Çalışma Bakanlığı Şikayetinin İşleyişi Hakkında

Merhabalar,

Çalıştığım şirketten ihtarname çekerek istifa ettim.İstifamdan 2 ay öncesinde çalışma bakanlığına fazla mesai alacaklarımla ilgili şikayetim bulunmaktaydı.Müfettiş işyerinde gerekli incelemede bulunmuş, kendisine ben de tekrar ek bir dilekçe verdim ve kendisiyle konuşmama istinaden ay sonuna kadar bana yazı geleceğini ve işyerinin mesailerimi ödemesi için yazı göndereceğini belirtti.

Benim öğrenmek istediğim müfettişin göndermiş olduğu bu tebliğ mahkeme kararı gibi geçerli midir acaba? Yoksa işveren bunu ödemiyorum ben diyebilir mi bana? ki bu durumda da sanırım dava açmam gerekecek iş mahkemesine ???

Teşekkürler, saygılar

Ynt: Çalışma Bakanlığı Şikayetinin İşleyişi Hakkında

Mahkeme kararı gibi geçerli değildir. Yalnız mahkeme müfettişin kararına %80 oranında uyar
işverenede aynı yazı ödeyiniz diye gider işveren ödemezse iş mahkemesine onun itiraz etmesi gerekir aksi taktirde ödemesi zorunludur yani sizin yazı gelene kadar bekleyip işverenle iletişime geçmeniz gerekir ödeyip ödememe iş mahkemesine gidip gitmeme işverene bağlıdır. Tavsiyem işverenle anlaşmanız (alacağınız çok değilse) aksi durumda iş mahkemesi süreci biraz uzun ayrıca avukat hakedişinizin yüzde 10 u gibi bir oran almakta

Sağolun bilgilendirdiğiniz için Çok teşekkür ederim

shemarik ' Alıntı:
Mahkeme kararı gibi geçerli değildir. Yalnız mahkeme müfettişin kararına %80 oranında uyar
işverenede aynı yazı ödeyiniz diye gider işveren ödemezse iş mahkemesine onun itiraz etmesi gerekir aksi taktirde ödemesi zorunludur yani sizin yazı gelene kadar bekleyip işverenle iletişime geçmeniz gerekir ödeyip ödememe iş mahkemesine gidip gitmeme işverene bağlıdır. Tavsiyem işverenle anlaşmanız (alacağınız çok değilse) aksi durumda iş mahkemesi süreci biraz uzun ayrıca avukat hakedişinizin yüzde 10 u gibi bir oran almakta
Sn.shemarik,
iş mahkemesine gidip gitmeme işverene bağlı değildir.İnceleme sonunda gönderilecek yazıda bahsedilen ücretin ödenmesi gerekliliği hatırlatılır.Ödenmemesi durumunda alacaklı olan kişi hakkını almak için iş mahkemesinde dava açma hakkını kullanarak haklarının teslimini talep eder, bunu yapıp yapmamak sadece , ama sadece ücreti ödenmeyen işçiye ait bir karardır.
Dava sonucu fazla çalışma ücreti ödenmesine karar verilir gene ödenmezse haciz yoluyla da alacağı tahsil edip etmemek , gene sadece çalışana ait bir karardır.
İşveren fazla çalışma ücretlerini ödememekle olacağına varsın deme hakkını kullanmış bir kez!

Sn. Keremcem Olay: Müfettiş Kararı işçi haklı işveren tazminatı öderse işçi neden mahkemeye gitsin ödemezse işçiden önce işveren haklı olduğunu savunmak için mahkemeye gider sizin tarafınızdan bakarsak haklısınız işveren parayı ödemem ne yaparsan yap derse işçi o zaman mahkemeye gider icraya başvurur anlatmak istediğim olay buydu iyi günler

Çalışan önce dava açsın, bunu kazansın, daha sonra kesinleşsin, en son aşama icradır. Yani bu süreç çok uzun bir süreçtir. Kimseye öyle kolay birşey gibi gelmesin. :)

Kolay olmadığını biliyorum sn.nguroy,
sadece sn.shmarik'in cevabında , yanlış anlaşılabilecek kısımlar olduğundan dikkat çekmek istedim.
( Ha en zoru, toplamda temyizi ıvırı zıvırı 3 yıl gibi bir süredir , onun üzerine kesinleşmiş kararla, işverenin oturduğu yüksek arkalıklı, deri kaplı koltuk, muhtemelen vergiden kurtulmak adına işyerine kayıtlı olan aracı... şeklinde haczedilebilecek çok güzel şeyler bulunur emin olun :) )

Sn Keremcem;

Zaten sözüm sizin yorumunuz değildi :) :)
Bir arkadaş icra falan demiş de, Ben hele önce bir davayı kazansın dedim. :)

:çalışma bakalığına şikayette bulunuyorsun ne kadar sürede müfettiş işyerine geliyor ve ne tür işlemler yapıyor mesela baskı ve hakaret varmı öğrenmek için personelle başbaşamı konuşuyor yoksa herkese nasılsınız iyimisiniz diyor fazla mesai ücretlerimizi (ödenmeyen) çalışırkende istemek mümkünmü ? elimde geriye dönük 5 sene giriş çıkış saatlerim var ve hergün en az 1 saat fazla çalşıyorum ayrıca müdürümden baskı görüyorum napmalıyım ?

Sİz bir çalışma günlerinizi, günlük işe başlama ve bitiş saatlerinizi ve ara dinlenme sürelerinizi bildirseniz?

