Dağıtılmamış Karlar Önemli

• Konbuyu başlatan Konbuyu başlatan denizs
  • Başlangıç tarihi Başlangıç tarihi
dağıtılmamış karlardan sermaye artırımı yapacağız.ama şirket ortağı öyle bir soru sordu ki nasıl cevaplayacağımı şaşırdım.dağıtılmamış karlar 420.000,00 civarında ortakta benim 420,000 dağıtılmamış karım var da bu para nerde diye sordu?mevcutta tabiki böyle bir para yok.ben şirketten maaş alıyorum,kasada para olduğu an bankaya yatıyor sürekli malzeme alınıyor satış oluyor.makinesi şusu busu alınıyor nasıl olluyor da benim 420.000 gibi karım varmış gibi gözüküyor dedi?ben bunu en anlaşılır şekilde nasıl izah ederim.

Kasada olması gerekiyor.Kasada yoksa aktifte herhangi bir hesaptadır.Ya bankadadır, ya çeklerde ya, ortaklardan alacaklarda, ya mal alınmıştır, ya makine vs.Aktifte duruyor yani.
Dağıtımı yapacağınız zaman, o para bir şekilde aktifte hazır değerlere çevrilerek, ortaklara çıkılmalıdır.

Dağıtılmamış karlar diye bahsettiğiniz Geçmiş Yıllar Karları hesabındaki rakamlardır.Bu rakamlar ya ortaklara dağıtılır, ya geçmiş yıllar zararları ile mahsuplaştırılır veya da sermayeye ilave edilebilir.
Bu durumda G.Yıllar Karları hesabını, Sermaye hesabına ilave yapmış olacaksınız o kadar.
Sonuçta da aktifleşmiş olan bu rakamlar, olduğu yerde kalacak, herhangi birşeyi hazır değere dönüştürüp ortaklara dağıtmaya gerek kalmayacak.
Ayrıca üzerinden vergi tevkifatı da yapılmaz bu şekilde sermaye ye ilave ederek.

Bir ilave yapayım...
Gerçi kapanış anında bu uygulamayı pek kimse yapmaz,sermayeyi şirkete bırakır,öyle kapatırlar ama hatırlatmak görevimiz olsun..

Kapanış anında ortaklar sermayeyi paylaşıp dağıtmak isterse (yani şirkete bırakmak istemezse),haliyle bu sermayeye ilave edilerek vergilendirilmeyen kar'ların o vakit vergileri hesaplanacaktır.
Saygılar

Bir Nakit Akış Tablosu düzenleyerek parayı nereye atmış detaylarıyla çıkarırsınız.
NAKİT AKIŞ TABLOSU
(..........TL)
Cari Önceki
Dönem Dönem
[h=1]A. İŞLETME FAALİYETLERİNE İLİŞKİN NAKİT AKIŞLARI [/h]1. Esas Faaliyet Gelirlerinden Sağlanan Nakit Girişleri (+) *

1. Satışlardan sağlanan nakit girişleri (+)
  2. ............. Gelirlerden sağlanan nakit girişleri(+)
[h=1]2 Esas Faaliyet Giderlerine İlişkin Nakit Çıkışları** (-)[/h]
  1. Satılan mal ve hızmet maliyetleri ve stok değişimlerine ilişkin nakit çıkışları(+)
  2. Faaliyet Giderlerine İlişkin Nakit Çıkışları (+)
Esas Faaliyet Sonucu Sağlanan Net Nakit Akışı (1-2)
3. Diğer Gelir ve Karlardan Sağlanan Nakit Girişleri +
4. Diğer Gider ve Zararlardan Kaynaklanan Nakit Çıkışları(-)
5. Finansman Giderlerinden Kaynaklanan Nakit Çıkışları (-)
6. İşletme Faaliyetleriyle İlgili Varlık ve Yabancı Kaynaklardaki
Değişikliklere İlişkin Nakit Akışları (+) (-)

