Birden Fazla Yerden Ücret Alanlar

Day-Dream

Tanınmış Üye
Merhaba

Birden fazla yerden ücret alan kişinin 2 ve 3 işyerlerinden aldığı ücret 25000 tl yi geçiyor. Hepsini beyan edeceğiz ama 2 ve 3 işverenden alınan ücretlerde hangi rakamları baz almamız lazım

Brüt ücreti mi ?
Gelir vergisi matrah rakamını mı ? ( Yani ssk yı düşecekmiyiz ?)

Teşekkür ederim

Birden fazla işverenden ücret alınması durumunda birinci işverenden ücretin hangisi olacağına ücretli çalışan tarafından serbest olarak belirler.

Sayın Day-Dream,

Buradaki ince ayrıntı 2.ve 3.işverenden alınan ücret beyan sınırını aşmıyor ise beyan etmeye gerek yok eğer 2.ve3. işverenden alınan ücret beyan sınırını aşıyor ise 1.işverenden alınan ücrette eklenerek beyan edilmesi gerekecektir.

İyi Günler.

Son düzenleme:
Birden fazla işverenden ücret alan ve birden sonraki işverenden aldıkları ücretlerin toplamı G.V Kanununda yazılı tarifenin ikinci gelir diliminde yer alan (2012 yılında bu tutar 25.000.-tl) tutarı aşarsa aldıkları ücretin tamamını beyan edektir. Aşmıyorsa beyana gerek yok. Ayrıca fazla işverenden ücret alınması halinde , birinci işverenden alınan ücretin hangisinin olacağı ücretli tarafından serbestçe belirlenecektir.

ÖRNEK : Ayşe hanım 3 ayrı işverenden ücret geliri elde etmiş ve bu ücretlerde (kesinti uygulanarak vergilendirilmiş) vergilendirilmiştir

1.İşverenden 35.000
2.İşverenden 10.000
3.işverenden 14.000

Ayşe Hanım ücretini serbestçe belirleme hakkına sahip olduğu için burda ilk işvereni 35.000.-tl kabul etmiş diğer işverenlerden aldığı ücretler toplamıda G.V.K 103 maddesinin (2012 Yılı için 25.000.-tl) ikici dilimini aşmadığı için beyanname vermeyecektir. Bu rakamlarının yerleninin değişik olmasınında bir önemi yoktur.Yani 35.000 .-tl'yi 2.inci veya 3.üncü işverenin herhangi birisinde almış olsaydıda bu sefer Ayşe Hn. onlardan bir tanesini 1.inci işveren olarak serbetçe belirleyecek ve yine beyanname vermeyecekti. Eğer yukardaki rakamlar

1. işveren 35.000
2.işveren 20.000
3.İşveren 20.000

olmuş olsaydı.Ayşe Hn. yine serbestçe bir ilk işveren belirleyip bununda 35.000.- olacak.Fakat 2.inci ve 3. üncü işverenden aldığı ücretlerin toplamı olan (20.000+20.000 =40.000.-) 40.000.- GVK'nın 103 maddesinin 2.inci dilimini aştığı için beyanname verilmesi gerekecektir

Saygılar

Ferhat

Sayın Ferhat,

Ben fazla detaya inmemiştim benimde özet şeklinde geçtiğim cevap bu şekildeydi.

İyi Günler.

Sayın demiral

Evet biliyorum.Bende sizin özetinizden detaylandırdım.(Hani iki elmanın bir yarısı gibi oldu):)

Cevaplarınız için Çok Teşekkür ederim
Ferhat üstadım Ayşe hanımın aldığı ücret rakamları bordrodaki brüt ücret mi yoksa brüt ücretten ssk düştükten sonraki gelir vergisi matrahı mıdır ?

Saygılarımla

Gerçek usule tabi ücretlerin vergilendirilmesi 2 şekilde yapılmaktadır.
Ücretten işveren tarafından vergi kesintisi yapılması,
Elde edilen ücretin yıllık beyanname ile beyan edilmesi,

İstihkakların ödenmesi sırasında sorumlular tarafından verginin kesilerek vergi dairelerine yatırılmasına kesinti (tevkifat) usulü denilmektedir. Gerçek ücretlerin vergileri esas olarak bu yöntemle alınır.

Birden fazla işverenden alınan ve kesinti yoluyla vergilendirilen ücretlerden, birinciden sonraki işverenden alınan ücretlerin toplamı 25.000 TL’ yi (Gelir Vergisi Kanununun 103. maddesinde yazılı tarifenin ikinci gelir diliminde yer alan tutar) aşan ücretler,

Bu durumda matrah'ı dikkate almanız gerekiyor.

Yalnız soruyu Ferhat Bey'e sordunuz kusura bakmayın ben cevapladım Ferhat Bey sizde kusura bakmayın :eek:

İyi Günler.

Üstad örneği Ferhat bey yazdığı için yazmıştım ,lütfen yanlış anlamayın cevabınız için çok teşekkür ederim
Örneklerde verilen ücretler hep gelir vergisi matrah tutarları ozaman değil mi ?

Sevgili formdaşlarım

Yapmayın kim cevaplarsa cevaplasın yeterki sorumuzun cevabı olsun.Dedim ya iki elmanın yarısı gibiyiz.Bazen soruları cevap yazıp geçince arkadan bir soru daha geliyor oda gözden kaçınca sanki ikinci soruya cevap verilmemiş gibi oluyor.Aslında ben Sayın demiral'a teşekkür ediyorum.Soruyu havada bırakmamış cevaplamış