Bireysel ve Ticari Kredi Kartları Arasındaki Farklar

Üyelik
2 Eki 2020
Mesajlar
9
Konum
İstanbul
Bireysel kredi kartları ile ticari kredi kartlarının işlem mantığı konusunda herhangi bir farkı yoktur. Her iki kart türüyle de kredi kartının geçerli olduğu tüm işletmelerde alışveriş yapabilmek mümkündür. Ancak iki kart türü arasında bazı farklar da mevcuttur, bunları şu şekilde sıralamak mümkündür:

  • Hem ticari kredi kartlarında hem de bireysel kredi kartlarında dönem içerisinde yapılan harcamaların tamamını ödemek yerine, asgari tutarını ödeme olanağı vardır. Ancak asgari ödeme oranı bireysel kredi kartlarında yüzde 30 ila yüzde 40 bandında belirlenirken, ticari kredi kartları için genellikle yüzde 10 olarak belirlenmektedir.
  • Her iki kart türünde de anlaşmalı iş yerlerinden taksitli alışveriş yapabilme olanağı bulunmaktadır. Ancak teknoloji alanı gibi devlet tarafından taksit kısıtlaması getirilmiş olan bazı alanlarda, ticari kredi kartlarının daha yüksek sayıda taksit yapabilme imkânı bulunmaktadır.
  • Bireysel kredi kartlarının kullanılmasından doğan ödeme yükümlülüğü yalnızca kart sahibini bağlamaktadır. Ticari kredi kartlarında ise bireyler değil, şirket borçlu kabul edilmektedir ve borcun ödenmemesi durumunda uygulanacak olan yaptırımlar, şirket ortaklarını değil doğrudan şirketin kendisini hedef almaktadır.
  • Bireysel kredi kartları ile ticari kredi kartları arasındaki en büyük farklardan biri de limitleridir. Bireysel kredi kartlarında genellikle bireylerin aylık gelir durumlarına orantılı bir limit tanımlanmaktadır. Buna karşın ticari kredi kartlarında şirketin iş hacmine ya da kredi sicilinin durumuna bağlı olarak çok daha yüksek limitlerin sağlanması söz konusudur.
  • Bireysel kredi kartlarında kart ücreti oldukça düşüktür hatta bazı kredi kartlarında bu ücretler tamamıyla kaldırılmıştır. Ticari kredi kartlarında ise kart ücretleri daha yüksektir.
  • Hem bireysel kredi kartlarında hem de ticari kredi kartlarında taksitli nakit avans kullanımı mümkündür. Bireysel kredi kartlarında taksitli nakit avansın taksit sınıfı 6 ila 12 arasında değişirken; ticari kredi kartlarında taksit sayısı 2 katına kadar çıkabilmektedir. Bu da işletmelere kolay finansman olanağı tanımaktadır.
  • Bireysel kartlarda borcun ödenmemesi durumunda uygulanan faiz miktarı, ticari kredi kartlarına göre daha düşüktür.
 
Üst