Çekindiğim bir konuda yardımlarınızı bekliyorum?

stajyeradayi

Katkı Sunan Üye
Değerli forum üyeleri sizlere danışmak istediğim bir husus var. Şu an staj yapan bir meslek mensubu adayıyım. Tanıdığım bir kaç arkadaşım defterini benim bulunduğum büroya vermek istiyor. (Ben orada olduğum için :) sağolsunlar :) ) şayet bu durum gerçekleşirde defterlerini getirirlerse ben kendi payıma o defterlerden ücret almalımıyım? Yani sormak istediğim bu konudaki gelenek, görenek, örf, adet, yapılan uygulama nedir bilmiyorum? Açıkçası paragözmüşüm gibi davranıp saygısızlıkta yapmak istemiyorum. (NOT:patronumla bu konuyu baştan hiç konuşmadık.) Fikir verirseniz sevinirim. Şimdiden teşekkürler...

Ynt: Çekindiğim bir konuda yardımlarınızı bekliyorum?

Örf adet var mıdır bilmiyorum. Benim durumum senin durumuna benziyor, tek farkım derslerin hepsini verdim ama ruhsat almadım. İşe başlamadan önce üstatla anlaştık vergiler hariç 3/4 olarak defterlerden alınan ücretleri ben alıyorum. (Vergileri ben ödüyorum Kdv, Kurumlar gibi payıma düşeni). Üstat bir ara %25 az felan diye mırın kırın etti ama geçiştirdim devam ediyoruz şimdilik. Bence üstadın ağzını yoklayın derim böyle bi defter bulsak nedersiniz gibi. Stajınızı tehlikeye atacak bir tavrı varsa hiç girmeyin. Stajınızı bitirince hiç çekinmeden açık açık meramınızı anlatın bir orta yol bulursunuz...

Konuyu nasıl açıcam onuda bilmiyorum :) nasıl teklif edicem onuda bilmiyorum :) açıkçası ters tepmeside işime gelmez :S

Saçmalamayın. O tur mukellefler varsa kendinizi onlara kabul ettirin belgenizi alınca da buro açmak istediğinizde zaten işlerinizi ben yapıyordum diyin olsun bitsin.

meslekdas ' Alıntı:
Saçmalamayın. O tur mukellefler varsa kendinizi onlara kabul ettirin belgenizi alınca da buro açmak istediğinizde zaten işlerinizi ben yapıyordum diyin olsun bitsin.
Sayın Meslekdas mükelleflerde sıkıntı yokda, meslek mensubu sıkıntı çıkarırmı diye düşünüyorum :S yani bana dermi ki defter bulsanda ücreti tamamen benimdir diye... Meslek mensubumla nasıl orta yol bulabilirim? bu sorunun cevabı daha doğru olur. :)

kardeş ben öyle yaptım bana gelen defteri büroya verdim üstelik pay falanda almadım evde bakmak zor geldi büroya bi hayrımız olsun dedik... sonra büro açacağım zaman bana defter vermedi ayrıca benim getirdiklerimide bana vermek istemedi kavga dövüş aldım ama aramız bozuldu.. bence bu işlerde baştan güzelce konuşun anlaşma yapın.. insanların gözü doymuyor 2 tane kıytırık işletme defteri için böyle sıkıntılar oluyor... birde bilmiyorum herkes böylemide büro açmaya kalkınca dostluk falan bitiyor..

uğur kardeşim aynen öyle oluyor, verilen vaatler hayaller dostluklar kardeşlikler hepsi hikaye sen büronu açmaya kalktığında sanki adamın karısını almışsın yatağından öyle davranıyorlar, hepsi bitiyor düşman oluyorsun hoş dediğin gibi karısıda pek işe yaramayan ucube gbii bişi oluyor almasannda olur yani boşverrrr

ugur6666 ' Alıntı:
kardeş ben öyle yaptım bana gelen defteri büroya verdim üstelik pay falanda almadım evde bakmak zor geldi büroya bi hayrımız olsun dedik... sonra büro açacağım zaman bana defter vermedi ayrıca benim getirdiklerimide bana vermek istemedi kavga dövüş aldım ama aramız bozuldu.. bence bu işlerde baştan güzelce konuşun anlaşma yapın.. insanların gözü doymuyor 2 tane kıytırık işletme defteri için böyle sıkıntılar oluyor... birde bilmiyorum herkes böylemide büro açmaya kalkınca dostluk falan bitiyor..
O zaman yapmam gereken şu mu? Defterler gelmeden konuşup durumu netleştirmek. Konuşmadan bu işe kalkışırsak dediğiniz gibi sonradan öylece baka kalabilirim. Aslında ayıp değil ama böyle bi konuyu konuşmak yani arkadaşım defterini ben burada olduğum için buraya getirmek istiyor bundan bende pay almak istiyorum demek (ana fikir olarak bu oluyor) bana ayıp geliyor :S (NOT: Bu arada malum stajyer olduğum için öyle iyi bi paraya çalışmıyorum, bu çabamda biraz ondan)

dostum böyle bi durumdaysan defterleri güvendiğin bi arkadaşında topla büro acana kadar onda tut sonra açınca zaten sana verir defterini geri hem parasınıda alırsın bi nebze giden müşterileride ona kaydır yavaş yavaş yoksa çok pişman olursun

bilginsucu ' Alıntı:
dostum böyle bi durumdaysan defterleri güvendiğin bi arkadaşında topla büro acana kadar onda tut sonra açınca zaten sana verir defterini geri hem parasınıda alırsın bi nebze giden müşterileride ona kaydır yavaş yavaş yoksa çok pişman olursun
Öyle bi arkadaşım yok :)

konuş tabi baştan sonra getirdiğin deftere sahip çıkabiliyorlar.. pay falanda isteme uzun süre çalışmayacaksan yalnız defterlerin senin olduğunu bilsin.. yada fatura kdvlerini ver kendin evde tut bunu kabul ederse buda iyi fikir ücretleri sen alırsın.. stopajı onda kaldığı için ona zararı dokunmuyor..

