Credit Note Hakkında

Herkese merhaba,

Arkadaşlar acil ve karmaşık bir sorunum var. Umuyorum ki burada bilen birileri olsun.

Türkiyede ihracatçı bir firmayız. İtalya'daki bir firmaya geçenlerde bir ihracat gerçekleştirdik.
Gönderdiğimiz ürünlerden bir kalem malın teknik sebeplerden dolayı kullanılamayacağı ve iade yapılmak istenildiği belirtildi.

Ancak iade edilmek istenilen malın gümrük ve diğer masrafları malın değerinden daha pahalıya mal oluyor, ve biz iade yerine bu ürünlerin kendileri tarafından çöpe atılmasını talep ettik, peki denildi.

Bunların yerinede istedikleri nitelikte ve aynı miktarda ürünü bedelsiz olarak göndermeyi önerdik, kabul ettiler.

Ancak...

Bizden Credit Note adında bir şey istediler.

Daha önce böyle bir durumla karşılaşmadığımdan yardım talep ediyorum.

- Bu evrakı nasıl düzenleyebiliriz, kim düzenler, muhasebeci mi?

- Diyelim ki düzenledik, sıkıntılı ürünlerin yerine göndereceğimiz yeni ürünlerde gümrük vs muafiyetimiz olur mu?

- Bu evrakı düzenleme mecburiyetimiz bu noktada var mıdır?

Konuyla ilgili tavsiyede bulunabileceklerin önerilerini ivedilikle beklemekteyim.

İyi günler dilerim.

Credit note dediğimiz kavram Türkçedeki alacak dekontudur. Büyük olasılıkla firma sizin bedelsiz değil bedelli olarak göndereceğinizi düşündü malı. Önceki malzemeye hasarlı çıkan kadar alacak dekontu ile iskonto isteyip sizden alacaklı olacaklar. Sonra malzemeyi gönderince alacak kapanacak. Kimin düzenleyeceği size kalmış

Cevabınız için teşekkür ederim.

Firmaya yeni ürünü bedelsiz göndereceğimizi belirttik ancak buna rağmen yine de istemesindeki amaç acaba ne olabilir?

Credit note dediğimiz kavram Türkçedeki alacak dekontudur. Büyük olasılıkla firma sizin bedelsiz değil bedelli olarak göndereceğinizi düşündü malı. Önceki malzemeye hasarlı çıkan kadar alacak dekontu ile iskonto isteyip sizden alacaklı olacaklar. Sonra malzemeyi gönderince alacak kapanacak. Kimin düzenleyeceği size kalmış

Evet "Alacak dekontu" firmanın antetli bir kağıdına tutarı yazıp " firmanızın cari hesabı .... $ alacaklanırılmıştır. Karşı kaydın yapılmasını rica ederiz " benzeri bir yazı yazarak gönderin. Hesap bu şekilde kapanmış olacaktır.
Yeni malı gönderirken de bedelsiz fatura kesmelisiniz.

Evet "Alacak dekontu" firmanın antetli bir kağıdına tutarı yazıp " firmanızın cari hesabı .... $ alacaklanırılmıştır. Karşı kaydın yapılmasını rica ederiz " benzeri bir yazı yazarak gönderin. Hesap bu şekilde kapanmış olacaktır.
Yeni malı gönderirken de bedelsiz fatura kesmelisiniz.

Bu işlem için muhasebecinin bir işlem yapmasına gerek var mıdır, yoksa kendim yazsam olur mu? Sonra karmaşa çıkarsa sorun olmasın.

Cevabınız için teşekkürler.

Ama nguroy hem credit note hem bedelsiz malzemeyi gönderirse yurtdışı firması alacaklı olacak.

Ama nguroy hem credit note hem bedelsiz malzemeyi gönderirse yurtdışı firması alacaklı olacak.

Nasıl olucak?

1-Kredit note gönderilince borçlu görünen yurt dışı firmanın borcu sıfırlanacak.
2-Bedelsiz mal gönderince yurt dışı firmanın borcuna (0) Lira eklenecek.
3-alacak nerde?

Sayın nguroy,

5.000 TL.mal sattınız 5.000 TL. Havale aldığınız gönderdiğiniz malzemenin bir kısmı bozuk çıktı. Karşı tarafa Dediniz ki size İskonto yapcam Borç Dekontu düzenlediniz 1.000 TL. Adam sizden 1.000 TL alacaklı oldu malı bedelsiz gönderdiniz. Adam sizden hala 1.000 TL alacaklı.

