Borcu Olan İşverene Teşvik Uygulamak ?

Rietveld

Tanınmış Üye
Arkadaşlar bildiğiniz üzere bir işverenin borcu var ise e-bildirgeyi 5510 kullanarak gönderemiyoruz.Sistem kabul etmiyor ve borcu olduğundan dolayı teşvik uygulanamaz diyor.

Ancak sanırım sistem biraz yavaş çalışıyor.Örneğin bir işveren Ocak 2012 dönemindeki sigorta primini ödememiş.Doğal olarak Mart ayında Şubat bildirgesini yollarken teşviksiz göndermemiz gerekiyor.Ancak teşvikli olarak gönderdiğimizde de sistem bunu kabul ediyor ve indirimli olarak onaylayabiliyoruz.Aradan biraz daha zaman geçince mesela Nisan ayında Mart bildirgesini yollarken sistem farkediyor borcu olduğunu ve o zaman izin vermiyor.Ancak borcu olmasına rağmen Şubat bildirgesinde teşvik uygulayabildik sistem izin verdiğinden dolayı.

Bu durumla birkaç kere karşılaştım.Her ay işverenin borcu olup olmadığını kontrol etmek zor oluyor bir sürü sigorta dosyamız var ben teşvikli yolluyorum sistemde kabul ediyor borcu olmasına rağmen.Merak ettiğim ileride bununla ilgili bir yaptırım ile karşılaşırmıyız ? Ocak ayındaki sigorta primi ödenmemiş , borcu olmasına rağmen nasıl teşvik uygularsınız diyebilirler mi ? Ben teşvikli yolladım ama sonuçta sistemin bunu kabul etmemesi gerekiyordu.

Ynt: Borcu Olan İşverene Teşvik Uygulamak ?

Sisteme bankalardan kayıtların aktarılması zaman aldığından ayın ilk bir kaç gününde izin verebiliyor.Teşviksiz olarak bildirim istenir. İptal ve ek bildirim vermek prim ve cezalarına katlanmak zorunda kalırsınız.

Bildirgeyi gönderdiğinizde muaccel hale gelmiş borcu varsa, teşvikli gönderemezsiniz.
SGK bu durumu anlarsa, muhtemelen yarın obür gün size bu konu ile ilgili yazı gönderecektir. Bu durum sizden kaynaklanmıyor.Sistemden kaynaklandığı için ipotal ve ek bildirge için ceza uygulamıyorlar. Ancak gecikme zammı hesaplanıyor.

Olay ilk birkaç gün ile sınırlı değilki.Bildirgeleri her ayın 10'undan sonra yolluyoruz bazen 15'ine kadar sarkıyor yoğunluktan.Ayın 15'ine kadar bilgilerin aktarılmış olması gerekmiyormu? E-Bildirge'den giriş yapıp işveren borç görüntülemeye baktığımda borç gözüküyor ancak buna rağmen teşviğe izin veriyor.Nasıl bir sistem bu düzgün çalışmıyor.

Sistem arızalarında ek süre verdim cezasız alacağım dediği bildirimlerde otomatik ipc kesen sonrasında dilekçe ile ipc kaldıran sistem bu...