Bildirilmeyen

Merhabalar. Cevap verebilirseniz çok memnun olurum. Babam benim adıma 1994 yılında dükkan açmış. Yaklaşık 270 gün açık kalmış. Şu an benim sigorta sürem 2000 senesinde başlıyor. Bende yıldan kazanmak için bu bağkuru ekletmek istedim. Vergi dairesinden dökümü aldım. Sigortaya gittiğimde bağkura bildirim olmadığını bu yüzden ekletemeyeceğimi söylediler. Babam ne olduğunu tam bilmiyor. Muhasebeci ise vefat etti. Bu konuda, bilen arkadaşlardan, iki tane ricam var. Bir, bağkura gerçekten bildirilip bildirilmediğini nasıl öğrenebilirim. İki, bildiirlmemişse, borçlanıp, sigortama ekletebilirmiyim. Saygılarımla;

Eğer o yıllarda gerçekten bir mükellefiyet açıldıysa ve bunu vergi dairesinden aldığınız evrak ile kanıtlıyorsanız o yıllarda bildirilmemişse bile şimdi bildirerek geriye dönük bağkuru açtırabilirsiniz.Geriye dönük borçlanır ve faiziyle ödersiniz.

İlginiz için çok teşekkür ederim. Karşıma yüklü bir borç çıkar mı. Nereye başvurmam gerekiyor. Torba yasası kapsıyor mu?. Faydalanmak için ne zaman başvurmam lazım.

Borç durumunu bilemiycem o yıllardaki primlere bakmak lazım.Ancak torba yasadan yararlanabilirsiniz.Vergi dairesinden alacağınız bağkur sigortalılık belgesi ile sgk ya başvurarak bağkurunuzu açtırmanız gerekiyor.

Merhaba
Vergi dairesi kaydı ve ilgili meslek veya ticaret odasından yazı alıp götürürseniz sgk kaydı açacaktır. Sn rietveld'in dediği gibi geçmişe dönük borçlanma yapar ve faizi ile ödersiniz.
Aynı işlemi daha önce ki senelerde ben yapmıştım Sgk kabul etti belgeleri.