Bize Kesilen Faturanın Ödemesini,Bir Başka Firmanın Yapması

Merhaba arkadaşlar;

İthalat işlemlerimizde,nakliye faturası bize kesiliyor.Ama ödemesini biz değil,ürünü ithal ettiğimiz firma karşılıyor.

1-Benim faturayı girmem gerekir.
2-Girdiğim bu faturanın ödemesini karşı firma ödüyor.Ama bizim ona herhangi bir borcumuz olmuyor.

770
191
320

320
?

Soru işareti olan yere hangi hesap gelmeli ?

Ynt: Bize Kesilen Faturanın Ödemesini,Bir Başka Firmanın Yapması

Selamlar.
Nakliye faturasının kaydını yaptınız ama ithal kaydını göremedim.İthal kaydını da yaparsanız ve ithal firmasını da 320'ye atarsanız.320'leri karşılıklı çalıştırarak nakliye firmasının bakiyesini kapatabilirsiniz. Fakatortada yinede bir tutarsızlık olacak.Şöyleki; diyelim 10.000 liralık ithalat yaptınız.

159 10.000
320 ithal 10.000
ithal kaydı
------------------
770
191
320 nakliye
nakliye kaydı
-----------------
320 nakliye
320 ithal
nakliye bedeli ödenmesi
--------------------
bu durumda ithal firmasına nakliye bedeli kadar borcunuz artacak.
Aslında ödemeyi kim yaparsa gideride o kullanır.Bu durumda aslında nakliye faturasının size kesilmemesi gerekir.Aksi halde nakliye bedelini yine ithal firmasına ödüyor gibi bir durumunuz olacak.
Ben işin içinden çıkamadım...

Fatura size kesilip ödemesini satcı firma karşılıyorsa siz de o firmaya fatura kesmelisiniz. Yoksa hep bir ucu açık kalır.
Zaten bu kulağı tersden göstermek gibi. Neden fatura size kesiliyor . Maliyet kiminse ona fatura kesilir.
Eğer fatura satıcı firmaya kesilip ödemeyi siz yapsaydınız, o zaman borç dekontu ile ile c/h borç kayıt yapar , faturayı da firmaya yollardınız.

ithalat işlemlerinde durum farklıdır şöyleki;

ithalatı yapan gümrük müşavirlik şirketi sizin adınıza bazı ödemeler yapar bunlar ordino, gümrük vergisi, ardiye ücreti, nakliye ücreti gibi bunlar sizin ithal ettiğiniz ürün ile ilgilidir dolayısı ile faturaları sizin adınıza kesilir ve siz bunların tümünü gümrük müşavirliği yapan firmaya ödersiniz dilerseniz hepsinin karşısına gümrük müşaviri şirketin cari hesabını koyun dilerseniz herbir firmaya cari hesap açıp gümrük müşaviri şirketin cari hesabıyla virmanlayın çünki bu ödemeler toptan gümrük müşavirlik şirketinin banka hesabına gönderiliyor.

Adına ödeme yapmak başka şeydir. adına fatura kesilmesi ise başka şey.
Maliyet kime aitse fatura ona kesilir. Bunun ithlata, ihracat veya iç ticarette farkı yoktur.
Eğer anlaşmanız nakliye dahilse yani nakliye satıcıya aitse , nakliye faturası satıcı firma adına kesilir.
Bu hem dış ticaret, hemde iç ticarette böyledir.
Yukarda da açıklamaya çalıştığım gibi ödeme ise başka birşeydir.

emansur,
Sizin dediğiniz,normal ithalat işlemleri için yapılan işlemleri oluşturmakta.Burdaki durum farklı.

evet maliyet kime aitse ödemeyi o yapar
evet nakliye satıcı firmaya aitse fatura satıcı firmaya kesilir ödemeyide o yapar
sanırım burada sn uğur baturun farkında olmadığı kaçırdığı bir durum sözkonusu...

Size kesilen faturanın ödemesini bir başka firma yapıyorsa Sn.nguroy un dediği gibi size kesilen faura için ödemeyi yapan firmaya yansıtma faturası kesersiniz,ortada açık hesap kalmaz.

Bana göre yansıtma faturası nakliye firmasının kafasını karıştırır.Firmaya fatura kesilmesindense ithal firmaya nakliye bedeli kadar fazla ödeme yapılsın..Hesap kapansın..

twolf ' Alıntı:
Bana göre yansıtma faturası nakliye firmasının kafasını karıştırır.Firmaya fatura kesilmesindense ithal firmaya nakliye bedeli kadar fazla ödeme yapılsın..Hesap kapansın..

nakliye firmasına kesmeyecek ki ,İthalat yapana yansıtma faturası kesecek.

Daha sonrada ithalat yapan firma ile nakliyeci firma arasında virman yapıp,hesapları kapatacak.

