Bilançoya Geçiş Hadleri

bilanco

Katkı Sunan Üye
Değerli Arkadaşlar,

2013 yılında bilançoya geçişlerde mal alım haddi 181.000.-TL olarak belirlenmiş. %20 arttırırsak 217.200.-TL oluyor.
Bir inşaat firması için,
2012 yılı mal alım tutarları 182.300.-
2012 yılı işçilik ve hizmet alım 43.600.-
TOPLAM : 225.900.-

Toplamını alırsak bilançoya geçiyor. Fakat aklım karıştı.
Sadece emtia alımlarını mı almamız gerekiyor, yoksa işçilik ve hizmet alımlarınıda ilave edicez mi ?

Ben yine aynı açıklamamda ısrar etmek zorundayım..
Bu ay açıklanacak olan hadler,2013 yılı için hangi defterleri tasdik edeceğimizle ilgili değildir.2013 faaliyetine ilişkin olup 2014 defterleri ile ilgilidir.
kaldı ki vergi dairesiyle bizzat yaptığım görüşmede bu açıklanan 7,8'lik yeniden değerleme oranının 2013 yılı için tasdiklenecek defterler için olmadığı, bu oranın (ve haliyle yeni hadlerin) 2013 yılı faaliyetine ilişkin olacağı söylenmiştir.2013 yılında kullanılacak defterler için sadece %20'lik istisna tutarının kontrol edilmesi gerektiği,ayrıca açıklanan 7,8'lik yeniden değerlemenin hesaplara katılmayacağı söylenmiştir.
bende tam bu fikirdeyim..
Saygılar

VUK 289 nolu teb. bakabilirsiniz. Bu tebliğdeki kesin ve ifadeye göre (Bu görüşün değiştirildiğine dair sonraki artış teb. herhangi birşey olmadığından) 12/2012 yayınlanacak tebliğdeki rakamlar 2013 yılı defterleri içindir.

Tabiki herkes kendi bildiği uygulamayı yapmakta özgürdür.ben,şimdi değil yıllardan beri bu şekilde uygulama yaparım..
Kendi görüşüm böyledir,isteyen istediği şekilde tasdik edebilir elbette...
Saygılar

Yazdığım benim değil hadleri açıklayan Maliye Bakanlığı'nın görüşüdür.

üstadlar,

başka bişey sormuştum ama, konu biraz yön değiştirmiş.
sormak istediğim;
baz alacağımız rakam emtia alışları mı ?
yoksa emtia alışları + işçilikler mi ?

İşçiliklerden kastınız, kendi ssklı işçilerinizin maliyeti ise, dahil edilmez.
Dışardan aldığınız faturalı işçilik hizmeti ise, malın maliyetinin içine girdiği için dahil edilmesi gerekir diye düşünüyorum.

merhaba arkadaşlar, kiraladığı araçla servis taşımacılığı yapan bir mükellefim var, 2012 yılı kdv siz hasılat tutarı yaklaşık 60.000 tl. bu mükellef işletme hesabında, yine işletme hesabında kalması gerekiyor değil mi? yanlış birşey yapmak istemiyorum, emin olmak istedim. yardımcı olursanız sevinirim.

Selamlar
Bu gruba giren iş hasılatı sınırının 77.000 olduğunu düşünürseniz hadlerin altında kaldığınızdan işletme olarak devam edebilir.
Saygılar