Bölüm Değişikliği

2 yıldır özel sektörde elektronik teknisyeni olarak calışmakdayım fakat bölüm değişkliği. Yaptılar arıza tamir bölümünden teknik servis bakım elemanı yani fabrika elektrikçi olarak calışmakdayım şuanda meslek kodum ve maaş bildirgesinde bölümün değişmedi yazılı evrak imza filan yok. Bu bölümde artık calışmak istemiyorum işler sıkıntı ne yaptımız belli deil başımızda müdür cok biri yaptıryor biri söktürüyor. Yaptımız işler ofis elektiriği datalar filan yeni tesiat cekmek artık psikolijik olarak saglıklı düşünemiyorum ek olarak. Kendi bölümünün ve görevim olmayan işleri yapmakdayım. Nasıl bir yol İzlemeliyim.

Merhaba
a-arıza bölümünden,teknik servis bölümüne mi verdiler?
c-size göre ikisi arasında aleyhinize olan farklılıklar nelerdir?

A) Arıza bölümününde masa başı iş elektonik kart tamir yapıyorum
B)Teknik servis bölümüne verdiler iç sahada ve dış sahada arıza ürünleri tamiri yapıyorduk
C)Şimdi ise inşaat elektirkçi gibiyiz. Elektrik tadilatı yapıyorum fabrikada şu anda.

Son düzenleme:
2 yıldır özel sektörde elektronik teknisyeni olarak calışmakdayım fakat bölüm değişkliği. Yaptılar arıza tamir bölümünden teknik servis bakım elemanı yani fabrika elektrikçi olarak calışmakdayım şuanda meslek kodum ve maaş bildirgesinde bölümün değişmedi yazılı evrak imza filan yok. Bu bölümde artık calışmak istemiyorum işler sıkıntı ne yaptımız belli deil başımızda müdür cok biri yaptıryor biri söktürüyor. Yaptımız işler ofis elektiriği datalar filan yeni tesiat cekmek artık psikolijik olarak saglıklı düşünemiyorum ek olarak. Kendi bölümünün ve görevim olmayan işleri yapmakdayım. Nasıl bir yol İzlemeliyim.

Bence 1 yıldır yapmaya devam ettiğiniz işinize devam etmek veya artık bu işi yapmak istemiyorum diyerek ihbar süresine uygun olarak sözleşmenizi feshettiğinizi işvernee yazılı olarak bildirip ayrılmaktan başka seçeneğiniz yok.

Zaten sabrederek bu günlere geldik tadilat işi bitsin görevimize geri geceriz diye düşündük düşündümüz gibi olmadı. Anlıcanız ihale bize kaldı.

Maalesef...

(Bu olayımıza istinaden değil,söyleyeceklerim genel dir.
İş kanununa göre işci-işveren arasında kurulan hukuki ilişkiye, iş ilişkisi denir ve bağımlı iş gören işci ile bu iş görmenin karşılığı ücret ödemeyi üstlenen işveren arasında iş sözleşmesi düzenlenir,bu sözleşmede(hatta diğer sözleşmelerde)her şey "A"dan"Z"ye yazılı olmaz,genelde bir sözleşmede olması gerekenler olur,ayrıca iş hukukuna aykırı düşmeyen bazı hükümler konulabilir(aykırı olmayan hükümlerde geçerli ve bağlayıcıdır)bunların dışında sözleşmede hüküm bulunmayan hallerde iş kanunu ve ilgili mevzuat hükümleri uygulanır,anlaşmazlık hallerinde de nihai olarak mahkemeler yetkilidir.
Ayrıca detaya girmeye gerek yok,bu iş ilişkisinin en başında taraflar(işci-işveren)masaya eşit şartlarda oturmaz/oturmuyor,işverenin bariz üstünlüğü sözkonusu,hatta sözleşmeyi işveren düzenler,işci sadece imza atar,bazıları okumaz,hatta okutulmaz bile(tabi bu eşitsizliğin sebebleri var,konumuz bu değil)
İşci sözleşmeyi okusa da değişen çok şey olmaz,belki kısmende olsa bazıları aleyhine olabilecek bazı maddeleri kabül etmeyip,sözleşmeyi imzalamak istemeyebilir,oysa malum genelde imzalanır/kabül edilir.
Bu bilgilerden sonra varmak istediğim nokta şurasıdır:
Kanunu,ilgili mevzuatı bilen işveren(işverenin diğer çalışanları işveren vekili-müdür-amir-şef vs)bilmeyen,etraflıca bilmesi mümkün olmayan,bilse de kısmen bilen işci,şimdi bu işci,
işverence kendisine önerilen iş/görev/birim değişikliğine,zamanında itiraz edilmesi gerektiğini elbette bilemez/bilemiyebilir(bilmemesi de gayet doğal)ama bilmemesi onu(çalışanı)sıkıntıya düşürür nitekim düşürüyor,
Özellikle sendikal faaliyetin olmadığı iş yerlerin de,bu tür konularda bilgi sahibi olması/bilgi edinmesi beklenmeyen çalışanın bu durumuna karşın ve istisnalar dışında çalışanını bilgilendirmek bir yana,nasıl yaparım da(tabiri caizse çaktırmadan)olayı işci aleyhine sonuçlandıran bazı işverenlere karşın korunacağı yer,idari yönden teftiş,inceleme yapan merciler ve nihai olarak da mahkemeler olmalıdır.(kısmende olduğu düşüncesindeyim)
Bu ifadelerimden şu anlaşılmasın;
her konuda ve her zaman işci haklıdır,sınırsız korunmalıdır!..HAYIR,sadece bilinenler üzerinden bir noktaya dikkat çekmek istedim,bu kadar.)

Son düzenleme: