fonradar

Bir Şahsın iki Ltd. Şti. den birinde borçlu ,diğerinde alacaklı olması halinde

Merhabalar ,

Çalıştığım firmanın büyük ortağı ,aynı zamanda başka bir firmanında küçük ortağı olarak kayıtlı ...

yaklaşık 150 . 000 TL bir firmanın muhasebe kayıtlarında 131 hesap bakiyesi iken diğer firmanın muhasebe kayıtlarında 331 hesap bakiyesi ... Kurumlar vergisinden önce bu hesapları karşılıklı kapatmak mümkün olabilir mi ? Ne yapabiliriz ? ... İlginiz için şimdiden çok teşekkür ederim.

Ynt: Bir Şahsın iki Ltd. Şti. den birinde borçlu ,diğerinde alacaklı olması halinde

Bilinen en basit yöntem ortağa borçlu olan şirketin ortağa borcunu ortak adına havale etmesi ortağın da bunu borçlu olduğu şirkete havale etmesi durumudur.Böyle bir olanak yok anladığım kadarıyla.
Aklıma gelen diğer bir olayda temlik.Alacak veya borcun temliki sözleşmesi düzenleyip kapatmak mümkün olabilir.Sadece tereddütümün sebebi ortak olması.Örtülü kazanç faiz kdv vs.konuları biliyorsunuz.
Normal şartlarda ortak olmasa idi tarafların kabul etmesi halinde alacağın veya borcun temliki sözleşme imzalamak süretiyle mümkündür.O zaman sözleşmeye istinaden karşılıklı kapatılabilir.
İyi çalışmalar...

Ynt: Bir Şahsın iki Ltd. Şti. den birinde borçlu ,diğerinde alacaklı olması halinde

Şirketin ortaktan alacaklı olduğu süreye isabet eden kısım için adatlandırma yaparak kapatabilirsiniz.

Eğer iki şirketin aralarında c/h ilişkisi varsa virman yapabilrisiniz.

Teşekkür ederim. Alacağın temliki ile noterden bir temlikname düzenlememiz yeterli olur mu ?

İki firma arasında C / H var ; Onlardan kestirdiğimiz faturaların KDV sini üzerimize almak için biz onlara fatura kesiyoruz . Fatura kesilen firma bazen bizim hesabımıza bazen diğer firmanın hesabına ödeme yapıyor ,zaten bu ortaklar hesabını çalıştırma zorumluluğu da burdan doğdu . Ama 131 -331 hesapları 120-320 olarak kayıtlara alabilir miyiz ? Transfer Fiyatlandırmasında durumumuz nasıl olur ? 131 hesap 120 olarak , 331 hesap 320 olarak alındığında ...

120/320 olarak almanıza gerek yok ki. İlgili kişiden yazılı bir talimat alın. Hangi şirketten alacaklı ise o şirkete mutlaka bir yazılı talimat versin imzalsın.
O şirket de ortağının alacağını diğer şirketin alacağına ortağın borcuna geçsin ve bir dekontla ortağın yazılı talimatının da bir kopyasını ekleyerek diğer şirkete bildirsin.
Bu dekontu alan şirkette kendi hesaplarına borçlu olan ortağın alacağına ilgili c/h borcuna kayıt yapsın.
Olay kapansın.
Tabi transfer fiyatlandırması , ilgili kişi süreçlerine dikkat edilmesi gerekir.

İki firma arasında C / H var ; Onlardan kestirdiğimiz faturaların KDV sini üzerimize almak için biz onlara fatura kesiyoruz . Fatura kesilen firma bazen bizim hesabımıza bazen diğer firmanın hesabına ödeme yapıyor

Demişsiniz. Öncelikle faturayı kesen firmaya ödemenin gelmesi gerektiği, mevzuat açısından bunun böyle olması gerektiğini, 8.000 TL yi aşması halinde cezai yaptırım olacağını (bankadan ödenmemesi halinde), bu işlem nedeniyle mali tabloların fiili durumu yansıtmayacağını ve mevzuat açısından adat v.s. fiktif hesap bakiyesi (331 hesabın kullanılmasına neden olacağını), Türük ticaret Kanunu ile her hesabın büyük önem arz ettiğini ve maddi manevi kayıplar yaşatacağını ve son olarak ta bu işlemleri sistemsel olarak mevzuata uygun yapılması halinde hayata mutlu mesut bakılacağını (firma sahiplerinin önemsememesi durumunda denilecek bir şey yok) ifade edin bence.

