Çalışan Emekliye Geçmişe Dönük Sgdp Borcu Çıkarılması

Merhaba Arkadaşlar...

Öncelikle hepinize sağlık, mutluluk, huzur dolu bir Cuma günü ve haftasonları dilerim...

Babam emekli ve emekliyken 2003 Kasım ayından 2008 Aralık ayına kadar yaklaşık 5 yıl işlettiğim bilgisayar dükkanım onun üzerineydi vergiye tabi idi..Aynı zamanda başka bir işyerinde çalışıyordu...Maaşından bir kesinti yapılmıyordu...Çalıştığı yerde sigortalıydı 2002'de başlamıştı ama sigortasını 2006'nın Haziran ayında yapmışlar biz baştan var zannediyorduk...Bir nevi vergiye de tabi olduğu dönemden 2,5 yıl sonra....Bize yakın zamanda 3500'i ana para olmak üzere 10000 tl borç çıkmış, hizmet dökümünde ise 1997 sonrası sigortalılığı hiç görünmüyor, biz o dönem sigortalı bir işte çalışıyordum diyerek müracaat ettik, merkezden ayrıntılı bir döküm istedik, 2006 hazirandan dükkanın kapatıldığı dönem dahil 2013'E kadar sigortası çıktı, primleri işyeri tarafından yatırılmış...

Bağlı bulunduğumuz sigorta ise merkez sigorta müdürlüğüne bir dilekçe yazarak hizmet çakışması olduğunu 2006 Haziran sonrası sigortalı olduğumuzu işlenerek bunun düzeltilmesini istedi...Bugün gittiğimde 2006 Haziran ayından 2008 son ayına kadar çalışan sigortalıya düşen %7,5 prim tutarı üzerinden 2,5 yıllık 1000 tl geri para verileceği muhasebeye işlendiği söylendi...Ben de bağlı bulunduğum sgk'yı arayıp durumu bildirdim onlarda hizmet çakışmasını yanlış anlamışlar, çalıştığı iş yeri üzerinden prim parası geri almak için değil, vergiye tabii olduğu dönemde bir işyerinde çalışıp, sgdp primi ödendiği için dükkan üzerinden kesilen 2,5 yıllık prim tutarı ve gecikme cezasının iki ayrı yerden kesinti yapılamayacağından hareketle düşürülmesi adına bir yazı gönderdik dediler...Durumu anlattım ama uzlaşamadık...

Prim tahakkuk bölümü, 22,5 işverenden 7,5 sizden kesiliyordu, 7,5 e düşen bin lirayı geri ödeyeceğiz dedi...Ben ise babamın sigortalı çalıştığı döneme dair prim ödenirken ayrıca üstüne olan dükkandan dolayı ikinci bir sgdp işlenemeyeceğini para almak değil ,teklik ilkesi gereğince borcumuzun (bağlı bulunduğum sgk en az yarısı düşer, yapılandırmaya girince de ekstra bir düşüş daha olur dedi) yeniden düzenlenmesi gerektiğini anlattım...Şef kendisi de dilekçe alarak inceleyeceğini, haber vereceğini söyledi, sgk'da sgdp bölümüne gittim orada da bir yetkili 2011 öncesi çalışmışsa terkleri düzenlenmez 2011 sonrası olsa düzenlenirdi, 2011 öncesi olduğu için işveren servisinden talep edilir, sgdp borcuna mahsup edilir dedi...Bir diğer memurda tam bilgi sahibi değiliz dedi...Öyle bir düzenleme olsa bile merkez sigorta müdürlüğü prim tahakkuk ve sgdp bölümü biz yapamayız diyor, bağlı bulunduğumuz ilçe sgk'da aynısını söylüyor...Bu arada dilekçeyi gönderen bağlı bulunduğumuz ilçe sgk ise kesinlikle size çıkarılan parayı almayın, durum farklı dedi...İnternette bizim dönemimiz dahil olmak üzere bu durumdan muzdarip olanlara kesin ve net bir şekilde bir işyerinde sigortalı çalışıyorsanız, priminiz yatarken vergiye tabi olduğunuz dükkandan dolayı ayrıca bir kesilme yapılmaz ya da geriye dönük borç çıkarılamaz cevapları verilmiş...

Anlayacağınız bayağı zor durumdayım...Yol gösterecek, durumu iyi anlatabilecek bir arkadaş, bir büyüğümüz olursa çok sevinirim...