Danışmanlık firması vergi oranları

arkadaşlar günaydın ,
danışmanlık eğitim projelendirme hizmetleri veren bir mühendislik firması kurmak istiyorum sahış şirketi kurma düşüncesindeyim ödemem gereken vergiler ve vergi oranları nelerdir ? sahış firması doğru bir tercihmidir? limited olursa artıları ve eksileri neler olur ? yardımcı olursanız sevinirim . teşekkürler

Ynt: Danışmanlık firması vergi oranları

Merhaba,
Bence en yakın Mali Müşavirlik bürosuna gidip bilgi alın. Burada alacağınız parça parça bilgiler fazla yararlı olmayacaktır.

insanlar bilgilerini paylaşmayacaksa bu forumlar niye var mali müşavirle tabiki görüşeceğim bunu bende biliyorum ön araştırma yapıyorum tavsiyeniz için teşekkürler

Bu işin ön araştırması falan olmaz kusura bakmayın,gidersiniz bir müşavire oturur projenizi anlatırsınız,yapacağınız/yapmayı düşündüğünüz iş ile ilgili fizibiliteyi önüne koyarsınız,ondan sonra da oturup şahıs firması mı kurarsınız,limited mi kurarsınız,mevzuat gereği üzerinize binecek yükümlülükler ile vergisel yükümlülükleri ona göre müşavir arkadaşla değerlendirirsiniz.

Evet bu forumlarda insanlar bilgilerini paylaşmak için bulunuyor.Ama bu bilgileri paylaşma şekli somut olaylar üzerine oluyor.Örneğin şu faturayı yanlış kestim nasıl düzeltirim gibi.

Siz diyorsunuz ki şunu şunu yapmayı düşünüyorum,vergi nedir,şahıs mı şirket mi,vsvsvs

Vergi belli
KDV %18,
Muhtasar;
Ücretlerden (%15-35 arası,Kiradan %20,Serbest Meslek Ödemesi %20,vs)
Gelir/Kurumlar Vergisi (Gelir Vergisi %15-35),Kurumlar Vergisi %20) vs.

Şahıs mı şirket mi sorusunun cevabını almanız biraz zor.

Benim şahsi düşüncem ise kesinlikle şahıs firması kurmanız yönünde olacak.Nedeni de uygulamaya başlanacak olan yeni ticaret kanunu düşündüğümde sizin gerçekten şirket olacak mantaliteye sahip olmadığınızı düşünüyorum.

Selamlar

tavrınızı cok manasız buluyorum size cevap verme gereği bile duymuyorum. siz maliye konusunda cok bilgili olabilirsiniz ama herkesin uzmanlık alanın farklı olduğunu unutmayınız . forumlar bilgisi olanlanların bilmeyenleri azarlama ve aşağılayarak egolarını tatmin etme ortamına donusmus.

Sn Umes;

İşe başlamadan önce araştırma yapmak isteğinizi gayet mantıklı buluyorum.
Ancak bu araştırma daha çok sizin yapacağınız işin ticari ve finansal yönünde olursa fayda sağlarsınız.
Forumlar elbette bilgi paylaşma konusunda imkanlar sunuyor.
Burda arkadaşlarımızın vurgulamak istediği şey. Kulaktan dolma, hiç bir sorumluluk taşımayan, üstünkörü , mali ve hukuki söz söylemenin yanıltıcı sonuçlar doğurabileceğidir.
Kimsenin kimseyi ne azarlamaya ne de aşağılamaya hakkı vardır
Ancak şunu da kabul etmelisiniz ki . İsteyen istediği gibi cevap verme olanağında da sahiptir.
Bu bilgilerin doğru olup olmadığına nerden karar vereceksiniz?

Selamlar sayın umes.
Öncelikle size şu konuda hak veriyorum.Bu soruları burada sormayacaksınız da başka nerede soracaksınız.Soru sormanız gayet doğal ve mantıklı.Fakat yorum yapan diğer üstatlarda haklılar. nedenine gelince;
Sorduğunuz soru burada detaya inilemeyecek kadar teferruatlı bir soru.İnanın bir müşavirle bu konuyu yüz yüze konuşmaya kalksanız en az 2 saat sürer.Kaldı ki bizler hem yazacağız hemde kafanızdaki soruları yanıtlayacağız.Nitekim konuya çokta hakim olamadığınızdan yapılacak her yorum akabinde yeni sorular sormanıza sebep olabilecektir.Ve bana ve diğer arkadaşlara göre bu sizin için zaman kaybına yol açacaktır.Yani burada yazılanlar sizin menfaatiniz içindir.
Yolunuz üzerinde bulunan herhangi bir müşavirlik bürosuna girerek kafanızdaki tüm sorulara birinci ağızdan ve daha detaylı yanıt alabilirsiniz.
Saygılar

PoSeiDoN ' Alıntı:
Bu işin ön araştırması falan olmaz kusura bakmayın,gidersiniz bir müşavire oturur projenizi anlatırsınız,yapacağınız/yapmayı düşündüğünüz iş ile ilgili fizibiliteyi önüne koyarsınız,ondan sonra da oturup şahıs firması mı kurarsınız,limited mi kurarsınız,mevzuat gereği üzerinize binecek yükümlülükler ile vergisel yükümlülükleri ona göre müşavir arkadaşla değerlendirirsiniz.

Evet bu forumlarda insanlar bilgilerini paylaşmak için bulunuyor.Ama bu bilgileri paylaşma şekli somut olaylar üzerine oluyor.Örneğin şu faturayı yanlış kestim nasıl düzeltirim gibi.

Siz diyorsunuz ki şunu şunu yapmayı düşünüyorum,vergi nedir,şahıs mı şirket mi,vsvsvs

Vergi belli
KDV %18,
Muhtasar;
Ücretlerden (%15-35 arası,Kiradan %20,Serbest Meslek Ödemesi %20,vs)
Gelir/Kurumlar Vergisi (Gelir Vergisi %15-35),Kurumlar Vergisi %20) vs.

Şahıs mı şirket mi sorusunun cevabını almanız biraz zor.

Benim şahsi düşüncem ise kesinlikle şahıs firması kurmanız yönünde olacak.Nedeni de uygulamaya başlanacak olan yeni ticaret kanunu düşündüğümde sizin gerçekten şirket olacak mantaliteye sahip olmadığınızı düşünüyorum.

Selamlar

Arkadaşımız çok güzel özetlemiş.Siz Kesinlikle şahıs firması kurun ve araştırmalarınızı da bu şirket türü ile devam ettririn.Yeni TTK çıktığında bizlere hak vereceksiniz.

İyi Çalışmalar.