Bordro Kaydı

İyi akşamlar. Defter beyan sisteminde 4 gün çalışan kısmi süreli işçi için bordro kaydını stopajlı mı yoksa stopajsız mı yapmamız gerekir?

İyi akşamlar. Defter beyan sisteminde 4 gün çalışan kısmi süreli işçi için bordro kaydını stopajlı mı yoksa stopajsız mı yapmamız gerek

Asgari ücretteki gelir vergisi muafiyeti sebebiyle defter beyan sistemine stopajsız bordro kaydı yapılabilir mi?
Asgari ücretteki gelir vergisi muafiyeti sebebiyle defter beyan sistemine stopajsız bordro kaydı

Destekten yararlanacak mükellefler, aşağıdaki muhasebe kaydını yapacaklardır. Asgari ücret desteği mükelleflerin ödeyeceği “işveren payından” mahsup edilecektir.

—————————————————-/————————————————-

770 GENEL YÖNETİM GİDERLERİ

770.01 Brüt Ücret

770.02 SGK İşveren Payı

770.03 SGK İşveren İşsizlik Payı

136 DİGER ÇEŞİTLİ ALACAKLAR

136.01 Asgari Geçim İndirimi

360 ÖDENECEK VERGİ VE FONLAR

360.01 İşçi Gelir Vergisi

360.02 Damga Vergisi

361 ÖDENECEK SOSYAL GÜVENLİK KESİNTİLERİ

361.01 SGK İşçi Payı

361.02 SGK İşçi İşsizlik Payı

361.03 SGK İşveren Payı

361.04 SGK İşveren İşsizlik Payı

335 PERSONELE BORÇLAR

…. Ayı Ücret Tahakkuku

——————————————————————————————————

————————————————–/—————————————————

360.01 Gelir Vergisi

136 DİĞER ÇEŞİTLİ ALACAKLAR .

AGİ’nin Mahsubu

335 PERSONELE BORÇLAR

100/102 KASA /BANKA

Ücret Ödemesi

360.01 ÖDENECEK VERGİ VE FONLAR

360.02 Damga Vergisi

361.01 SGK İşçi Payı

361.03 SGK İşveren Payı

361. 04 SGK İşveren İşsizlik Payı

102 BANKALAR

Vergi ve SGK Ödemesi

361.03 SGK İşveren Payı

602 DİĞER GELİRLER

602.01. Asgari Ücret Desteği

Asgari Ücret Desteğinin Mahsubu

Yapılabilir ama yine de stopajı girip 0,00 TL olarak kayıt altında tutulabilir.
Destekten yararlanacak mükellefler, aşağıdaki muhasebe kaydını yapacaklardır. Asgari ücret desteği mükelleflerin ödeyeceği “işveren payından” mahsup edilecektir.

—————————————————-/————————————————-

770 GENEL YÖNETİM GİDERLERİ

770.01 Brüt Ücret

770.02 SGK İşveren Payı

770.03 SGK İşveren İşsizlik Payı

136 DİGER ÇEŞİTLİ ALACAKLAR

360.02 Damga Vergisi

361.01 SGK İşçi Payı

361.03 SGK İşveren Payı

361.04 SGK İşveren İşsizlik Payı

335 PERSONELE BORÇLAR

…. Ayı Ücret Tahakkuku

——————————————————————————————————

360.01 Gelir Vergisi

136 DİĞER ÇEŞİTLİ ALACAKLAR .

AGİ’nin Mahsubu

335 PERSONELE BORÇLAR

100/102 KASA /BANKA

Ücret Ödemesi

360.01 ÖDENECEK VERGİ VE FONLAR

360.02 Damga Vergisi

361.01 SGK İşçi Payı

361.03 SGK İşveren Payı

361. 04 SGK İşveren İşsizlik Payı

102 BANKALAR

Vergi ve SGK Ödemesi

361.03 SGK İşveren Payı

602 DİĞER GELİRLER

602.01. Asgari Ücret Desteği

Asgari Ücret Desteğinin Mahsubu

Bordro kaydını aşağıdaki gibi yaptım. Asgari ücretteki gelir vergisi muafiyet tutarını defter beyanda gelir olarak kaydetmek gerekecek mi?
bordro.jpg

Asgari ücretin gelir ve damga vergisine tutarına kadar olan tutarlar vergiden muaftır. Gelir kaydedilmez. SGK teşvikleri ise ayrı mevzu, bu tutarlar gelir hesaplarına kaydedilebilir.