öyle bi arkadaşın yoksa işin zor biraz daha ama inan patronun günü gelince çok sıkıntı yaratacak bundan eminim yapmasa benimki yapmazdı hiç yapmayacak bi adamdı herkez böyle derken ben inanmak istemiyıordum ama başına gelince ne demek istediğimi anlarsın

bilginsucu ' Alıntı:
öyle bi arkadaşın yoksa işin zor biraz daha ama inan patronun günü gelince çok sıkıntı yaratacak bundan eminim yapmasa benimki yapmazdı hiç yapmayacak bi adamdı herkez böyle derken ben inanmak istemiyıordum ama başına gelince ne demek istediğimi anlarsın

+ aynen benim patronunda yapacağını tahmin etmezdim ayrıca benim patron çoook zengin bi adamdı... en güzeli kabul ederse ver kdv sini evde tut garanti olur

adamlar giden mükelleften gelen paraya bakmıyorlar işin açıkcası sen ondan defter alınca dolayısıyla ondan daha iyi muhasebeci oluyorsun görünürde. Adam bunu hazmedemiyor ustadan çırağa kimse defter vermez böyle düşünüyorlar bu çocuk bu adamdan daha iyi diyecekler diye korkuyor çoğu. Şunuda düşünürler birer birer gidiyor önlemini almassam hepsi zamanla gider diye baştan şekilini yapıyorki senin elini kolunu bağlıyor defter verecek adama bile gidemiyorsun onun yaptığı utanmazlığa sen utanarak gidemiyorsun yani. Duygusal olmamak lazım tabi amam herkesin bi gururu onuru var varsın onlar onursuzca yaşasın

ugur6666 ' Alıntı:
konuş tabi baştan sonra getirdiğin deftere sahip çıkabiliyorlar.. pay falanda isteme uzun süre çalışmayacaksan yalnız defterlerin senin olduğunu bilsin.. yada fatura kdvlerini ver kendin evde tut bunu kabul ederse buda iyi fikir ücretleri sen alırsın.. stopajı onda kaldığı için ona zararı dokunmuyor..
Daha aşağı yukarı 2 yıl stajım var burada. İşin açığı maaşım iyi olsa bunun peşine düşmem ama maaşım iyi olmadığı için umarım anlayış gösterir. Ki ben hani kdv vs gibi masrafları karşılamaya razıyım...

işin açıkçası sen şu an stajersin ve pazarlık şansın yok. Biraz üstelersen ordada çalışamassın muhasebecilier uyanıkları sevmez onlara hamal lazım. Yaptığın tabiki uyanıklık değil ama gel gelelim o öyle düşünmez. Bunlar seninde o belgeyi aldğında aynı ünvanı paylaşacağınızı düşünmeyi bile istemiyorlar hep seni eleman görürler.
Benimde öyleydi baktım olmadı 2 ay çalıştım belgemi alınca sonra gittim aynı iş hanında iki kat altta saray gibi bi büro aldım kendime. Hiç tereddüt etmeden açtım büromu gelen gelir gelmeyen gelmez diye. Bunları düşünme gelen zaten geliyor gelmeyen gelmesin zaten büronu açınca ondan sonra gelecek adamları direk alıyorsun artık kendi kendinin patroun oluyorsun hatta benim bi stajer öğrencim bile oldu. darısı başınıza

bilginsucu ' Alıntı:
işin açıkçası sen şu an stajersin ve pazarlık şansın yok. Biraz üstelersen ordada çalışamassın muhasebecilier uyanıkları sevmez onlara hamal lazım. Yaptığın tabiki uyanıklık değil ama gel gelelim o öyle düşünmez. Bunlar seninde o belgeyi aldğında aynı ünvanı paylaşacağınızı düşünmeyi bile istemiyorlar hep seni eleman görürler.
Benimde öyleydi baktım olmadı 2 ay çalıştım belgemi alınca sonra gittim aynı iş hanında iki kat altta saray gibi bi büro aldım kendime. Hiç tereddüt etmeden açtım büromu gelen gelir gelmeyen gelmez diye. Bunları düşünme gelen zaten geliyor gelmeyen gelmesin zaten büronu açınca ondan sonra gelecek adamları direk alıyorsun artık kendi kendinin patroun oluyorsun hatta benim bi stajer öğrencim bile oldu. darısı başınıza

İlk tahsilatlarda sesimi çıkarmamayı düşünüyorum. Ama o defterlerinde benim için geldiğini baştan açık açık belirticem. Kendiliğinden birşeylerde bulunmazsa şansımı deneyip konuyu açacağım. Bakalım nasıl olacak açık açık konuşmak en iyisi, kabul etmezsede yapacak birşey yok sanırım...

yalnız eğer değişmediyse, yanında staj yaptığınız meslek mensubunun defterlerini bir yıl gibi bir süreyle kendinize alamıyorsunuz gibi bir staj yönetmeliği yada madde vardı 3568'de. Bunu da dikkate alın, sonradan sıkıntı yaşamamak için..

mizansen ' Alıntı:
yalnız eğer değişmediyse, yanında staj yaptığınız meslek mensubunun defterlerini bir yıl gibi bir süreyle kendinize alamıyorsunuz gibi bir staj yönetmeliği yada madde vardı 3568'de. Bunu da dikkate alın, sonradan sıkıntı yaşamamak için..

evet böyle bir madde var, rızası dışında alamazsanız.. karşılıklı anlaşarak alıyorsanız sorun yok..