Çalışarak Prim Ödemeden SSK Şartlarıyla Emekli Olamazsınız

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Çalışarak prim ödemeden SSK şartlarıyla emekli olamazsınız

Soru:6 Mart 1973 doğumlu bayanım. 1 Ekim 1990 da ilk defa sigortalı olarak işe başlama tarihim. 1743 gün ödenmiş primim var. Şu an çalışmıyorum. Çalışmayı da düşünmüyorum. Hangi şartlarda emekliliği hak ediyorum?

Cevap: Emekli olmak için SSK da; 20 yıl sigortalılık süresi,5450 gün prim ödeme ve 47 yaş şartlarına tabisiniz. 3707 gün daha prim ödeyerek, 1743 gün olan prim ödemenizi 5450 güne tamamlamanız şartıyla, 47 yaşınızı dolduracağınız 6 Mart 2020 de emekli olabilirsiniz. Ancak, bu şartlarla emekli olabilmeniz için isteğe bağlı olarak 81 ay(2430 gün prim ödedikten sonra, isteğe bağlıdan çıkıp, kalan 1277 gün prim eksiğinizi sigortalı bir işte çalışarak ödemeniz gerekiyor. Aksi takdirde SSK şartlarıyla emekli olmazsınız. Çalışmayı düşünmezseniz, Bağ-Kura 3657 gün isteğe bağlı prim ödeyerek prim ödemenizi 5400 güne tamamlamanız şartıyla, 58 yaşınızı dolduracağınız 6 Mart 2031 tarihinde Bağ-Kurdan kısmi yaşlılık aylığı ile emekli olabilirsiniz.

Tüm çalışma dönemindeki prime esas kazanç tutarının emekli aylığına etkisi var

Soru:7 Mayıs 1970 doğumluyum.20 Aralık 1989 tarihinde SSK'lı oldum. Bu gün itibariyle 5140 gün prim ödemem bulunmaktadır. Ne zaman emekli olabileceğim. Ve emekli maaşının hesaplanmasında nelerin dikkate alındığı(prim ödemede son yıllara mı bakıldığı gibi) hususunda bilgi vermenizi rica ederim.

Cevap: Emekli olmak için; 25 yıl sigortalılık süresi, 5525 gün prim ödeme ve 52 yaş şartlarına tabisiniz. 385 gün daha prim ödeyerek 5140 gün olan prim ödemenizi 5525 güne tamamlamanız şartıyla, 52 yaşınızı doldurtacağınız 7 Mayıs 2022 tarihinde emekli olabilirsiniz. Emekli aylığını prim ödeme gün sayısı ve üstünden prim ödenen kazanç tutarı belirliyor. Yüksek tutarda emekli aylığı almak için; tüm çalışma dönemindeki prime esas kazanç tutarının ortalamasını yükseltecek kadar süre, prime esas kazancın tavan tutarından prim ödeyenler yüksek emekli aylığı alıyor. Emekli olacağınız tarihe kadar prime esas kazancın tavan tutarı üstünden prim öderseniz emekli aylığınız yüksek olur.

Yurtdışı çalışma sürenizi borçlanarak kısmi aylığı tam aylığa çevirebilirsiniz

Soru: 10 Mart 2009 tarihinde emeklilik için müracaat ettim. Yurtdışı çalışmamdan 1835 gün aldılar ve emekliliğime hak kazandım. Ancak, bunu yurtdışından gün olarak almışlar. Ben prim olarak aldıklarını zannediyordum. Bana borçlanma yapacak mısın diye sormadıklar? Bende bilmediğim için herhangi bir girişimde bulunmadım. Ankara?dan maaşım az olacağını söylediler. Bunun üzerine emekli olduktan sonra, yurtdışı servisinden dilekçe yazıp borçlanma yapabilirsin dediler. Bu konuda pek bir malumatım olmadığı için, sizden bilgi almak istiyorum. Bu konuda beni aydınlatır mısınız?

Cevap: Talebiniz doğrultusunda SGK, aramızda sosyal güvenlik sözleşmesi olan yabancı ülkedeki hizmet süreniz ile Türkiye?deki hizmet sürenizi birleştirerek, kısmi aylıkla emekli ederek aylık bağlamış. Kurum ne talep ederseniz o yönde işlem yapar. Sigortalının istemi dışında kimse kendi kafasına göre aylık bağlamaz. Ancak, bir kaybınız yok. Yurtdışı çalışma sürenizin normal emekli aylığı bağlanması için yeterli olan kısmını borçlanarak, kısmi aylığı normal emekli aylığına da çevirebilirsiniz

Hangi işi yaparsanız yapın yetim aylığınız kesilir

Soru: Babamın vefatı nedeniyle SSK?dan maaş alıyorum. Kendime bir işyeri açmak istiyorum. Ancak işyeri açtığımda maaşımın kesileceğini söylüyorlar. Şunu öğrenmek istiyorum; işyeri açarsam maaşımın kesilmemesi için ne yapmam lazım? Nasıl başvurmam lazım? Bayan kuaför dükkânı açacağım. İşe göre aylık kesilmesi değişiyor mu?

Cevap: Kendi nam ve hesabınıza işyeri açtığınızda, 4/b sigortalısı(eski adıyla Bağ-Kur) olmak zorundasınız. SSK, sigortalı olarak çalışanlara yetim aylığı ödemediğinden aylığınızı keser. Esasında aylık bağlatırken, sigortalı çalışmaya başladığınızda aylığınızı kestireceğinize dair taahhütname imzaladınız. Hangi işi yaparsanız yapın, çalışmaya başladığınızda SSK dan aldığınız yetim aylığını kestirmek zorundasınız.