Bir Memurun Mahkeme İlamıyla İşe İadesi

halilcan-28

Katkı Sunan Üye
Dostlar merhaba,

Bana sorulan bir soruyu sizlerle paylaşmak, görüşlerinizi almak istedim.. Genelde hep 4857 sayılı iş kanunuyla ilgileniriz.. Belkide Forumdaki arkadaşların çoğu bu kanun kapsamında çalışmakta... Belediye bağlı bir şirkette çalışan bir arkadaşım soru sordu, doğrusu 657 uygulamasını bilemediğim için yanıtlayamadım..657 kapsamında bir çalışanları var... İş akdi feshediliyor, tazminatı, ihbarı vs.. Ödeniyor... ancak, söz konusu çalışan mahkemeye veriyor ve kazanıyor...işe iadesine, işveren kabul etmeyerek tazminat ödeyecek.... Soru, Söz konusu tazminattan, kesenek (prim) kesilecedk mi? Kesilecekse ödeme zamanı, bildirim usulu nasıl olacak?.. 657 geniş bir kanun pek açık bir ifade bulamadım.... Teşekkürler....

Sayın halilcan-28

İlgili kanunun uygulamasının oturması oldukça zaman alacağı düşüncesindeyim. İşe iadesine karar verilen işçinin çalıştırılması söz konusu ise ssk prim ve diğer vergi kesintileri yapılır. Eğer çalıştırılmayacağı durumu söz konusu ise işçiye mahkemenin belirttiği tazminat 4 ile 8 ay arasında varsa indirimlerin ve de vergi kesintisi düşüldükten sonra ödenir. Ancak unutmamalıdırki tazminatta ücret telafuz edildiğinden ilgili tazminat kadar süreyi ilk işine son verdiğiniz tarihten itibaren ilave kıdem tazminatı ödemek zorundasınız. Yani eklenen süre kıdem tazminatına ilave edilen süredir.

teşekkürler

Sayın Yeliz Arkadaşım, İlgi ve alakanız için teşekkür ederim... bu cümlenizi biraz daha açarmısınız "Ancak unutmamalıdırki tazminatta ücret telafuz edildiğinden ilgili tazminat kadar süreyi ilk işine son verdiğiniz tarihten itibaren ilave kıdem tazminatı ödemek zorundasınız. Yani eklenen süre kıdem tazminatına ilave edilen süredir."

değerli halilcan,
657 devlet memurları kanunudur. bununla ilgili memur diye arama yaparsanız birçok site karşınıza çıkacaktır. sizin bahsettiğiniz devlette çalışan işçi olabilir ki onlar da 4857 sayılı iş kanununa tabidir. buna göre sorunuz bence tam anlaşılamamıştır.
selamlar

teşekkürler

Sayın Balcı hoş geldiniz sefalar getirdiniz... Sorumuza renk kattınız... Dediğinizi daha önce yaptım... Tonlarca bilgi ve belgeye ulaştım...Ancak soruyla ilgili net bir yanıt bulamadım.... Çalışan Her ne kadar 657 kanuna tabii oaraka çalışsa da... 4857 hukumleri uygulanıyor..ben bu çelişkiye anlam veremedim... Çalışan için her ay sonu ziraat bankasına emekli sandığı prim kesenekleri yatırılıyor, Sağlık yardımlarından bu kapsamda yararlanıyor... İş akdi fesih işlemleri, dava takibi ve mahkeme sonucu hep 4857 hükümleri çerçevesinde oluşmuş... benim merak ettiğim bu...emekli sandığı hükümlerine tabi bir çalışan 4857 hükümlerinden nasıl yararlanır...

teşkkürler