Damga Vergisi

merhabalar,
sözleşme damga vergisiyle ilgili olarak gayrimenkul kiralama sözleşmelerindeki 1,89 oranı fuar stand kiralama sözleşmeleri için de geçerli midir ya da standart sözleşme damga vergisi oranı olan 9,48 mi kullanılmalı?

merhabalar,
sözleşme damga vergisiyle ilgili olarak gayrimenkul kiralama sözleşmelerindeki 1,89 oranı fuar stand kiralama sözleşmeleri için de geçerli midir ya da standart sözleşme damga vergisi oranı olan 9,48 mi kullanılmalı?

Sayın snmçetin

Kira sözleşmeleri oran 1,89 (binde) Akit sözleşmelerinde ise 9,48 (binde) uygulanır. Dolaysıyla Fuar Stand kiralama işi kira sözleşmesi olduğundan Damga Vergisinin (binde) 1,89 olarak uygulanması gerekir

Sevgili Ferhat,

Bu konu biraz karışık aslında bu bir hizmet sözleşmesi ve temel mantık olarak Gayrımenkul Kiralama gibi düşünmek pek doğru değil. Bu nedenle senin yazdığın gibi stand kiralama olduğuna göre de 9,48 olması gerekir diye düşünüyorum.

Ben Ferhat beyin görüşüne katılıyorum.

Kira sözleşmesi, Araç, Gayrımenkul değilidir. 1 Malın geçici olarak kullanım hakkının başkasına devridir.
Fuarla ilgili 2 sözleşme yapılır.
1.- Fuar organizasyonudur. Bu işlem tamamen hizmettir ve Binde 9,48 dir.
2.- Fuarda kullanmak için kiralanan stand ücretidir. Bu ise geçici kullanım hakkının alınmasıdır. binde 1,89 dur.

Benim görüşümde bu yöndedir.