Müfettişin incelemeye gidebilme süresi , kurumdaki yoğunluğa göre değişir.

keremcem ' Alıntı:
Sİz bir çalışma günlerinizi, günlük işe başlama ve bitiş saatlerinizi ve ara dinlenme sürelerinizi bildirseniz?

Müfettişin incelemeye gidebilme süresi , kurumdaki yoğunluğa göre değişir.

Keremcem, 08:30 - 17:30 12:30 ve 13:30 arası öğle tatili cumartesi 08:30 ve 13:30 arası hafta içi hegün enaz 19:00 da çıkıyom haftasonuda 14:30 da 8 yıllık personelim

legend1907 ' Alıntı:
:çalışma bakalığına şikayette bulunuyorsun ne kadar sürede müfettiş işyerine geliyor ve ne tür işlemler yapıyor mesela baskı ve hakaret varmı öğrenmek için personelle başbaşamı konuşuyor yoksa herkese nasılsınız iyimisiniz diyor fazla mesai ücretlerimizi (ödenmeyen) çalışırkende istemek mümkünmü ? elimde geriye dönük 5 sene giriş çıkış saatlerim var ve hergün en az 1 saat fazla çalşıyorum ayrıca müdürümden baskı görüyorum napmalıyım ?

a-Bakanlığın iş yükü-yoğunluğu süre olarak önemli,teftişin başlangıç ve bitişi genel de 1 ayda tamamlanıyor
b-teftiş genel ise iş kanunu kapsamında tüm işlemlerincelenir
c-şikayete bağlı ise sadece şikayet konuları incelenir(ilgisi itibariyle gerek görülürse diğer konularıda inceleyebilir)
d-gerek görürse tek tek çalışanlar ile görüşebilir
e-ödenmeyen fazla çalışma ücretlerini işverenden istemek,müfettişliğe iletmek-bildirmek her zaman mümkün,tabiki ispatı size ait(sonuçta işverenin örtülü baskısı olabilir) Haftalık 45 saat aşılıyorsa kayıtlar ispat yönünden lehinize olacak.
f-işveren baskısının izahatı zordur,ama net anlaşılır, somut olgular var olup mümkün ise de,sonuçlarına katlanmak zorunda kalabilirsiniz...dikkatli olmalısınız

çalışanların müfettişe beyanları tek başına baskının ortaya çıkması için yeterlimidir çalışma bakanlğına bizzatmı gitmemiz lazım mail yoluyla şikayet mümkünmüdür

Mail yoluyla olmaz.
Çalışanlar şikayet ederse görevlendirilen bakanlık müfettişi şikayetçileri ifade vermeye çağırır. İafedesini alır ve tutanak hazırlayıp imzalatır.

nguroy ' Alıntı:
Mail yoluyla olmaz.
Çalışanlar şikayet ederse görevlendirilen bakanlık müfettişi şikayetçileri ifade vermeye çağırır. İafedesini alır ve tutanak hazırlayıp imzalatır.
anlamadım müfettiş işyerine gelmezmi yani ? bu devirde hangi özel şirket çalışanı müfettişe gidip ifade verir ki?

legend1907 ' Alıntı:
nguroy ' Alıntı:
Mail yoluyla olmaz.
anlamadım müfettiş işyerine gelmezmi yani ? bu devirde hangi özel şirket çalışanı müfettişe gidip ifade verir ki?
Kurum tarafından '' evraklarınızı alıp kuruma gelin'' diye kuruma yazılı olarak davet edilen HER ÖZEL ŞİRKET İLGİLİSİ gider sn.legend1907 :)

keremcem ' Alıntı:
legend1907 ' Alıntı:
nguroy ' Alıntı:
Mail yoluyla olmaz.
Kurum tarafından '' evraklarınızı alıp kuruma gelin'' diye kuruma yazılı olarak davet edilen HER ÖZEL ŞİRKET İLGİLİSİ gider sn.legend1907 :)
üstad mobbing şikayetlerinin işleyişidemi aynı şekildedir acaba bu arada iyi ki varsınız sizler ;)

sosyal haklarimin odenmemesi

Calisma bakanligina 20/11/2011 tarihinden itibaren iskur dan sozlesmeli olarak atk costriksiyon insaat sirketinin irak kerbela santiyesinde ise basladim santiyedeki bazi haksiz uygulamar sebebiyle 4857 sayili is kanunu 5. maddeyi gerekce gostsrerek 25/06/2012 tarihihde istifa dilekcemi personel sefligine bildirdim.10/07/2012 tarihine kadarda isime devam ettim is yeri benim icerde olan mayis haziran ve temmuz aylarindan hak ettigim maasimi 4857sayili is kanunu madde 27 de belirtilen gunluk iki saat is arama izin hakkimi ve ondort gunluk yevmiye karsiligi ihbar tazminatimi odemeyerek beni durada madur etmektedir. benim bu haklarimi almam icin ne yapmam gerek.

Bu belirttiklerinizi, bölge çalışma müdürlüğüne gidip , ihbar-şikayet olarak bildirmeniz gerekiyor.
( İşi bırakan siz olduğunuz için ihbar tazminatı hakkınız yok)

işe başladım 11.05.2011 işten çıkarıldım 28.12.2013 de, tazminatımı vermediler sebep geç kaldığım için yurt dışına gitmiştim izin alıp fakat oyuna getirip bir yığın imza attırdılar bu imzanın biri benim hiçbirşeyi kabul etmediğimin imzasıymış hakkımın iadesini istiyorum ama gittiğim kapılar yüzüme kapandı hesabıma yatıracaklarını söylediler fakat vermediler ve bu şirketin adı karesi teksttil Bursa. kasım 21,de,,2012 de izin aldım aralıkta 9 da düğün yapıp işe gittim.