Bilançodan İşletme Defterine Geçiş

Merhabalar 2016 da işletme 2017 de bilanço olan defterin 2018 yılı cirosu şu anda belirlenen hadlerin % 20 sinin altında 38.000 civarı falan ancak elinde 230.000 tl stok var hem tekel hem çay bahçesi hem düğün salonu işi hem de kuru gıda imalatı yapıyor sizce işletme defterine geçmeli mi??*

Merhaba
Defter türü geçişlerinde elde kalan stok dikkate alınmaz.Yıl içinde ki alış ve satış rakamları önemlidir.Neticede bu stokta önceki yıllardan devir gelenlerde vardır.2018 yılında alış ve satış rakamları düşük olabilir, haliyle bu stok, belki bu yüzden yüksek seyredebilir.O nedenle stok rakamına dikkat etmeyin.
Şimdi hangi kategoride yer aldığınızı tesbit etmek şu anda zor.faaliyetiniz içinde hizmet işi de var, alım satım işi de var, üçü bir arada olanda var.Şu aşamada hangi grupta yer almanız gerektiği konusunda net bir görüş sunamıyorum.Eğer grubunuzdan eminseniz ve belirttiğiniz gibi hadlerin altında yer alıyorsanız, işletme defterine düşmeniz açısından şahsen bir sıkıntı görmüyorum.Yani bu kadarda sektörde faaliyet gösteren,işletme defteri tutamaz diye bir kural olduğunu sanmıyorum,ben rastlamadım.