fonradar

Borç Yüzünden İptal Olan Bağkurlu'nun Durumu

Limited Şirket Ortağımız 5 yıl boyunca bağ-kur primlerini ödemediğinden bağkurluluğu iptal edilmiştir. Buraya kadar herhangi bir sorun yok. Fakat şirket ortağı şuan SSK'ya tabi olarak kendi şirketinde çalışmak istemekdedir. Bağ-kur borcundan dolayı kapsamından çıkardığına göre SSK'lı olmasının bi sakıncası varmıdır? Şimdiden teşekkürler

Ynt: Borç Yüzünden İptal Olan Bağkurlu'nun Durumu

Borcunun silindiği tarihten itibaren bağ-kurluğu tekrar devam eder.Ssk ya geçmesi gibi bir durum sözkonusu olamaz.

Bağkurun iptalini kendinizmi istediniz yoksa resen mi yapmışlar.

İptal ettirmek için çok fazla uğraştırıyorlar.Hatta ilk önce olmaz falan diyorlar

Eğer sizin bağkuru resen yaptılarsa çok tezat bir durum var

isteyince yapmıyorlar,ama resen yapıyorlar .

Konu ile ilgili olarakta hisse devrini yapıp sigortaya sokun sonra tekrar hisse devri yapın bu tarihten sonraki dönemde bağkurlu olmasına gerek kalmayacaktır.

kalisper_a ' Alıntı:
+ Ortağı olduğu yerde SSK lı olamaz...

Evet yeni kanuna göre böyle bir durum var ama uygulamada o kadar çok varki şu anda kendi şirketinde ssk lı olarak gözüken onun için buna bir ayar çekeceklerdir diye düşünüyorum.

Yeni kanunlara göre kendi şirketinde ssk lı olabilmek için kurucu ortak değil şirkete sonradan girmek gerekiyor.Yani önce ssk sonra hisse devri.Eğer şirkette kurucu ortaksanız bağkurlu olmanız gerekiyor.Yani önce ssklı olup sonra şirket kurarsanız ssk dan çıkıp bağkura girmelisiniz.Yeni mevzuat sanıyorum bu şekilde.İnşallah yanlış bilmiyorumdur..

çok acayip bir kurum bu bağ-kur iyiki kapatılıyor. Bağ-kur memuru ile görüşmemi aynen aktarıyorum
BEN - "mükellefimiz borcunu ödemediği için bağ-kurdan terk edilmiş. Tamam kabulüz. Fakat mükellefimiz 01/05/2008 tarihinde yeni bir şirkete ortak oldu bağ-kuru bu şirkete ortak olduğu tarihten başlatabilirmiyiz"
MEMUR - "Hayır",
BEN - "peki ya neden ?
MEMUR - " Tüm kurumları dolaşman gerekiyor eski ortağı olduğu şirketin kayıtlarını getireceksin, mükellefi 2000 yılından itibaren bağ-kurlu yapacağız borç çıkacak"
BEN - ??? "iyide zaten o kadar borcu ödeyemediği için iptal ettiniz bağkuru
MEMUR - OLABİLİR, NASIL İPTAL ETTİYSEK ÖYLEDE GERİ BORÇLANDIRIRIZ.

VAY BENİM YALNIZ VE GÜZEL ÜLKEMİN MEMURU