Büyük ve Küçükbaş Hayvan Etlerinde Tevkifatlı KDV

Değerli Meslekdaşlarım ;

Vergi mevzuatının cok sık degiştigi bir dönemdeyiz onun icin hergün yeni bir süprizle karşılaşıyoruz bugunde yeni bir süprizle güne uyandık et satışlarında kdv de tevkifat uygulamsı geldi 108 nolu kdv genel tebligi ile burda sadece VUK nun 232 nci maddesindeki haddin üzerindeki alışlarda tevkifat söz konusu demek ki işinde et kullanan her mükellef 600 ytl nin üzerindeki et alışlarında tevkifatlı kdv ödiyecekler ya alacagımız faturaları bu rakamın altında alacagız yada 2 nolu beyanı düzenli verecegiz nasıl derler gözünüz aydın ba bs ler aylık oldu kara kara düşünürken şimdide 2 nolu kdv beyanlar nerde ise aylık ve düzenli olacak allah yardımcımız olsun diyorum bakalım sabah hangi süprizle uyanacagız

Ynt: BÜYÜK VE KÜCÜKBAŞ HAYVAN ETLERİNDE TEVKİFATLI KDV

Aynı tebliğde gözden kaçan bir bölüm de var. Bugün bir arkadaş uyardı beni de.

4. Bildirim Zorunluluğu ve Müteselsil Sorumluluk

Bu bölümde tevkifat kapsamına alınan işlemlerde satıcılar, tevkifat uygulanan satışları ile satış yaptıkları alıcılara ait bir listeyi izleyen ayın 15 inci gününün mesai saati bitimine kadar bağlı oldukları vergi dairesine vermek zorundadırlar.

Buna göre tevkifat uygulanan her satış faturası itibariyle;

-faturanın tarih ve numarası,

-tevkifat uygulanan malın cinsi, miktarı, tutarı,

-teslimin tabi olduğu KDV oranı, toplam hesaplanan KDV tutarı, alıcı tarafından tevkif edilen ve satıcı tarafından beyan edilecek KDV tutarları,

-alıcının kimlik bilgileri ile bağlı olduğu vergi dairesi ve vergi kimlik numarası,

bir liste halinde düzenlenerek satıcı mükellefler tarafından doğruluğu imza ve kaşe tatbik edilmek suretiyle onaylanacak ve yukarıda belirtilen süre içinde vergi dairesine verilecektir.

Belirtilen süre içinde bu listeyi vermeyen veya eksik veren satıcılar, alıcının tevkifat tutarını beyan etmemesi veya beyan etmekle birlikte vergi dairesine ödememesi halinde Hazineye intikal etmeyen vergi tutarlarının ödenmesinden alıcılar ile birlikte müteselsilen sorumlu olacaktır

Tevkifata tabi bu tip malların satışını yapan mükellefler vergi dairesine bildirim yapacaklar.

Ynt: Büyük ve Küçükbaş Hayvan Etlerinde Tevkifatlı KDV

Merhaba,

Dondurulmuş Köfte, Kıyma, Döner ve hamburger teslimlerinde de tevkifat uygulanacak mı? Bazı firmaların bunlarada tevkifatlı fatura kestiğini duydum.
Tebliğde Büyük ve Küçükbaş Hayvan Etleri ibaresi var sadece

sayın sb.

tebliğde Büyük ve küçükbaş hayvan etleriinden bahs edildiği için parça et, kıymalı parça et, bonfile, biftek ve kemiksiz butun teslimindede tevkifat uygulanması düşüncesindeyim...

arakdaşlar ham deri alış satışlarında tevkifat oranı
tam olarak kaç ?
1/2 die biliyordum ve değişti die duydum bana yardımcı olursanız sevinir
teşekkürler

Merhaba ;

108 sıra nolu KDVK tebliğinin ilgili bölümü ;

B. TEVKİFAT UYGULAMASI

1. Pamuk, Tiftik, Yün ve Yapağı ile Ham Post ve Deri Teslimlerinde Tevkifat Uygulaması

107 Seri No.lu KDV Genel Tebliğinin (A/2) bölümünde tevkifat kapsamına alınan mallarda tevkifat oranının, bu Tebliğin yayımını izleyen günden başlamak üzere % 90 olarak uygulanması uygun görülmüştür

ba-bs

merheba ben eta kullanıyorum.eta ba-bs'ler için ayrı fatura programı almamı söylüyor.mükellefin kestiği faturaları bide ben kendi programımdan kesiyormuş gibi olucağım.om yazılımda zenom programında herşey otomatikmiş.ba-bs'leri bile hiçbirşey yapmadan otomatik gönderiyormuş.üstelik fiyatlarıda uygun gibi sizin bildiğiniz başka program var mı?tüm meslektaşlara şimdiden teşekkürler

Şubat ayına ait Et fat. Mart evrakları ile bana gönderildi. Neymiş fat. geç gelmiş.. ne yapacaz şimdi geriye dönük Şubat ayı için 2 Nolu KDV beyn. mi verecez... aynı zamanda indirimini Mart ayında yapacağım.. beyanını da Mart da yapmak da olmaz.. Satıcı Listeyi Şubat ayına ait Vergi Dairesine vermiştir.. Takip işi gittikce üzerimizde artmakta. her gün yeni birşey çıkmakta.. arada bizler olmaz isek Maliye idaresi mükelleflerden vergi toplayamaz.. yada çok karışıklıklar çıkar anlaşmazlıklar çıkar.. Neden Gelir idaresi bize Memurlar gibi maaş bağlamıyor.. bağ-kur primlerimizi de yatırsınlar.. bizde Gelir vergisi beyannamelerinden düşmeyiz. nerdeyse hiç boş vaktimiz kalmadı.. Allah sabır ve kolaylık versin..

hayvan ürünleri alan ve satan açısından madde kayıt örnekleri verebilecek arkadaş varmı..

tşk