Çeklerin Faturalandırılması

Tefecilik suç değil midir? Ayrıca para ile iş yapabilecekler kanunlarımızda tanımlıdır, izinsiz yapılması da suç oluşturur.

Bankerlik suç değildir. İzinsiz, usulsüz yapılması tabi suçtur.
Ama, konuyu açan arkadaşın dediği gibi eğer borç alındı ve faiz işletilmedi ise bu tefecilik değildir. Şirket borç verdi diye tefeci olmaz. Yargıtay konuyla ilgili verdiği bir çok kararda hatır çekini kabul etmiş ve içtihat oluşturmuştur.

Bankerlik suç değildir. İzinsiz, usulsüz yapılması tabi suçtur.
Ama, konuyu açan arkadaşın dediği gibi eğer borç alındı ve faiz işletilmedi ise bu tefecilik değildir. Şirket borç verdi diye tefeci olmaz. Yargıtay konuyla ilgili verdiği bir çok kararda hatır çekini kabul etmiş ve içtihat oluşturmuştur.

Sayın smmm7,

Sonuçta diğer üyeler kendi yorumlarını yaptılar sizde karşı cevap verip kendi yorumunuzu yazdınız. Herkesin yorumuna saygı duymalıyız,konuyu fazla tartışma konusuna getirmemek gerekir.Herkes kendi yorumunu yaptı ve siz ne yapmak istiyorsanız artık bu noktadan sonra o şekilde bu konu için ilerleyiniz.

Sayın smmmcihan7,

Ticari işlemlerin temeli TTK'ya bağlıdır, borç alma verme işlemleri ise "Bankalar, Finans kurumları..." Yasaları ile düzenlenmiştir ve esasları da BDDK tarafından denetlenir. Yani her önüne gelen "Borç verdim Borç aldım faiz de almadım, vermedim" diye sıyrılamaz. İşte size yasal dayanak. "Res'en takdir sebebidir."
Bunun neresi yasal dayanak ? Yasada "Borç verdim Borç aldım faiz de almadım, vermedim" diye sıyrılamaz mı yazıyor ?
Gerek yok, yasaların öngördüğü şartları yerine getirmeden borç verme ve alma işlemlerini yapmak SUÇTUR. Bunu anlayın bence.

Aralarında ilişki olmadığını söylemiş zaten arkadaş.
Transfer fiyatlandırması yoluyla örtülü kazanç dağıtımından söz edebilmek için;
- Bir kurum tarafından bir mal veya hizmet alım ya da satımının yapılmış olması,
- Söz konusu kurumun bu mal veya hizmet alım ya da satımını ilişkili kişilerle yapmış olması,
- Bu mal veya hizmet alım ya da satımında “emsallere uygunluk ilkesi”ne aykırı olarak fiyat
veya bedel tespiti yapılmış olması.
"Konu bukadar değil bence iyice irdeleyin.. en azından iki şirket arasında yapılan işlemlerde sorulan detayları gözden geçirirseniz (KV beyannamesi) anlayacaksınız."

Sizce borç alıp vermek mal alım satımı mı ?
Zaten değil kısaca tefeciliktir dedik ki buda suçtur.

Bunları yazarken diğer eleştirilerimize de verecek cevabınız olsaydı iyiydi. O zaman gerçekten doğru biliyor ve savunuyorsunuz derdik. Bence yeni TTK'yı iyice bir inceleyin. Bu konu Vergi yasalarıyla çok daha az ilgilidir.

Sayın demiral'a katılıyorum, bunun devamında sizin için başka cevap yazmayacağım.