Bina Bakım Onarım

sevgili arkadaşlar.

kiracı olarak bulunduğumuz fabrika binasına ait dış cephe badana boya işlemi yaptıracağız.
bu işlemle ilgili yapılacak masraflar ( boya,astar,rulo,fırça ve işçilik ) için kullanılacak hesap hangisidir.
yardımcı olmanızı rica ederim.saygılar

Ynt: Bina Bakım Onarım

Özel maliyet bedeli hesabı. Kira süresi ile birlikte amorti edilir.

bakım-onarım giderleri ( boya, temizlik vs.) özel maliyet hesabı kapsamında değerlendirilmemelidir. Direk gider yazılmalıdır.

Önemine göre tabi. Binanın değeri 100,000 tl boya badana 30,000 tl ise özel maliyet olur.

manasse ' Alıntı:
bakım-onarım giderleri ( boya, temizlik vs.) özel maliyet hesabı kapsamında değerlendirilmemelidir. Direk gider yazılmalıdır.

Bu konuda dayanak gösterebilir misiniz?

Binanın değerini arttırıcı ve kalıcı bir harcama yaparsanız. O zaman özel maliyet bedeli kullanır kira ile orantılı masrafa atarsınız. Yok rutin bakım boya badana gibi şeyler ise bakım masrafıdır. Doğrudan gider yazlır.
Hesap planı açıklamalarına bakınız.

REVİZYON ' Alıntı:
manasse ' Alıntı:

dayanak 1 seri nolu MUGTB

264. ÖZEL MALİYETLER
Kiralanan gayrimenkullerin geliştirilmesi veya ekonomik değerinin sürekli olarak artırılması amacıyla yapılan giderler ile (normal bakım, onarım ve temizleme giderleri hariç) bu gayrimenkulun kullanılması için yapılıp kira süresinin sonunda mal sahibine bırakılacak olan, varlıkların bedellerini kapsar.

Ayrıca bakım onarım giderlerinin tutarı ne olursa olsun kanımca özel maliyet hesabına dahil edilmemelidir. Burada önemli olnan kiralanan gayrimenkulün değerinin artırıcı bir özellikte olması ön planda olmalıdır. Söz konusu bakım onarım giderleri bu kapsam dışında bırakıldığından, özel maliyet hesabına alınmamalıdır diye düşünüyorum.

manasse ' Alıntı:
REVİZYON ' Alıntı:
manasse ' Alıntı:

dayanak 1 seri nolu MUGTB

264. ÖZEL MALİYETLER
Kiralanan gayrimenkullerin geliştirilmesi veya ekonomik değerinin sürekli olarak artırılması amacıyla yapılan giderler ile (normal bakım, onarım ve temizleme giderleri hariç) bu gayrimenkulun kullanılması için yapılıp kira süresinin sonunda mal sahibine bırakılacak olan, varlıkların bedellerini kapsar.

Ayrıca bakım onarım giderlerinin tutarı ne olursa olsun kanımca özel maliyet hesabına dahil edilmemelidir. Burada önemli olnan kiralanan gayrimenkulün değerinin artırıcı bir özellikte olması ön planda olmalıdır. Söz konusu bakım onarım giderleri bu kapsam dışında bırakıldığından, özel maliyet hesabına alınmamalıdır diye düşünüyorum.

İşyeri boya giderleri gayrimenkulun değerini arttırır, ayrıca kira süresi sonunda mal sahibine bırakılır. Binanın ayrılmaz parçasıdır bu nedenle özel maliyet olmalıdır diye düşünüyorum.

Size katılamayacağım sn. REVİZYON.
Boya giderleri binanın değerini artırmaz, Gayrimenkulün değerini artırıcı özelliklere örnek olarak; örneğin bina içinde bir duvar yıkılıp genişletilirse, değerini artırıcı ek bir işlem yapılırsa o mekan; işte bununla yapılan bütün masraflara ait giderler özel maliyettir ve kira sonunda binanın değeri artırılır derecesinde mal sahibine bırakılır. İşte bakım onarım ayrımı burda başlar.

Boya badana,temizlik giderleri sn.manasse nin izahında olduğu gibi
özel maliyet kapsamı dışında tutulmalı ve direk gidere yazılmalıdır

Özel Maliyet olduğu kanaatindeyim.

Kiralanan yerin değerini arttırır mı? Evet. Kiralanan yer için kalıcı bir unsurmu? Evet. Meblağ yüksek mi? Evet. Artı aşağıda örnek verdiğim madde varkende riske girmek anlamsız.

Madde 327. Gayrimenkullerin, elektrik üretim ve dağıtım varlıklarının ve gemilerin iktisadî kıymetlerini artıran ve 272 nci maddede yazılı özel maliyet bedelleri, kira veya işletme hakkı süresine göre eşit yüzdelerle itfa edilir. Kira veya işletme hakkı süresi dolmadan, kiralanan veya işletme hakkı alınan şeyin boşaltılması veya işletme hakkının herhangi bir sebepten sona ermesi halinde henüz itfa edilmemiş olan giderler, boşaltma veya hakkın sona erdiği yılda bir defada gider yazılır.

boya badan belli aralıklılarla yapılan bir işlemdir bunu mal sahibine bırakılacak özel maliyet olarak düşünmemek lazım mal sahibine bırakılacak özel maliyet merdivenlere yapılan korkuluklar, yangın merdiveni, her tür ahşap, demir, plastik doğrama ürünleri vs..olabilir dolayısı ile manasse ye katılıyorum...

Yalnız boya badana ve dış cephe bakımının binanın ekonomik ömrünü arttırdğı da bir gerçektir.

Ben kendi kişisel yorumumla ekonomik büyüklüğe bakarım ve bunu bina rayici ile oranlarım.
Doğrudan büyük tutarları gider yazıp indirmek bence bazı riskleri de taşıyabilir. Özellikle de kar eden ve karını azaltmaya çalışan türde bir firma ise riske girmemek gerekir diyorum.

Duvarlara boya badana yaptırmak mülkün ekonomik değerini arttırmaz, tam tersine sadece güzel görünümü; adı üstünde bakımı ile ilgili bir işlem sözkonusudur. Bir yıldan da uzun kullanılabilinir. Ama bu bir bakım onarım gideridir. Bu sebeble MUGT dede özel maliyet hesabının açıklamasındada açıkça belirtilmiştir.

Ayrıca alıntı yapılan 327.maddede özel maliyet bünyesine giren işlemler nedeniyle bir risk vardır. Bakım-onarım giderleri hariçtir.

Dış cepheye yapılacak işlem sadece boya ve badana ise bunun bedeli ne kadar büyük olabilirki yalnız dış cepheye yapılacak işlem siding (sayding) ve benzeri bir kaplama ise özel maliyet olur...

nguroy ' Alıntı:
Yalnız boya badana ve dış cephe bakımının binanın ekonomik ömrünü arttırdğı da bir gerçektir.

Ben kendi kişisel yorumumla ekonomik büyüklüğe bakarım ve bunu bina rayici ile oranlarım.
Doğrudan büyük tutarları gider yazıp indirmek bence bazı riskleri de taşıyabilir. Özellikle de kar eden ve karını azaltmaya çalışan türde bir firma ise riske girmemek gerekir diyorum.

+1

Benimde düşüncem bu şekildedir.

Kimse bu yoruma katılmak zorunda değildir.