fonradar

Binek Araç KDV

Kolay gelsin müşterinin aktifine kayıtlı binek araçlarına ait benzin fişleri var ama 2021 Aralık ayına ait donemsellik kavramı gereği islenmez diye biliyorum ama emin değilim uygulamada işlenebilir mi Aralık 2022 ye kadar KDV açısından işlenir diye okudum .Ama emin değilim.Cevaplariniz için şimdiden teşekkürler
Saygilarimla

Merhaba
2022 sonuna kadar bunlar işlenebilir ve kdv'leri indirim konusu yapılabilir.Ancak genelde bu tarz belgelerde "gider kalemleri" için bunu pek tavsiye etmeyiz.Çünkü burada tartışmaya açık bir konu var.
7104 sayılı kanuna göre; evet sonraki dönem için özellikle gider faturalarında kdv indirim konusu yapılıp,gider matrahı ise Önceki dönem gider ve zararlar hesabına alınıp oradan da KKEG yapılarak beyan edilebilir.
Tartışmaya açık konu ise şu: Gider matrahı KKEG sayılan bir belgenin kdv'si indirim konusu yapılabilir mi? Yasaya göre yapılabilir görünüyor.Yinede bu konuda dönemsellik ilkesinin bir istisnası olarak ilave bir hüküm şeklinde düzenleme yapılsa çok daha sağlıklı olur bana göre.

Kolay gelsin müşterinin aktifine kayıtlı binek araçlarına ait benzin fişleri var ama 2021 Aralık ayına ait donemsellik kavramı gereği islenmez diye biliyorum ama emin değilim uygulamada işlenebilir mi Aralık 2022 ye kadar KDV açısından işlenir diye okudum .Ama emin değilim.Cevaplariniz için şimdiden teşekkürler
Saygilarimla
Sayin esradzc

Evet dogru biliyorsunuz. Bunlarin indirim konusu yapilabilmesi icin faturaya baglanmasi gerekir.

Sevgili kardesim Tahsiinin de dedigi gibi "7104 sayılı kanuna göre; evet sonraki dönem için özellikle gider faturalarında kdv indirim konusu yapılıp,gider matrahı ise Önceki dönem gider ve zararlar hesabına alınıp oradan da KKEG yapılarak beyan edilebilir.

Bu konuda KDV Uygulama Tebliginin III/C-5 nolu ""Indirimin Belgelenmesi"" gerekli aciklamalar yapilmistir .Orayi okumanizi oneririm (Buraya kopyalamadim.Zira uzun)

Sonuc olarak KDV mukelleflerinin isletmelerinde tuketime konu olacak ve fatura duzenleme sinirini asmayan kirtasiye, buro , temizlik, gida gibi
genel giderlerin odeme kaydedici cihaz fisleriyle tevsiki mumkun olup bunlar disinda kalanlar alis ve giderler odeme kaydedici cihas fisleriyle tevsik edilemeyeceginden bunlarda yer alan KDV'lerde indirim konusu yapilamaz

Akaryakıt pompa ödeme kaydedici cihaz fişleri gider olarak kabul edilebiliyor. Geç gelen faturalar için ait olduğu yılda gider karşılığı ayrılabilir. Sonraki yılda da kayıt yapılırken kdv indirim konusu yapılabilir, gider kısmı da ayrılan karşılıktan karşılanabilir.

FormBA kapsamına girmeyecek kadar tutar küçükse sorun olmaz. Ancak FormBA'yı etkileyecek ise çıkacak vergiyi hesaba katmak lazım.

Akaryakıt pompa ödeme kaydedici cihaz fişleri gider olarak kabul edilebiliyor. Geç gelen faturalar için ait olduğu yılda gider karşılığı ayrılabilir. Sonraki yılda da kayıt yapılırken kdv indirim konusu yapılabilir, gider kısmı da ayrılan karşılıktan karşılanabilir.
Evet Sevgili arkadasim Bulent ve Tahsin Hakli. Aslinda benim bu konuya soyle aciklik getirmem lazimdi

Vergi Usul Kanununun Mükerrer 257. maddesi ile Maliye Bakanlığı’na (Gelir İdaresi Başkanlığı’na) tanınan yetki çerçevesinde 3100 sayılı Kanunla ilgili olarak yayımlanan 58 Seri No.lu Genel Tebliğin 1/d bölümünde, vergi mükelleflerinin; ticari, zirai ve mesleki faaliyetleriyle ilgili olarak satın aldıkları akaryakıt bedeli karşılığında düzenlenecek ödeme kaydedici cihaz fişlerinin gider belgesi olarak kabul edilmesi uygun görülmüş durumdadır.

68 Seri No.lu Katma Değer Vergisi Mükelleflerinin Ödeme Kaydedici Cihazları Kullanmaları Mecburiyeti Hakkında Kanunla İlgili Genel Tebliğde;

Akaryakıt pompalarının bağlı olduğu ödeme kaydedici cihazlar kullanılmak suretiyle otomatik olarak düzenlenen fişlerin, fatura düzenleme tutarının altında veya üstünde olsa dahi“faturayerine geçen belge” olarak kabul edilmesi ve bu şekilde belgelenen satışlar dolayısıyla nihai tüketiciler veya vergi mükelleflerince yapılan fatura düzenleme taleplerinin dikkate alınmaması uygun görülmüştür.

Nihai tüketicilerin tüketim amacıyla, mükellef olanların ise ticari, zirai ve mesleki faaliyetleriyle ilgili olarak satın aldıkları akaryakıt karşılığında düzenlenecek (üzerinde “TAŞIT VEYA MÜŞTERİ TANIMA SİSTEMİ FATURAYA DÖNÜŞTÜRÜLECEK” ibaresi bulunanlar hariç) söz konusu ödeme kaydedici cihaz fişleri, üzerinde yazılı tutar ne olursa olsun fatura yerine geçen belge olarak kabul edilmektedir. Bu nedenle de yazarkasa fişlerinin faturaya dönüştürülmesi istenmemelidir. Öte yandan Maliye tarafından incelemeler ve kontroller sırasında bu fişleri gider belgesi olarak kullananlardan fatura ibrazı talep edilmemektedir.

Buradaki kilit nokta;(üzerinde “TAŞIT VEYA MÜŞTERİ TANIMA SİSTEMİ FATURAYA DÖNÜŞTÜRÜLECEK” ibaresi bulunanlar hariç) ibaresi

Kaynak :68 Seri No.lu Katma Değer Vergisi Mükelleflerinin Ödeme Kaydedici Cihazları Kullanmaları Mecburiyeti Hakkında Kanunla İlgili Genel Tebliğ, 7/9/2006 tarih ve 26282 sayılı Resmi Gazete)