1. Varlık Artışları (-)
  2. Varlık Azalışları (+)
  3. Yabancı Kaynak Artışları (+)
  4. Yabancı Kaynak Azalışları (-)
7. Dönem Karı Vergi ve Diğer Yasal Yükümlülüklere İlişkin Nakit Çıkışları (-)

1. Önceki Dönem Karından Ödenen (+)
  2. Geçici Vergiler(+)
Cari Önceki
Dönem Dönem
[h=1]B. YATIRIM FAALİYETLERİNE İLİŞKİN NAKİT AKIŞLARI[/h]1. Yatırım Faaliyetinden Sağlanan Nakit Girişleri(+)

1. Mali Duran Varlık Satışlarından Sağlanan Nakit Girişleri (+)
  2. Maddi Duran Varlık Satışlarından Sağlanan Nakit Girişleri (+)
  3. Diğer Duran Varlık Satışlarından Sağlanan Nakit Girişleri (+)
  4. Mali Duran Varlıklarla İlgili Alınan Temettülerden SağlananNakit Girişleri (+)
  5. Yatırım Faaliyetleriyle İlgili Faizlerden Sağlanan Nakit Girişleri(+)
2. Yatırım Faaliyetlerine İlişkin Nakit Çıkışları (-)

1. Mali Duran Varlık Alışları (+)
  2. Maddi Duran Varlık Alışları (+)
  3. Maddi Olmayan Duran Varlık Artışları (+)
  4. Özel Tükenmeye Tabi Varlıklardaki Artışlar (+)
  5. Diğer Duran Varlık Artışları (+)
[h=1]C. FİNANSMAN FAALİYETLERİNE İLİŞKİN NAKİT AKIŞLARI[/h]1. Finansman Faaliyetlerinden Sağlanan Nakit Girişleri

1. Kısa Vadeli Mali Borçlardan Sağlanan Nakit(+)
  2. Uzun Vadeli Mali Borçlardan Sağlanan Nakit (+)
  3. Sermaye Artırımından Sağlanan Nakit (+)
  4. Hisse Senedi İhraç Primlerinden Sağlanan Nakit (+)
  5. Diğer Finansman Faaliyetlerinden Sağlanan Nakit Girişleri (+)
2. Finansman Faaliyetlerine İlişkin Nakit Çıkışları (-)

1. Kısa Vadeli Mali Borç Ödemeleri (-)
  2. Uzun Vadeli Mali Borç Ödemeleri (-)
  3. Ödenen Temettüler (-)
  4. Sermayenin Azaltılması (-)
  5. Diğer Finansman Faaliyetlerine ilişkin Nakit Çıkışları
Cari Önceki
Dönem Dönem
[h=1]D. KUR FARKLARININ NAKİT VE[/h][h=1]NAKİT BENZERLERİNE ETKİLERİ (+), (-)[/h]E. NAKİT VE NAKİT BENZERLERİNDE
MEYDANA GELEN NET ARTIŞ (+) (AZALIŞ) (-)
F. DÖNEM BAŞI NAKİT VE
NAKİT BENZERLERİ MEVCUDU
G.DÖNEM SONU NAKİT VE
NAKİT BENZERLERİ MEVCUDU
1 her işletme ait olduğu sektörün özelliğine göre kendi esas faaliyet gelirlerine göre alt kalemleri oluşturur. (Örneğin bankalar esas faaliyet geliri olarak faiz gelirleri, komisyon gelirleri,...gibi sınıflandırma yapar.
2 Her işletme ait olduğu sektörün özelliğine göre kendi esas faaliyet giderlerine göre alt kalemleri oluşturur. (örneğin bankalar, esas faaliyet giderleri olarak faiz giderleri, komisyon giderleri,....gibi sınıflandırma yapar.
3 İşletmeler sadece mevcut olan verilerini tabloya alırlar. Boş kalemlerin tabloya alınmasına gerek yoktur.

