Bir işçimizin kıdem tazminatı yazısı

üstatlar bir konuda danışmak istiyorum
bir işçimiz ssk dan bir yazı getirdi.diyorki
yapılan incelemede adı geçenin sigortalılık süresinin 21 yıl prim ödeme gün sayısının 6491 gün olduğu anlaşılmıştır.
bu yazı adı geçenin isteği ve 1475 sayılı iş kanununun 14 üncü maddesinin birinci fıkrasının (5) numaralı bendi gereği verilmiştir.bilgi edinilmesini rica ederim.
bu işçimiz kıdem tazminatını alıp ayrılmak istiyor.bu yazı yeterlimidir acaba ?
acil olarak cevaplarınızı bekliyorum.
herkese hayırlı işler dilerim.

Ynt: Bir işçimizin kıdem tazminatı yazısı

Hayır. Bu yazı kıdem almaya hak kazandırmaz.
SGK dan alınacak yazı yıl ve gün doldurup yaştan bekleyenlere verilen ve içersinde " kıdem tazminatı ödenebilir" ibaresi bulunan bir yazıdır.
Anladığım kadarı ile işçi henüz yaş bekleme aşamasına gelmemiş.

1475 sayılı kanunun 14. madd. 5 bendine göre 15 yıl ve 3600 günü tamamlayanlar yaş
bekleme aşamasına gelir.
SGK da zaten O maddeye atıfta bulunarak yazıyı hazırlamış.
Yazı, çalışanınızın kıdem Tazminatını alması için yeterlidir.

SGK verdiği yazılarda " kıdem tazminatı ödenebilir" diye şerh koyuyor. Böyle bir yazı yoksa farklı bir durum var demektir

15 yılı doldurmuş,
3600 Günden fazla primi var.
SGK yazıda ilgili kanun maddesine istinaden yazıyı verdiğini belirtmiş.
(Kıdem Tazminatı için; 15 yıl hizmet , 3600 gün Prim ödemesi ve uygun dilekçe şartı dışında
gerekli bir şey yok.)
Bu durum bizde olsa biz kıdem tazminatını
tereddütsüz öderiz.

Siz ödeyebilrisniz. Biz ödemeyiz. :)Çünkü bize SGK muhtelif şubelerinden verdiği yazılarda " kıdem tazminatı almaya hak kazanmıştır" diye mutlaka yazıyor.
Bu durumda ben işçiyi tekrar yollar düzgün bir yazı almasını isterim.

Kıdem tazminatının ödenip ödenmeyeceğine sgk karar veremez. SGK 1475 sayılı kanundaki şartların yerine getirilip getirilmediği ile ilgili bilgiyi verebilir. Çünkü başka hiç bir konu hakkında net bilgisi yoktur.

Bazı sgk müdürlükleri hangi mantıkla böyle bir şerh koyuyor anlaması güç.

O şerhi isteyen işverene dava açılmasını ve dava masrafları ile birlikte güzel bir faizi hemen bir kaç celsede alacağınızı düşünüyorum.

1475 sayılı kanundaki şartları taşıdığınızı işverene ibraz ettinizse işveren "kıdem tazminatı ödenebilir" şerhi yoktu o yüzden ödemedim şeklindeki izahatını mahkemeye yapsın. Kanunun neresinde yazıyormuş bu kural hep birlikte bir öğrenmiş olalım:)

Elbette canım. Ben sağlamcıyım. Madem sgk ödenebilir yazısı veriyor bende isterim. :) Yahut da emeklilik şartlarını tamamlamış ancak yaştan beklemektedir diye bir yazı veriyorlar. Oda geçerlidir.

İşçilerin bu tür meselelerde işverenlerini kendilerini daha iyi temsil edecek bölge çalışma müdürlüğü müfettişleri ile bir sohbete davet ettirmeleri daha iyi oluyor:)

bordrolar mordrolar nefes nefese koşuyor insan eminönüne valla:)

Yani Unkapanı demek istiyosun. :)
İyi bilirim. :) her koridorunu. allha şükür hiç en ufak bir ceza almadık ödemedik. Uyarı bile almadık

üstatlar bir iş hukuku avukatına sordum bu yazıya göre 3600 gün ve 15 sene aşılmış olduğu için
kıdem tazminatını ödiyebilirsiniz dedi bu arada bir de personelden bir istifa dilekçesi al dedi.gerçi bende personelin getirdiği bu yazıdan kıdem tazminatı ödenebileceğine dair bir anlam çıkaramadım ancak avukat
1475 sayılı iş kanunu 14.maddesi birinci fıkrası 5 numaralı bendine atıf yapılmış dedi,
herhalde ödiyeceğiz bu gidişle ..
herhese kolaylıklar dilerim.

