Bir Haftadır Cevap Alınamayan Bir Soru.

cemoja

Katkı Sunan Üye
merhabalar.arkadaşlar .yaklaşık bir haftadır kimse bir yorum yapmamış neyse .ortadaki ceza yaklaşık 3.500 tl yi buluyor.konumu karışık geldi yoksa ben derdimimi anlatamadım.konu çok açık yani .31.12.2007 yılında tescili yapılan şirketin normalde 2007 kurum beyanı ve aralık muhtasar beyanı verilmesi gerekir.ama muhasebeci arkadaş atlamış ve vermemiş.şimdi vergi dairesinden firmaya özel usulsüzlük ve usulsüzlük cezaları kesilmiş.hatta bu cezalar takdire gitrtikten sonra kesilmiş.şimdi bu konuda ne yapılabilir diye bende sordum.mahkemeye başvursak davayı kaybetme durumu oldukça yüksek bana göre,çünkü verilmesi gereken beyan zamanında verilmemiş.belkide farklı bir uygulama bilen vardır diye bizde yazdık ceza bizim tarafımızdan ödenecek o açıdan sıkıntılı bir durum var. iyi çalışmalar.

Ynt: Bir Haftadır Cevap Alınamayan Bir Soru.

Bence mahkemeye verin. Şimdi 2.300 TL ödemekle 2 sene sonra 3.500 TL ödemek arasında reel anlamda hiç fark yok. O konuda bir sürü vergi ve bölge idare mahkemesi kararı var, emsal teşkil edecek örnek kararlar var. Ümitsizliğe kapılmayın ve mahkemeye taşıyın.

Ynt: Bir Haftadır Cevap Alınamayan Bir Soru.

cemoja ' Alıntı:
merhabalar.arkadaşlar .yaklaşık bir haftadır kimse bir yorum yapmamış neyse .ortadaki ceza yaklaşık 3.500 tl yi buluyor.konumu karışık geldi yoksa ben derdimimi anlatamadım.konu çok açık yani .31.12.2007 yılında tescili yapılan şirketin normalde 2007 kurum beyanı ve aralık muhtasar beyanı verilmesi gerekir.ama muhasebeci arkadaş atlamış ve vermemiş.şimdi vergi dairesinden firmaya özel usulsüzlük ve usulsüzlük cezaları kesilmiş.hatta bu cezalar takdire gitrtikten sonra kesilmiş.şimdi bu konuda ne yapılabilir diye bende sordum.mahkemeye başvursak davayı kaybetme durumu oldukça yüksek bana göre,çünkü verilmesi gereken beyan zamanında verilmemiş.belkide farklı bir uygulama bilen vardır diye bizde yazdık ceza bizim tarafımızdan ödenecek o açıdan sıkıntılı bir durum var. iyi çalışmalar.
31.12.2007 de tescili gerçekleştirilen bir şirkete,

*2007 kurumlar vergisi beyanı,
*Muhtasar beyanı,
*2007/son dönem geçici beyan,
*2007/12 kdv beyanı verilmesi gerekirdi.

Bunlar mükellefin yerine getirmesi gereken mecburi beyan yükümlülükleridir.

Olayı mahkemeye taşımak sizi asla haklı kılmaz.Lehinize bir karar çıkmayacağını düşünüyorum.

Yapabilecekleriniz;
1- Cezalara 376.talep ederek indirimli ödemek,
2- Yasal süresi içinde uzlaşma talebinde bulunmak.Uzlaşma sonucunda kalan cezayı ödemek.
3- Yükümlülüğünü yerine getirmeyen muhasebeciye cezayı yüklemek.(sonuçta onun hatası)

emsal teşkil edecek örnek kararlar var

bu konuda mükellef lehine verilmiş kararlar varsa lütfen buraya taşırmısınız?