şayet yeni bir işlem ise firma ile görüşülüp neden böyle yapıldığı sorulur ve faturanın satıcı firmaya kesilmesi gerektiği söylenebilir...

Arkadaşlar;

Sorduğum soruda bir yanlışlık ya da eksiklik yok.Durum bu.Yazdıklarınıza baktığımda,bunun için uygun bir hesap olmadığınıda anladım.

İthalat ile gelen ürünü,nakliyeci bize fatura ediyor.Ama ürünü ithal edilen firma ile ilgili anlaşma yapılmış,ithalat masraflarını o karşılıyor.Aramızda da bu yüzden herhangi bir alacak sorunu olmuyor.

"Bu şekilde,ithalat işlemi yapan firmalarda çalışan arkadaşlar,forumda bulunur bunlardan destek alayım" diye sordum.

Tartışmayı kapatabiliriz arkadaşlar.Çünkü mevcut durumu çözecek bir yevmiye maddesi yok.

Herkese teşekkürler...

Yazdık ya hep beraber sorununu çözecek yevmiye maddesini.

Arkadaşım niye hatada israr ediyorsunuz.
Eğer kendi yaptığınızı bildiğinizi tartışmayacaksanız burda niye yer ve zaman alıyorsunuz.?
Size doğrusunu yazdım söyledim.
Fatura VUK tarafından tanımlanmış bir yasal vesikadır. Eğer bir firma bir tacir bir mal veya hizmet alımı yapıyorsa bunu satacı firma fatura ile belgelemek zorundadır. VUK fatura ve fatura yerine geçen belgeleri tek tek saymıştır.
Yapılan VUK ve TTK na tabi bir işlem ise mutlaka fatura veya yerine geçen belgelerden biri ile kanıtlanmak zorundadır.
Faturayı kesen taraf bunu gelir olarak, alan taraf da bunu maliyet veya masraf olarak defterlerine kayıt eder . Vergi hesaplamalarında dikkate alır. Gelir, kurumlar, ve katma değer vergileri bu faturaya dayanarak alınır veya mahsup edilir.
Sonuç olarak maliyete kim katlanıyorsa fatura onun adına kesilir. :)

Siz beni anlamadınız.

Hatada ısrar ettiğim falan yok.Zaten hata önce olmuş.Ben nasıl mevcut durumu çözerim derdindeyim.Çözümü de yok anladım.

Teşekkürler...

Sn.uğur batur,

Sorunuzda anlaşılmayan birşey yok.
Siz A Firmasısınız,B Firması Müşteriniz ve Nakliye firması var.Nakliye firması faturayı size kesiyor,faturanın ödemesini de müşteriniz olan B firması yapıyor.

Yapılacak kayıt;

198 B Firması 100
329 Nakliye 100 Nakliye firmasının size kestiği fatura

329 B Firması 100
198 B Firması 100 Sizin müşterinize keseceğiniz yansıtma faturası

329 Nakliye 100
329 B Firması 100 Müşterinizin nakliye firmasına yaptığı ödeme

Burada önemli olan husus,müşterinizin nakliye firmasına evrak bazında baktığımızda sizin adınıza yapmış olduğu ödeme için borç dekontu alacaksınız.

Umarım anlaşılmıştır.

uğur batur ' Alıntı:
Siz beni anlamadınız.

Hatada ısrar ettiğim falan yok.Zaten hata önce olmuş.Ben nasıl mevcut durumu çözerim derdindeyim.Çözümü de yok anladım.

Teşekkürler...

Birkaç tane çözüm var.
1-Firma ile konuşup vakit geçmediyse faturalarını iade edip, doğru isme ve adrese kestirmek.
2-Vakit geçtiyse BA verilmediyse veya sınır altında kalıyorsa fatura aslını ve nüshalarını bulup düzeltme yaptırmak

3-Ba vakti de geçtiyse düzeltme yapılamıyorsa firmaya aide faturası keserek iptal ettirmek ve doğru isme fatura kesilmesini sağlamak
4-Bütün bunlar yapılamıyorsa faturayı alıp maliyete işlemek ve doğru isme yansıtma faturası kesmek.

Bu tip durumlar grup şirketlerde de çok sık oluyor. A firması X firmasından 1.000 tl lık mal alıyor. fatura bedelini B firması kredi kartıyla ödüyor.

A firması mal alış kaydı:

153 1.000TL
191 180TL
320 X Firması 1.180TL

A Firması Ödeme Kaydı:

320 X Firması 1.180TL
320 B Firması 1.180TL

B Firmasının Muhasebe Kaydı:

120 A Firması 1.180TL
300 K.Kartı 1.180TL

Arkadaşlar kayıtlar doğrumu?

Bu doğru ama soru bu değildi. Maliyeti yüklenen firma ile ödemeyi yapan farklı idi.