulune göre defter tutan gelir vergisi mükellefi

Selamlar

1- Gelir geçici vergilerde KKEG satırı yoktur.Ticari kar kısmına ikisi arasındaki farkı yazacaksınız.Zaten "*" işaretinin anlamını aşağıda yazmış.
2- Bağkur indirimi beyanname üzerinden düşülür.Defterde herhangi bir kayıt yapmayacaksınız.Yani defter karınız aynı kalacak.Bağkur primleri düşülmüş hali mi 1.540 lira? Tam tersi ise bağkurlarıda düşerseniz size zaten vergi çıkmayacaktır.Ayrıca bağkur makbuzlarınıda beyannamenin ekine koyup saklayacaksınız.Bilançoda göstermeyeceksiniz.
Saygılar

Ynt: Bilanço usulune göre defter tutan gelir vergisi mükellefi hk.

Sayın Tahsin Kurt
Bu minvalde benim de bir sorum olacak.
Bilanço usulü defter tutan gelir vergisi mükellefinin kârını geçmiş yıl zararından düştüğünü düşünelim.
10.000 lira kârı, 5000 lira bağkur ödemesi 7.500 lira da geçmiş yıl zararı olsun.

söz konusu mükellef beyannamede 10000 liralık kârından 5000 liralık bağkur ödemesini düşecek ve kalan 5000 tl yi de geçmiş yıl zararına mahsup edecek. böylece beyanname üzerinde bir kârı çıkmadığı gibi sonraki dönemlerde indirilebilecek 2.500 liralık geçmiş yıl zararı kalacak doğru mudur?

fakat aynı mükellefin muhasebe kayıtlarında bağkur ödemesi kayıtlarda gösterilemediğinden 10 000 liralık kârı geçmiş yıl zararından mahsup edildiğinde hiç geçmiş yıl zararı kalmadığı gibi 2.500 tl lik vergi öncesi kârı görünecek. ve bu sanal kârdan bir vergi ödememiş olacak.

bu iki işlem arasında farkın olması normal midir? neye göre normaldir?

Teşekkür ediyorum..

Selamlar Sayın şara mor.
Hatta vergi levhasına matrah dahi yazılmayacaktır.Ticari kar ve mali kar ayrımı olduğu sürece ve Deftere yazılmayıp sadece beyanname üzerinden yapılan indirimler uygulaması devam ettiği müddetçe bu olay böyle devam edecektir.Bu durumda yapılacak tek şey hatta bunu önlemenin tek yolu indirim ve geçmiş yıl zararlarınıda göz önüne alarak daha yüksek bir kar çıkarmak olacaktır.Kayıtlarda mahsuptan sonraki kalan kar da işletme sahibine verilecektir.
Saygılar

Evet ancak bu şekilde eşitleyebileceğiz gibi görünüyor.

Çok teşekkür ediyorum üstadım.

Rica ederim iyi çalışmalar