Bireysel Emeklilik Vergi Avantajı Hk.

Bu konuda detaylı bilgi sahibi olan bir arkadaş cevap verirse çok sevinirim:

Bireysel Emeklilik Sistemine yapılan (önemsiz ama belirtmekten zarar gelmez) düzensiz ödemelerle ilgili olarak bir sorunum var. Geçen ay, limitler dahilinde (yani brüt maaşımın %10'undan az ve son ay dahil şimdiye kadarki toplam ödemelerim de yıllık asgari ücretin altında) katkı payı ödemesinde bulundum. Birden fazla poliçem olduğu için düzensiz olarak yatırıyorum. İçinde bulunduğum vergi dilimi nispetinde bir fark alamadım. Muhasabeden görüştüğüm kişiler ısrarla doğru hesap yaptıklarını, hatta sadece ellerindeki programa girdiklerini ve programın bu şekilde hesapladığını söylüyorlar. Şimdiye kadar böyle birşey başıma gelmemişti.

SSK'lılar için (yukarıda belirttiğim iki limit dışında) herhangi bir vergi avantajı/gelir matrahı, veya herhangi bir kurumsal/sektörel/mesleki üst-sınır sözkonusu mu? İş sözleşmemiz "net maaş" üzerinden olduğundan dolayı, vergi dilimi artışlarından olumsuz etkilenmiyoruz, bu kısımla şirket ilgileniyor. Bazı şirketlerin teşvik kapsamında "gelir vergisinden" muaf olduğunu biliyorum ama bizde öyle birşey söz konusu değil. Acaba buna benzer bir üst sınır olabilir mi?

Ben sorunun hala muhasebeden kaynaklanan kişisel ama göremedikleri bir hatadan kaynaklandığını düşünüyorum ama tüm kontrollere rağmen onlar da bir hata bulamıyorlar. Herşeyi ellerindeki program otomatik yapıyor.

Sorunun neden kaynaklandığını tahmin edebilecek, ya da benzer sorunla karşılaşan var mı?

Düzeltme: İmla hatası

Ynt: Bireysel Emeklilik Vergi Avantajı Hk.

yani özetle ve örneğin kümülatif gelir matrahınız 7.800,00Ytl ve/veya altında iken ödediğiniz katkı payının %15'i kadar ücrete ek alıyor iken, kümülatif gelir matrahınız 7.800,00Ytl'yi geçtikten sonra ödediğiniz katkı payının %20'si kadar ücrete ek alamamanız mı sorun?

eğer yanıtınız evet ise ya ilgili birimde hesaplama hatası var yada sizin kümülatif vergi dilimi bilginizde hata var demektir.

Peki böyle bir hatayı nasıl düzelttirebilirim? Muhasabe "ısrarla" hata olmadığını söylüyor. Ama hata olduğu çok açık. Nedir bunun yaptırımı ya da düzelttirmenin yolu? Mevzu sadece bu ayki 3-5 kuruş değil. Bu sisteme yaklaşık 20-25 yıl prim ödeyeceğim ve emeklilik fonları -maalesef- diğer fonlar kadar iyi yönetilmiyor. Vergi avantajını kullanmadan karlı çıkmak çok zor. İşin başında işleri ne kadar sıkı denetlersem ve işler ne kadar yolunda giderse, gelecek için de o ölçüde içim rahat olacak. Aslında tek derdim bu.

çok özel olmaz ise eski aylardaki önceki dilime göre ve şu an bulunduğunuz dilime göre maaş hesap pusulanızı bizimle paylaşırsanız hata olup olmadığını görebiliriz.

kümülatif vergi matrahınız ve birime bildirdiğiniz katkı ödeme tutarınız da yer alır ise daha sağlıklı olacaktır.