Çed Raporu Gider Yazma

emrcnr7

Katkı Sunan Üye
Merhaba
Şirket üstüne olan otelini kiraya veren kurumlar vergisi mükellefimiz otel için çed raporu alacak, bu çed raporu için katlanılan masrafı gider olarak düşebilir miyiz , düşebiliyorsak kiracı mı ? Otelini kiraya veren otel sahibi mi düşebilir? Masrafına otel sahibi katlanacak.
İyi çalışmalar dilerim.

Merhaba
Şirket üstüne olan otelini kiraya veren kurumlar vergisi mükellefimiz otel için çed raporu alacak, bu çed raporu için katlanılan masrafı gider olarak düşebilir miyiz , düşebiliyorsak kiracı mı ? Otelini kiraya veren otel sahibi mi düşebilir? Masrafına otel sahibi katlanacak.
İyi çalışmalar dilerim.
Bu CED raporu ne icin kullanilacak onu yazin

Ornegin'

1- Çevre faaliyetlerinde kullanılmak üzere ilk madde ve malzeme alınmış isae;

150 hesap

2- Arıtma tesisi yapılacaksa, aritma paketi vs. icinse

253 hesap

3- Arıtma tesisine boru dolayısıyla çevre düzenlemesine ilişkin ise

251 hesap

4-Baca filtre sistemi için ise

730/740 hesap

5- Patent icin

260 hesap

6-Çevre yönetim sisteminin kurulması

740/770 hesap

7-Bir araştırma kurumuna çevre dostu ambalaj geliştirme çalışması yaptırılmış

750 hesap

Merhaba
Ferhat abi çed ile ilgilinen yetkiliye sordum, çevre yönetim sisteminin kurulması için ilk aşama dedi çed raporu için, çed raporu her otel için zorunlu mu ?

Merhaba
Ferhat abi çed ile ilgilinen yetkiliye sordum, çevre yönetim sisteminin kurulması için ilk aşama dedi çed raporu için, çed raporu her otel için zorunlu mu ?
6-Çevre yönetim sisteminin kurulması

740/770 hesap

o zaman bu hesap.

Ced raporunun zorunlu olup olmadigini en son yapilan degisiklikle (ced raporu sil bastan degisti)

Çevre ve Şehircilik Bakanlığı, olası bir tesisin etkilerini baştan tespit etmek ve önlem alınıp alınamayacağını görmek amaçlı yapılan Çevresel Etki Değerlendirmesi (ÇED) Yönetmeliği’ni sil baştan değiştirdi. Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren yeniliklere göre; ÇED raporu verme ve raporun gerekli olup olmadığına karar yetkisi bakanlığa ait olacak. Yani bunun icin Çevre ve Şehircilik Bakanlığı veya birimlerine basvuru yapilacak. (Istanbul'daki Darphanede)

MUAF TUTULAN PROJELER

- 100 km ve altı demir yolu hatları ve metro projeleri.

- 3 milyon m3 altındaki dip taraması ve denizden, göllerden ve nehirlerin dibinden malzeme çıkartılması.

- Seramik üreten tesislerde ÇED uygulama sınırı 100 bin tondan 300 bin tona çıkartıldı.

- Sanayi ve enerji tesislerinin sökümü ÇED’den muaf.

- Rüzgar enerji santrallerinde tribün sayısı üzerinden değil, güç üzerinden ÇED sürecine karar verilecek.

- Baraj ve gölet oluşturulmasında enerji üretimi şartı kalktı. Enerji üretmese bile 10 milyon m ve altı ÇED’den muaf olacak.

Merhaba
Konuyu yeniden canlandırıyorum ama çed raporu için birçok yere ödeme yapıldı, asat,belediye,harita mühendisliği,mimar vs. bunları da gider olarak yazabilir miyiz ?

Asat'a yapılan ödemelerde kdv'li tahsilat makbuzu kesiyorlar, çed raporu için gerekli ödemeler, bu tahsilat makbuzlarını işleyebilir miyiz ? Kdv tutarlarını düşebilir miyiz ?