Sayın nguroy,

5.000 TL.mal sattınız 5.000 TL. Havale aldığınız gönderdiğiniz malzemenin bir kısmı bozuk çıktı. Karşı tarafa Dediniz ki size İskonto yapcam Borç Dekontu düzenlediniz 1.000 TL. Adam sizden 1.000 TL alacaklı oldu malı bedelsiz gönderdiniz. Adam sizden hala 1.000 TL alacaklı.

Yazdıklarınızı tekrar okurmusunuz sn ugurcadır?
Demek iskonto yapıcam dediniz sonra borç dekontu gönderdiniz. müşteri de 1000 tl alacaklı oldu öylemi?:)

Nizam Dostum,

Ugurcadir haklı. Yeni gönderilecek malzeme bedelsiz gönderilecekse zaten credit note ( alacak notu ) gerekmiyor.

Kevork dostum. Sn ugurcadırın yazdıklarını okudunuz mu? Diyor ki

"5.000 TL.mal sattınız 5.000 TL. Havale aldığınız gönderdiğiniz malzemenin bir kısmı bozuk çıktı. Karşı tarafa Dediniz ki size İskonto yapcam Borç Dekontu düzenlediniz 1.000 TL. Adam sizden 1.000 TL alacaklı oldu malı bedelsiz gönderdiniz. Adam sizden hala 1.000 TL alacaklı"

Yani ya borç dekontu ne demek, ya da iskonto nasıl yapılır. Bu konularda biraz kavramları karıştırmış.

Siz birine iskonto yapacaksanız " borç dekontu" göndermezsiniz. " Alacak dekontu" gönderir veya iskonto için fatura istersiniz.
İlk soruya gelince yurt dışındaki firmanın parayı ödediğine dair bir bilgi yok. Türkiye ihracatında genellike para mal teslim alınıp , reklamasyon varsa düşüldükten sonra hatta belli bir süre sonra yollanır. Genelde mal mukabili ihracat yapılır.
Bu nedenle paranın ödenmediğini varsaydım.

Nizam dostum,

Evet karışmış o yüzden parantez içi alacak notu yazmıştım. Aslında başka sorun da var ama orayı karıştırmayacağım şimdilik.

Sayın Nguroy, Sadece Noktalam işareti koymamışım cümle devrik olmuş yanlış anlaşılmış Cümlenin orjinali şöyledir" İskonto yapacam diyerek Creditnot(Alacak Dekontu) olacak acil yazdığımdan dolayı borç dekontu demişim kusura bakmayın.

Kusur söz konusu olamaz. Sadece arkadaşlar yanlış bilgilenmesin. yoksa aynı şeyi hepimiz yapıyoruz.

Kevork dostum. Sn ugurcadırın yazdıklarını okudunuz mu? Diyor ki

"5.000 TL.mal sattınız 5.000 TL. Havale aldığınız gönderdiğiniz malzemenin bir kısmı bozuk çıktı. Karşı tarafa Dediniz ki size İskonto yapcam Borç Dekontu düzenlediniz 1.000 TL. Adam sizden 1.000 TL alacaklı oldu malı bedelsiz gönderdiniz. Adam sizden hala 1.000 TL alacaklı"

Yani ya borç dekontu ne demek, ya da iskonto nasıl yapılır. Bu konularda biraz kavramları karıştırmış.

Siz birine iskonto yapacaksanız " borç dekontu" göndermezsiniz. " Alacak dekontu" gönderir veya iskonto için fatura istersiniz.
İlk soruya gelince yurt dışındaki firmanın parayı ödediğine dair bir bilgi yok. Türkiye ihracatında genellike para mal teslim alınıp , reklamasyon varsa düşüldükten sonra hatta belli bir süre sonra yollanır. Genelde mal mukabili ihracat yapılır.
Bu nedenle paranın ödenmediğini varsaydım.

Sayın Nguroy,

Değerli bilgileriniz için teşekkürlerimi sunarım.

En başta durumu anlatırken belirtmemişim, henüz bir ödeme yapılmadı firma tarafından.
Sizler kadar bu kavramlara vakıf değilim ancak bildiğim kadarıyla ve mantıken sorunlu malzemenin yerine aynı miktarda ve olması gereken kalitede malzemeyi ücretsiz(bir ihtimal numune gibi) gönderme aşamasında credit note sanırım düzenlenmemeli.

Bu durumda sanırım credit note düzenlememiz gerekli değil.
Yanılıyor muyum?