Asgari ücretin gelir ve damga vergisine tutarına kadar olan tutarlar vergiden muaftır. Gelir kaydedilmez. SGK teşvikleri ise ayrı mevzu, bu tutarlar gelir hesaplarına kaydedilebilir.
Yanıtınız için teşekkür ederim K.Ozan Bey. Kısmi süreli işçi için "Stopaj" seçeneği olarak 011 mi seçmek gerekiyor?

011 kodu Asgari ücretliler için 012 kodu Diğer ücretli personeller için seçilir. Kısmi süreli işçinizin günlük ücreti asgari ücret tutarı kadarıysa 011 kodunu daha fazlaysa 012 kodunu seçmelisiniz.

Anlattığım muhtasar beyannamenizde yapmanız gereken işlem. Defter beyan sistemine hakim değilim, girdiğiniz ekran doğru yer mi değil mi fikrim yok bu konuda yanlış yönlendirmek istemem.

Yaptığınız işlem doğru , fakat personel 5510 indiriminden yararlanıyorsa sgk işveren payı %17,5olarak hesaplamanız gerekir

Yaptığınız işlem doğru , fakat personel 5510 indiriminden yararlanıyorsa sgk işveren payı %17,5olarak hesaplamanız gerekir
5510 sayılı kanuna göre 5 puanlık indirimi sgk işveren payından düştükten sonra bordro kaydı içine herhangi bir kayıt yapılacak mı yoksa gelir ekleden sgk teşviki adıyla gelir olarak kaydetmek mi gerekecek?

Merhaba
Bu konuda ne yazık ki farklı uygulamalar ve kayıt örnekleri görebilirsiniz.Tahakkuk anında kaydedenler de var.Ama ben,her zaman savunduğum kendi uygulamamı yazacağım.
Tahakkuk kaydı anında ben indirim ve teşvikleri kullanmam.Çünkü tahakkuk kaydı,bildirgenin kendi tahakkuk tarihinde yapılan bir kayıt değil.Kasım ayı ücret tahakkukunu örneğin 30 kasımda yaparken prim bildirgesini ise aralık içinde veriyoruz.Bu birinci sebep.Diğer ise, tahakkuk anında bildirgenin ödenip ödenmediği yani teşviğin alınıp alınamayacağı bile henüz kesin değil.O nedenle kesinleşmeyen bir indirimi kesinmiş gibi kaydetmek doğru bir yaklaşım sayılmaz.Burada diyebilirsiniz ki, orpim ödenmezse döner kaydı düzeltirim.Bu da pek mümkün değil,Hata ve unutkanlık ihtimali oldukça yüksek.Mesela LUCA bile ücret tahakkuklarını otomatik oluştururken bu indirimi direkt tahakkuka yerleştiriyor.ben dönüp hepsini siliyorum ve fişi tekrar kaydediyorum.
O nedenle ben,yevmiye tahakkuk kaydı esnasında bu indirimlerin hiçbirini görmem,indirim yokmuş gibi,normal tahakkuk kaydımı yaparım.
Sonra müfredat kartından veya dekontlardan ödeme yapıldığını teyit ettikten sonra ödeme yapıldığı tarihte teşvik kaydımı yaparım.
Benim uygulamam bu şekilde. Ama tahakkuk kaydı esnasında bu kaydı yapanlarda var.Ona da saygı duymaktan başka birşey gelmiyor elimden :)