fonradar

Bina Kiracısının Gelir Vergisi Bildirimi

kadir34

Katkı Sunan Üye
Arkadaşlar bizim depomuz binanın ortak malı, biz yöneticiden kiraladık kiramızı binanın hesabına yatırıyoruz,
muhtasar beyanımızda muhatap olarak bina yönetmini bildirip vergimizi ödüyoruz,
şimdi kat maliklerinden biri gelip deponun binanın ortak malı olduğunu, gelir vergisini her daireye düşen
paya bölüp öyle bildirmem gerektiğini beyanda bütün daire sahiplerinin adını yazmam gerektiğini söyledi,
binada yaklaşık 20 daire var,
konuyla ilgili bilgisi yada fikri olan varsa yardımlarınızı beklerim
saygılar

Arkadaşlar bizim depomuz binanın ortak malı, biz yöneticiden kiraladık kiramızı binanın hesabına yatırıyoruz,
muhtasar beyanımızda muhatap olarak bina yönetmini bildirip vergimizi ödüyoruz,
şimdi kat maliklerinden biri gelip deponun binanın ortak malı olduğunu, gelir vergisini her daireye düşen
paya bölüp öyle bildirmem gerektiğini beyanda bütün daire sahiplerinin adını yazmam gerektiğini söyledi,
binada yaklaşık 20 daire var,
konuyla ilgili bilgisi yada fikri olan varsa yardımlarınızı beklerim
saygılar
Valla doğru demiş. Her daire hisseleri oranında mal sahibidir. Bina yönetimi zaten gelir vergisi ödemez. Dolayısıyla bu kira bedeli vergi dışı kalmış olur.

o zaman yandık, bazı dairelerinde 3 , 4 hissedarı varmış, nereden bulacazda, bilgilerini alıcaz

Sayın Kadir34,
depo olduğuna göre mesken değil işyeri olarak kiraya verilmiştir. İşyeri olarak kiralandıysa stopajı yapılıyordur(!). Tabi orayı kiraya veren biri vardır. O biri de apartman yöneticisidir. Yönetici de geliri binanın ortak giderleri için harcar. Artan olur mu bilmem.
Selamlar

Sayın ibalcim
evet işyeri ve muhatabım yönetici, ben muh,byn da yönetimi ve binanın vergi nosunu yazıyorum, kira bedeli binanın ortak giderleri için kullanılıyor,
artan para olacağını zannetmiyorum ilave 450 tl aidat topluyorlar, bizde ilave binanın 1 dairesinde kıracıyız ayrıca

Binanın ortak malının sahibi bina yöneticisi olmaz. Mal sahipleri hisseleri oranında sahiptirler

sevgili kadir,
tamam o zaman neyi dağıtacaksın. kira apartman yönetiminin geliri olarak kaydedilecek.
selamlar

Sayın İbalcim, vergi hukuku açısından elde edilen gelir binanın ortak geliri değil, her bir kat maliki için ayrı ayrı elde edilmiş GMSİ'dir hisseleri nispetinde.

-Kat Mülkiyeti Kanunu’nun (KMK) 4. maddesinde sayıldığı haliyle aşağıda belirtilen yerler ortak kullanım alanları olarak değerlendirilmektedir:
“Temeller ve ana duvarlar, taşıyıcı sistemi oluşturan kiriş, kolon ve perde duvarlar ile taşıyıcı sistemin parçası diğer elemanlar, bağımsız bölümleri ayıran ortak duvarlar, tavan ve tabanlar, avlular, genel giriş kapıları, antreler, merdivenler, asansörler, sahanlıklar, koridorlar ve buralardaki genel tuvalet ve lavabolar, kapıcı daire veya odaları, genel çamaşırlık ve çamaşır kurutma yerleri, genel kömürlük ve ortak garajlar, elektrik, su ve havagazı saatlerinin korunmasına mahsus olup bağımsız bölüm dışında bulunan yuvalar ve kapalı kısımlar, kalorifer daireleri, kuyu ve sarnıçlar, yapının genel su depoları, sığınaklar, her kat malikinin kendi bölümü dışındaki kanalizasyon tesisleri ve çöp kanalları ile kalorifer, su, havagazı ve elektrik tesisleri, telefon, radyo ve televizyon için ortak şebeke ve antenler, sıcak ve soğuk hava tesisleri, çatılar, bacalar, genel dam terasları, yağmur olukları ve yangın emniyet merdivenleri”

-Bunlar dışında kalsa bile, ortaklaşa kullanma, korunma veya faydalanma için zorunlu olan diğer yerler de ortak kullanım olarak değerlendirilir.

-Bina ortak kullanım alanlarına, kat malikleri arsa payları oranında, ortak mülkiyet hükümlerine göre malik olurlar (KMK md.16). Bu yerlerin kullanım hakkı, aksine sözleşme olmadıkça tüm kat maliklerine aittir ve arsa payları ile orantılıdır. Belirtilen nedenle, bu yerlerin kiralanmasına ait kararlar bireysel olarak kat maliklerince verilemez.

- Seçilecek kişiye yönetici, kurula da yönetim kurulu denilmektedir. Her ne kadar yönetim için seçilen kişiler veya yönetim kurulu bina veya binaların idaresini sağlasalar da, bu faaliyetleri dolayısıyla vergi mükellefi değildirler. Bu nedenle, ortak kullanım alanlarının kiralanması sonucunda, örneğin bina çatısının GSM şirketlerine baz istasyonu kurmak için kiralanması karşılığında elde edilen kira gelirleri, kat maliklerinin hisseleri oranında elde edilen gelir niteliğinde olduğundan, bu gelirlere ilişkin vergisel yükümlülüklerin geliri elde eden kat maliklerince yerine getirilmesi gerekmektedir. Bina yönetimlerince tahsil edilen kira gelirlerinin binaların ortak giderlerini karşılanması amacıyla kullanılması, bu hususu değiştirmemektedir.