Bundan Sonraki Aylarda Beyanım Var Yok Seçeneği Hakkında

prof67

Katkı Sunan Üye
E-Beyannamede Düzenlemiş Olduğumuz Muhtasar Beyannamelerinin İlk Sayfasında Bundan Sonraki Aylarda Beyanım Var Yok Seçeneğinin Manasını Tam Olarak Anlayamamış Bulunmaktayım.2013/1.Dönem Muhtasarını Düzenlerken 2. Dönem Stopaja Tabi Bir Ödeme Yapılıp Yapılmayacağını Bilmediğimiz Durumlar Oluyor. Bu Durumda Hangi Seçeneği Seçmemiz Gerekli. Var Seçip Olmazsa Ne Yapacağız. Yok Diyip Olursa Ne Yapacağız?

kira ödemiyorum. işçi 2.ayda çıktı şu an çalıştırmıyorum.mesela bugün 3 aylık stopajı onaylarken ben 6. ay sonuna kadar işçi alıp almayacağımı biliyorum. ne yapmam lazım?

Aynı durum bende vardı işçi alırlar diye var dedim sonra almadılar sonra da ben beyannameyi de boş kabul etmedi bende 151 koduna 1 lira tahakkuk ettirdim
Yanlış ama çekindim

Selamlar
Elbetteki var/yok seçenekleri süslük olsun diye oraya konulmadı.Örneğin faaliyetinde değişiklik yapmayan bir firmanın (örneğin adres değişikliği, tasfiye gibi) sürekli dolu beyanname verirken, bir anda yok seçeneğini seçmesi,tabiki bu bölümleri takip eden birimlerin dikkatini çekecektir.Bilemiyoruz ama bu bölümlerinde takibi yapılıyordur bana göre. Böyle bir değişiklikte,yoklama ile tesbite gerek duyulabilir.Yani düşünün, firmada hiçbir değişiklik bildirilmezken,bu bölümün bir anda yok şeklinde işaretlenmesi elbetteki dikkat çekebilir.Beyanında sadece ücret kesintilerini beyan edenlerin böyle bir seçeneği seçmeleri dikkat çekmeyecektir.Ama örneğin kira beyan edenlerin "yok" demeleri dikkat çekebilecektir.
Ayrıca beyannameyi boş kabul eder.fakat şöyle eder, 151 (bu hesabı kullandığınız için söylüyorum) yazıp matrah kısmına 0 (sıfır) yazarsanız beyanı boş onaylar,sadece damga vergisi tahakkuk eder.

Saygılar

var/yok seçeneği beyan edeceğim birşey yok dilekçelerinin vd yığılma yapmasından dolayı (verilmesi isteğe bağlı olsada) ve elektronik ortamda kontrol amaçlı konulmuştur. Eğer beyan vereceğiniz gün sonraki dönemler için beyan vermeme durumu var ise yok seçilmelidir. VD böylece sonraki dönemde beyan vermediğinizde en son beyanı inceleyecek ve vermenizi gerektirecek durum olmadığını bilgisayar ortamında kanaat getirir ise boşu boşuna yoklama elemanı göndermeyecektir. Eğer beyan verilmesini gerektirecek durum şüphesi oluşur ise neden beyan verilmediğine dair yoklama ile durum tesbitine gidecektir.

Mayıs ayına ait muhtasar beyannamesini gönderirken strajlerimiz yanlışlıkla bundan sonraki aylarda beyan yok seçeneği seçilmiş ve gönderilmiş.
Bu durumda beyannameyi iptal edip düzeltip tekrar mı göndereyim. yoksa bu şekilde gitse haziran ayında sıkıntı olur mu?
Teşekkürler.

Mayıs ayına ait muhtasar beyannamesini gönderirken strajlerimiz yanlışlıkla bundan sonraki aylarda beyan yok seçeneği seçilmiş ve gönderilmiş.
Bu durumda beyannameyi iptal edip düzeltip tekrar mı göndereyim. yoksa bu şekilde gitse haziran ayında sıkıntı olur mu?
Teşekkürler.

Her hangi bir düzeltme yapmanıza gerek yok, bu ay muhtasar beyanname verirken nereden bileceksiniz ki önümüzdeki aylarda beyanname verilip verilmeyeceğini. Ama tam tersi olsaydı sıkıntı yaratabilirdi, var seçeneğini işaretleyip bir sonraki muhtasar döneminde tevkifata tabi işleminiz olmaması nedeniyle beyanname vermemeniz.

Her hangi bir düzeltme yapmanıza gerek yok, bu ay muhtasar beyanname verirken nereden bileceksiniz ki önümüzdeki aylarda beyanname verilip verilmeyeceğini. Ama tam tersi olsaydı sıkıntı yaratabilirdi, var seçeneğini işaretleyip bir sonraki muhtasar döneminde tevkifata tabi işleminiz olmaması nedeniyle beyanname vermemeniz.

evet yazdığınız gibi beyannameyi iptal etmeye gerek yokmuş. e beyanname destek hattındaki kişi de aynısını söyledi.İlave olarak
buradaki var veya yok seçeneği hiç bir şey ifade etmiyormuş. Bunun için tebliğ yayınlanmamış..
Koray bey cevap için teşekkürler..