Bilgisayar Teknik Servis

• Konbuyu başlatan NİSAN123
  • Başlangıç tarihi
N

NİSAN123

Ziyaretçi
Bilgisayar üzerine kurulan firmanın, aynı zamanda teknik servis işinide yapması durumunda yazarkasa kullanım mecburiyeti varmıdır?

Ynt: Bilgisayar Teknik Servis

Yoktur, verilen teknik servis hizmetlerine de fatura kesilebilir.

Bilgisayar malzemesi satıyorsa eğer perakende olarak yani ram klavye falan gibi yazar kasa alması gerekir.

aknsbs ' Alıntı:
Bilgisayar malzemesi satıyorsa eğer perakende olarak yani ram klavye falan gibi yazar kasa alması gerekir.

ben perakende satışla ilgili soru sormadım ki,teknik servisin y.kasa kullanım zorunluluğu varmı yokmu ?şeklinde sormuştum.

teşekkür ederim,aradığım tebliğ buydu işte.

Bu konuyla ilgili Ankara Vergi Dairesi Başkanlığı,Usul müdürlüğünden özelge talep ettim. Biraz önce arayarak özelgenin postaya verildiğini vede sonucunu bildirdiler.
SONUÇ : 3100 sayılı kanunun 43.nolu tebliğinin 2.sırasındaki açıklamalar bizim için geçerli olmayıp, mükellefin yazarkasa kullanmak zorunda olduğuna karar verildi.
nedenine gelincede,bilgisayar elektrikli ve elektronik ev aletlerinden sayılmaz.Ayrıcada günümüzde 600.00.ytl nin altında (yazarkasa fiş kesme sınırı) da bilgisayarların satılmakta olduğundan dolayı kullanma mecburiyeti bulunmakta imiş.

NİSAN123 ' Alıntı:
aknsbs ' Alıntı:

ben perakende satışla ilgili soru sormadım ki,teknik servisin y.kasa kullanım zorunluluğu varmı yokmu ?şeklinde sormuştum.

sn NİSAN123 ;

siz teknik servisin yazar kasa kullanmak zorunda olup olmadığını sormuşsunuz.Ama talep edilen özelgede size verilen cevap 600 ytl nin altındada bilgişsayar satışı olabileceğini haklı olarak belirtmişler.

Şimdi siz bilgisayar teknik servisi yapacaksanız yazar kasa mecburiyeti neden olsun.

Ama satış ve sarf işleri yapılacaksa olması gerekir.

anlatmak istediğim Özelgenin sizin ihtiyacınıza cevap vermemesi çünkü siz satışı sormamışsınız.tamamen teknik servis yönünde kullanma mecburiyetini belirtmişsiniz.

Bu firma bir bilgisayar markasının Ankara distrübütörlüğünü almış firma.komisyon karşılığı çalışacak.Bunun yanısıra teknik servis işini yürütecek.Ayrıyeten eşine dostuna 1 -2 tane bilgisayar satma olasılığıda olacaktır elbet.
sarf malzeme yok.
teknik hizmetle ilgili tebliğ beni tatmin etmedi. ,şöyle;

3100 ün 43.nolu tebliğinin 2.sırasına bakarsanız,aynen şöyle diyor.

2. Elektrikli, Elektronik ve Mekanik ev aletlerinin bakım ve onarımı işi ile uğraşanlar (Harice ayrıca yedek parça satışı yapılmaması şartıyla).

biz yaptığımız teknik servis işinden dolayı,bu maddenin içine girmiyormuşuz.çünkü bilgisayar elektrikli elektronik ev aletlerinden değilmiş.

NİSAN123 ' Alıntı:
biz yaptığımız teknik servis işinden dolayı,bu maddenin içine girmiyormuşuz.çünkü bilgisayar elektrikli elektronik ev aletlerinden değilmiş.

peki neymiş bu bilgisayar anlamadım.Elektrikli eleoktronik alet değilse ne pekii :)

NİSAN123 ' Alıntı:
..................nedenine gelincede,bilgisayar elektrikli ve elektronik ev aletlerinden sayılmaz.Ayrıcada günümüzde 600.00.ytl nin altında (yazarkasa fiş kesme sınırı) da bilgisayarların satılmakta olduğundan dolayı kullanma mecburiyeti bulunmakta imiş.

Merhaba ;

Sn NİSAN123 ; özelge elinize geçtiğinde bizimle paylaşırsanız seviniriz.

Benim anladığım ,sorulan soruya göre , bilgisayar satışının olduğu düşünülerek yanıt verilmiş.

özelge elime geçince tabi paylaşırım.

ben özellikle teknik servis hizmetini vurguladım özelge talebimde.
tlf.verilen bilgi:

3100 ün 43.nolu tebliğinin 2.sırasında yazan,

2. Elektrikli, Elektronik ve Mekanik ev aletlerinin bakım ve onarımı işi ile uğraşanlar (Harice ayrıca yedek parça satışı yapılmaması şartıyla).

bizim işimiz bu maddenin içine girmiyormuş.
Bilgisayarı elektrikli elektronik ve mekanik ev aleti olarak değerlendirmemişler.

NİSAN123 ' Alıntı:
...
...
Verilen cevap bilgisayarın hem ev hem işte kullanıldığından olmasın?