İyi çalışmalar.

YILMAZCELIK57 ' Alıntı:
İki firma arasında C / H var ; Onlardan kestirdiğimiz faturaların KDV sini üzerimize almak için biz onlara fatura kesiyoruz . Fatura kesilen firma bazen bizim hesabımıza bazen diğer firmanın hesabına ödeme yapıyor

Demişsiniz. Öncelikle faturayı kesen firmaya ödemenin gelmesi gerektiği, mevzuat açısından bunun böyle olması gerektiğini, 8.000 TL yi aşması halinde cezai yaptırım olacağını (bankadan ödenmemesi halinde), bu işlem nedeniyle mali tabloların fiili durumu yansıtmayacağını ve mevzuat açısından adat v.s. fiktif hesap bakiyesi (331 hesabın kullanılmasına neden olacağını), Türük ticaret Kanunu ile her hesabın büyük önem arz ettiğini ve maddi manevi kayıplar yaşatacağını ve son olarak ta bu işlemleri sistemsel olarak mevzuata uygun yapılması halinde hayata mutlu mesut bakılacağını (firma sahiplerinin önemsememesi durumunda denilecek bir şey yok) ifade edin bence.

İyi çalışmalar.
?* Anlayamadım. :)

Sayın Nizam Güroy,

sayın julidebala Nisan 25, 2012, 03:44:55 ÖS » mesajında

ki firma arasında C / H var ; Onlardan kestirdiğimiz faturaların KDV sini üzerimize almak için biz onlara fatura kesiyoruz . Fatura kesilen firma bazen bizim hesabımıza bazen diğer firmanın hesabına ödeme yapıyor ,zaten bu ortaklar hesabını çalıştırma zorumluluğu da burdan doğdu

demiş bende ona istinaden yazdım bunları.

fatura kesilen firma bazen nizim hesabımıza bazen de diğer firmanın hesabına ödeme yapıyor denmiş

ben şöyle algıladım yanlış anladıysam durum farklı

örneğin a firması 100.000 tl c firmasına fatura kesti.

c firması grup firması b ye bu fatura bedeline istinaden 100.000 TL gönderdi

olması gereken c nin a ya ödeme yapması.

8.000 TL yi geçtiği için bankada ödenmesi gerekir. eleştiri konusu olabilir diye düşünüyorum.

mali tabloları hatalı gösterir.

muhasebe departmanı oturur mutabakatlar yapar karşı firma biz a nın parasını b ye gönderdik halledelim bir şekilde der. ne yapalım temlik yazalım (Damga vergisi söz konusu) , ortakta varsa bakiye virman yapalım.

faturası 8.000 i geçtiği için ortak ile ödeme yapmışsın bankada geçmeliydi eleştiri olabilir.

V.s. v.s. gibi sorunlar olmaması için sadece c firması a ya ödemeyi gönderse idi iş bitimişti.

gibi bir mesaj yazayım dedim karıştı biraz galiba

Elbette her iki firma arasında yapılan ÖDEMELER mutlaka banka kanalıyla olmalı. Bunda en ufak bir terreddüd yoktur.
Hatta ben değil 8000 , tutarlar ne olursa olsun mutlaka banka kanalıyla yapılması gerektiğini savunuyorum. Gerekçesi de sadece VUK açısından değil kayıtların net ve anlaşılabilir olması, (muvazaadan ari) olması. Hesap verilebilirlik açısından bunu daha sağlıklı görüyorum.
Yanlış anlaşılması olmasın yasal zorunluluk 8000.
Ancak bunlar ödeme durumunda dikkate alınması gereken hususlar.
Mahsuplaşma her zaman yapılabilir. Ayrıca alacağın temliki , borcun nakli varsayımları gereği bir firmanın borcunu başkası veya şahıs ödeyebilir.
Önemli olan sizin de belirttiğiniz gibi TEVSİK ile ilgili limitlere dikkat etmektir.

temlik te damga vergisini unutmamak gerekir