Brüt Ücreti Düşürme

Merhaba,

3.derece Sakatlık vergi indiriminden yararlanmak için Kasım 2015 ayında kişi bakanlıktan yazı getirdi ve maaşına göre ayda ki brüt ücreti 2.084,44 TL.idi. Personelin maaşı iş sözleşmesinde 1.401,60 TL net olarak anlaşılmıştır.
2016 yılında brüt rakamı düştü fakat daha önce 2.084,44 TL olarak gösterildiği için bir değişiklik yapılamadı. Fakat 2016 yılı 210 TL x0,15=31,50 TL ek kazancı olması gerekirken eski brüt maaştan hesaplandığı için 120,42 TL. ek ücret almaktadır. yani 88,92 TL.fazla hesaplamaktadır.

1.soru : vergi indirimi yazısı getiren personellerin maaşına ek kazanç ilave edilmeli midir? Daha önce çalışan personellere bu şekilde yapılmış.bu işin doğrusu nedir?
2.soru : Fazla çıkan hesaplamayı önlemek için brüt maaşını 2.084,44 TL'den 1.970,35 TL. olarak gösterebilir miyiz?

Bu konu ile ilgili doğru işlem nedir? bilgisi ve konuya vakıf olan arkadaşların yardımcı olmasını rica ederim.

Şimdiden teşekkür ederim.

Özürlülük indirimi olmadığı dönem bordrosunda vd ödediğiniz özürlü indirimi kadar vd az gv ödeyeceğinize göre anlaşma net maaş da olsa özürlü indirimden doğan vergiyi kişinin net maaşına yansıtmak en doğrusudur. Aksi halde özürlü indirimden çalışan değil işveren yararlanmış olur.

Özürlülük indirimi olmadığı dönem bordrosunda vd ödediğiniz özürlü indirimi kadar vd az gv ödeyeceğinize göre anlaşma net maaş da olsa özürlü indirimden doğan vergiyi kişinin net maaşına yansıtmak en doğrusudur. Aksi halde özürlü indirimden çalışan değil işveren yararlanmış olur.

Merhaba,

Öncelikle cevabınız için teşekkür ederim.

Farklar personelin net maaşına fazlası ile yansıtıldı. Ama Ocak ve Şubat ayında net maaşına yansıması gereken tutardan 80 TL fazla ödeme yapılmış oldu. bu nedenle Mart ayında Kasım 2015'de güncellenen 2084,44 TL brüt ücret rakamını 1.970,35 TL'ye çekebilir miyiz? Çünkü net maaşına yansıması gereken engelli indirimi farkı 31,50 TL.

Alo 170'i arayıp konuyu aktardım. işçi ile yapılan iş sözleşmesi Net maaş üzerinden olduğu için ve her alacağı net maaş anlaşılan rakamın altına düşmeyeceği için brüt maaşı düşürmenizde bir sakınca yok dediler. Ama yine de emin olamadım. Ve bilgisi olan arkadaşlardan yardım rica ediyorum tekrar..

Net maaş sözleşmelerinde vergi dilimi vs nedenlerle yıl değişiminde bürüt ücretin düşmesi normaldir ve hiç bir sorun olmaz.

Çalına kabul ederse, yazılı olması faydalıdır. Yahut ilk düşük maaşa razı olursa itiraz etmez ise sorun olmaz.