Ödeyebilrisniz. Ancak avukatın bir söylediği yanlış
İstifa yazısı olmaz. Size hitaben 15 yılımı ve 5000 iş günmü doldurdum. Yaştan emeklilik bekleyeceğim için işyerinizden ayrılmak istiyorum
SGK yazısı ektedir . Kıdem tazminatımın ödenmesini talep ediyorum. diye bir yazı alacaksınız.

Aman sakın "istifa " lafı geçmesin.

üstadım size bir soru daha kabul ederseniz ,bu personeli çıkış işleminden sonra yani kıdem tazminatı ,kullanılmamış izin ücreti gibi haklarını verdikten sonra ssk işçi çıkış yapacağım.bu personeli daha sonra yeniden mesela bir gün sonra tekrar grişini yapabilirmiyiz acaba ?

Sn. NGUROY,

"15 yılımı ve 5000 iş günmü doldurdum. Yaştan emeklilik bekleyeceğim için işyerinizden ayrılmak istiyorum
SGK yazısı ektedir . Kıdem tazminatımın ödenmesini talep ediyorum. diye bir yazı alacaksınız."

Gerçekten çok merak ettim önerdiğiniz yukarıdaki cümlede "ayrılmak istiyorum" yerine "Kıdem tazminatımı alarak istifa ediyorum/etmek istiyorum." yaz sa cümlenin özünde ne değişir. ? Kıdem tazminatını bu şekilde alamaz mı?

Çünkü "istifa " sizin de bildiğiniz gibi başka bir hukuki kavramdır.
Burda ise durum farklıdır. Yaştan emeklilik beklenmesi "kıdem" tazminatı ödenmesini gerektiren durumlardan biridir.
Hukuk dilinde bir kelime bile bazen insanın başına dert açabilir.
İlerde bambaşka sorunlar çıkmaması için "istifa" değil" kıdem taminatı ödenerek iş akdi feshi " deyimi kullanılmalıdır.

Kişinin 1475/14-5 bendine göre işten ayrılıp kıdem tazminatını alırken o anda bir daha çalışmayacağım şeklinde
irade beyanına göre tazminatını alır..Ancak bir gün sonra tekrar aynı işyerine başlamak kesinlikle muvazaadır.

1475/14- Bendine göre tazminatını alıp işten ayrılan makul bir süre geçtikten sonra işe başlamalıdır.

Aşağıdaki yargıtay kararı alıntısı sizi daha iyi aydınlatabilir,

Yargıtay 9?uncu Hukuk Dairesi Esas: 2006/2716, Karar: 2006/8549, Tarih: 04.04.2006

ÖZET: 506 Sayılı Kanun?un 60. maddesinde öngörülen yaşlar dışında kalan diğer şartları veya yine aynı kanunun geçici 81. maddesine göre yaşlılık aylığı bağlanması için öngörülen sigortalılık süresini ve prim ödeme gün sayısını tamamlayarak kendi istekleri ile işten ayrılmaları nedeniyle işçilerin kıdem tazminatına hak kazanabileceği hükme bağlanmıştır. Düzenlemenin amacı, pirim ödeme ve sigortalılık süresi yönünden emeklilik hakkını kazanmış olsa da diğer bir ölçüt olan emeklilik yaşını beklemek zorunda olan işçilerin, bundan böyle çalışma olmaksızın işyerinden ayrılmaları halinde kıdem tazminatı alabilmelerini sağlamaktır. Şüphesiz işçinin bu ayrılmasından sonra yeniden çalışması gündeme gelebilir ve Anayasal temeli olan çalışma hakkının ortadan kaldırılması beklenmemelidir. Bu itibarla işçinin ilk ayrıldığı anda iradesinin tespiti önem kazanmaktadır. (506 s. SSK. m. 60, geçici madde 81) (1475 s. İş K. m. 14)

Beni mi aydınlatmak istiyorsunuz?? :) teşekkür ederim . ama bunlar ne demek konumuzla ilgisi ne?
Ben tersini söylemedim ki.
İşçi yaştan beklemek üzere ayrıldıktan sonra istediği yerde , ister eski işinde ister başka yerde hemen tekrar çalışmaya başlayabilir.
Üstelik , daha sonra çalışmaya başladığı yerde eğer bir yılını doldurusa ordan da tazminat alarak ayrılabilir.
Sanırım sizin biraz aydınlanmaya ihtiyacınız var.

Sn. NGUROY,

Son cevabım (İçinde yargı kararı olan) size yönelik değildi Sn. CAN AZİZOĞLU'nun tekrar aynı kişiyi ertesi
gün işe başlatması ile ilgili idi......

Ben kimseyi aydınlatmıyorum.. Ancak yine tartışma başlatıyorsunuz. Zira Sn. CAN AZİZOĞLU için koyduğum
yargı kararında kişi ilk ayrıldığı anda bir daha çalışmayacağı şeklinde irade beyanında bulunup, tazminatını
alabileceğini söylüyor. Ertesi Gün aynı işyerinde işe başlarsa bu muvazaadır. Aynı veya farklı işyerine
başlaması için bir süre geçmesi gerekir.