Cami yaptırma derneklerine yapılan bağış

isg

Merhaba,
Serbest meslek mensubu, makbuz karşılığı cami yaptırma derneklerine yaptığı bağışı gider olarak gösterebilir mi? Ya da yıllık beyannamede mi gösterecek?
İyi çalışmalar

Ynt: Cami yaptırma derneklerine yapılan bağış

Cami inşaatı için kurulan dernek Vergi Usul Kanununda Sayılan Yararlı derneklerden ise ve söz konusu Vergi mükellefi Ticari Zarar halinde değilse Ticari karının %5 ini aşmamak koşulu ile bağışı giderleştirebilir

adı üstünde cami inşaatı için kurulan dernek. yararlı derneklerden değil.

Kamu Yararına Çalışan Derneklere ilişkin asli düzenleme, 5253 sayılı Dernekler Kanununun 27. maddesi ile yapılmış ve uygulamaya ilişkin hususlar Dernekler Yönetmeliğine havale edilmiştir.

?Madde 27- Kamu yararına çalışan dernekler, ilgili bakanlıkların ve Maliye Bakanlığının görüşü üzerine, İçişleri Bakanlığının teklifi ve Bakanlar Kurulu kararıyla tespit edilir. Bir derneğin kamu yararına çalışan derneklerden sayılabilmesi için, en az bir yıldan beri faaliyette bulunması ve derneğin amacı ve bu amacı gerçekleştirmek üzere giriştiği faaliyetlerin topluma yararlı sonuçlar verecek nitelikte ve ölçüde olması şarttır.

Görüldüğü üzere Derneğin cami yaptırması kamu yararına bir dernek olduğunun ispatı olmadığı gibi akside düşünülemez

Sonuç itibari ile söz konusu listede adı varsa yararlı dernektir. adının üstünde olması ya da olmaması değildir olay

sayın berkay, mevzuatı biliyorum. ama cami yaptırma derneklerinin bugüne kadar kamu yararına faaliyet gösterenine ben rastlamadım. ha olamaz mı mevcut kriterler çerçevesinde olabilir.