Büro Devir Alırken Nelere Dikkat Edilmeli ve Devir Usulü Nasıl Olmalı!

defter sayısı kadar düzenli tahsilat da çok önemli (hatta daha önemli)

80 bin tl niz varsa, sizde kalma garantisi olmayan müşteriler için bunu vermek pek mantıklı değil.
ayrıca mükellef "satmak-almak" hiç etik bir davranış değil.

80.000-tl yi büroyu devralmak için kullanmam şahsen bir daire alırım veya en azından bir büfe açarım inanın ordan kazandığım paradan hem daha garanti olur hem daha fazla olur başımda ağrımaz.

diğer yandan yukarıda arkadaşın belrttiği gibi o mükelleflerin sende kalma garantisi yok çıkıp adam değişti biz artık başka smmm bürosu ie çalışıcaz derlerse vay haline gitti canlı para.

inanamıyorum...bir meslektaş büro devir almak için fikir danışıyor bir başka meslektaşımız da (gerçi olmayabilir de)

git büfe aç diyor.büfecilik ve smmm'lik nasıl bir tercih bu nasıl bir mantık?

meslek ne hallere düşmüş değil mi hayret ediyorsunuz* adam kendi geldi bana büroyu devir etmek istediğini söyledi, bende yeni büro açtım 2 ay oluyor, daha önce devir alan biri varsa bu konuda bişi yazabilir diye düşündüm o kadar 80 bin vericek durumda değilim yoksa bi piyasaya bakayım dedim ben...

inanamıyorum...bir meslektaş büro devir almak için fikir danışıyor bir başka meslektaşımız da (gerçi olmayabilir de)

git büfe aç diyor.büfecilik ve smmm'lik nasıl bir tercih bu nasıl bir mantık?

ben o parayı bağlamam diyorum büro açma diye bişey demedim yoksa ben kimsenin parasını ortağı değilim.

bu kadar riskli bir devir ortamı var ve nedenlerini üstte yazım.

smmm lik güzel işte piyasa sana değer verise güzel yoksa belge sebil durumda.

sen ne kadar farklısın patrona beyazn ve kayıt dışında ne verebileceksin buna bakıyor piyasa. (tabi dayın ve tanıdığın varsa hiç bişey bilmesende çok yüksek paralar alabilirsin.)

bu arada büroyu devreden smmm çok fazla para kazandım artık senle paylaşmak istiyorum diye düşünen bir melkmiymiş?

beyler sanki büro devir olayı ilk kez oluyor gbi davranmayın bi gün gelicek sizde bırakcaksınız o zaman hayırına mı vereceksiniz???

Sayın sharpy
Kesinlikle sizin gibi düşünmüyorum eğerki bir gün bu işi yapmayacaksam sözleşmemi fesh ederim ve mükellefime kendine başka bir muhasebeci bulmasını söylerim. Evet haklısınız devir olayı ilk kez olmuyor ama etik olmadığı apaçık ortadadır.

ben o parayı bağlamam diyorum büro açma diye bişey demedim yoksa ben kimsenin parasını ortağı değilim.

bu kadar riskli bir devir ortamı var ve nedenlerini üstte yazım.

smmm lik güzel işte piyasa sana değer verise güzel yoksa belge sebil durumda.

sen ne kadar farklısın patrona beyazn ve kayıt dışında ne verebileceksin buna bakıyor piyasa. (tabi dayın ve tanıdığın varsa hiç bişey bilmesende çok yüksek paralar alabilirsin.)

bu arada büroyu devreden smmm çok fazla para kazandım artık senle paylaşmak istiyorum diye düşünen bir melkmiymiş?
tamam da arkadaşım ganyan bayi mi açsam sayısal lotucu mu diye sorana diyebilirsin ki git büfe aç.ama adam smmm

bürosundan bahsediyor ne alakası var.

Son düzenleme:
arkadaşlar bu konuda ciddi bilgisi olan varsa paylaşsın lütfen çünkü aynı durum bende de söz konusu...

Devir olayı niye etik değilmiş. Sonuçta bu insanlar büroyu kurmak müşteri edinmek için büyük çabalar harcamışlar ve belirli bir potansiyele varmışlar.
Eğer SMM meslektaşlar kendilerini serbest olarak tanımlıyorlarsa bu serbest piyasa ekonomisi demektir. O zaman herşey piyasa kurallarına bağlı olarak gelişir.
Yok eğer mali müşavirler kendilerini gelir idaresinin memeuru olarak görüyorlarsa evet etik değildir. Ancak o zaman da ücretleri devlet öder.

Mükellefler devir olayından zamanında bilgilendirilir ise gayet normaldir. Mükellefin bilgisi olmadan yapılması etik değildir.

atakansah isimli arkadaş para kazanma getirisi için büfe-smmm bürosu karşılaştırması yaptı sanırım.Sonuçta herkezce malum olan bir tahsilat ve çok ucuz hizmet verme/talep etme gibi bir sıkıntımız var.Meslekleri karşılaştırmıyor anladığım kadarıyla parayı nereye yatırırsan getirisi olurdan bahsediyor.

Ayrıca bu konuda fikrim ise; 80.000,00 TL param olsa, devir almaz parayı kenarda tutar hani forumda da sayfalarca yazılı ya ''yeni büro açılışında 1-2 sene para kazanmadan beklemelisin'' diye işte paranın bir kısmını bunun için tutar kendi portföyumu kendim oluştururdum.

öyleyse smmm ünvanlarımıza ne gerek var. madem bu meslek, sermayesi olanların, parayı bastıranların mesleği olacak, bırakalım onlar yapsın.
ayrıca buna serbest piyasa ekonomisi değil kapitalizm denir. büyük balığın küçük balığı yutması gibi.
biz maliyenin memuru olmayalım, bunun için mücadele veriyoruz. buradaki devir parası bir emeğin karşılığı mı yoksa kolaycılığın parası mı bunu görmeliyiz.
devreden açısından bir her ne kadar katılmasam da bir emeğin, tecrübenin karşılığı olarak düşünülebilir. peki devir alan açısından neyin karşılığı.
arkadaşların "başka iş yapın" demesinin bir sebebi de mesleğine ve kendine olan saygısızlığından değil bu işin parayla değil emekle yapılması gerektiğini düşünmeleri olamaz mı?

Zaten Kapitalizm de serbest piyasa ekonomisine dayanır. İkisi aynı şey. Evet büyük balık her zaman küçük balığı yutar.

Tamam arkadaşım devir almayın kimse size zorla bunu alacaksın yoksa sana ekmek yok demiyor. Bazıları devir almayı mantıklı bulur, bazıları da kendisi yaratmayı, bu bir kişisel tercihtir. Saygı duymak gerekir.
Ben sadece etik bulmayan arkadaşların empati yapmasını öneriyorum.
diyelim ki sizin yıllardır dişiniz tırnağınızla kazıyıp belirli bir düzeye getirdiğiniz bir büronuz var. Bu büronun bir ekonomik değeri olmaz mı?
Siz olsanız napardınız ilk önünüze gelen devredip hadi ben çalıştım çabaladım ama artık sağlık sorunlarım var yapamıyoırum. gel sen yap hazıra kon mu derdiniz?

80.000 TL verilip devir almak % 50 risk var.Bence o parayı kenarda tut, sen mükellef edinmeye bak derim.