Hesaplamalara ilişkin açıklamalar (örnek olarak verilmiştir.)
1 Satışlardan sağlanan nakit girişi

1. Net Satışlar (+)
  2. Ticari Alacaklardaki Artışlar (Satışlardan Kaynaklanan) (-)
  3. Ticari Alacaklardaki Azalışlar (Satışlardan Kaynaklanan)(+)
  4. Alınan Sipariş Avanslarındaki Artışlar (+)
  5. Alınan Sipariş Avanslarındaki Azalışlar (-)
2. Maliyetlerden ve stok Değişimlerinden kaynaklanan nakit çıkışları(-)

1. Satışların Maliyeti (+)
  2. Stoklardaki Artışlar (+)
  3. Stoklardaki Azalışlar (-)
  4. Ticari Borçlardaki Azalışlar (Alımlardan Kaynaklanan) (+)
  5. Ticari Borçlardaki Artışlar (-)
  6. Amortisman ve Nakit Çıkışı Gerektirmeyen Giderler (-)
  7. Yıllara Yaygın İnşaat ve Onarım Maliyetlerindeki Artışlar (+)
  8. Yıllara Yaygın İnşaat ve Onarım Maliyetlerindeki Azalışlar(-)
3. Faaliyet Giderlerine İlişkin Nakit Çıkışları (-)

1. Araştırma Geliştirme Giderleri (+)
  2. Pazarlama, Satış ve Dağıtım Giderleri (+)
  3. Genel Yönetim Giderleri (+)
  4. Amortisman ve Nakit Çıkışı Gerektirmeyen Diğer Giderler(-)
4. Diğer Gelir ve Karlardan Sağlanan Nakit Girişleri(+)

1. Olağan gelir ve karlardan sağlanan nakit girişleri (+)
  2. Diğer gelir ve karlardan sağlanan nakit girişleri (+)
  3. Nakit Girişi Sağlamayan Gelir ve Karlar (-)
5. Diğer Gider ve Zararlara İlişkin Nakit Çıkışları(-)

1. Diğer Faaliyetlerle İlgili Olağan Gider ve Zararlar (+)
  2. Diğer gider ve zararlar (+)
  3. Nakit Çıkışını Gerektirmeyen Diğer Gider ve Zararlar (-

Geçmiş yıl karlarına baktığımda 570 hesapta olması gerekn rakam 2000 TL eksik. Bunu nasıl düzeltmem gerekiyor. 570 hesabın alacağı karşılığında hangi hesabı borçlandırmalıyım.

Ticari kar ve mali kar farklılığından kaynaklanmış olabilirmi ?
Beyannamedeki KKEG dahil edilmeden kar rakamlarınız 570 hesap arasında fark varmı.

Oldukça eski bir şirket.Neden kaynaklandığını bulmak için mümkün olduğunca geriye gittim. Ticari kar mali kar farklılığı ihtimalini de düşünerek baktım ama farkın nerden geldiğini anlayamadım.570 hesabı nasıl düzeltebilirim.

Peki 570'in 2.000.TL fazla olduğu sonucuna nasıl ulaştınız? Bunu bilirsek bir çözüm bulabiliriz belki.

Selamlar
Katılıyorum.Zira şu anki verilerle farkın sebebini bulmak mümkün görünmüyor.Varsayımlarda pek işe yaramayacaktır ama bir ihtimal ilgili yılda vergi karşılığı (691-370) ayrılmamış olabilir.Bu da 590'ı haliyle 570'i fazla gösterebilir.Farkın gerçek sebbei bulunmadıkça 570'i düzeltmek için yapılacak her işlem doğru olmayacaktır.

Geçmiş yıl karlarını alırken beyannamedeki rakamı mı yoksa bilançodaki rakamı mı dikkate alacağım?

"Beyannamedeki rakam ticari bilanço kar'ıdır."

Beyannamedeki tutar ticari bilanço karı değil, mali kardır.

Selamlar
Koray bey,Bu, hangi kardan bahsettiğinize göre değişmezmi..Ben beyannamenin en tepesindeki kardan bahsediyorum :) Siz,belki vergi matrahından bahsediyor olabilir misiniz? Algıda mı yanılgıya düştüm acaba?