Defter devrini nasıl yapmalıyız? (Önemli)

Ynt: Defter devrini nasıl yapmalıyız? (Önemli)

Sevim Canyakmaz ' Alıntı:
bu konu ile ilgili elektronik sözleşme uygulamasına da dikkat çekmek istedim.

Bende yeni yılda ücretimi alamadığım bir şirketin defterlerini kendilerine vereceğim. Yeni bir muhasebeci ile anlaşacaklar.
Ancak e-sözleşmeyi ne zaman iptal edeceğim.
Nisanda kurumlar ve kesin mizanı ben vereceğim için. Karşı taraf nasıl beyanname gönderecek. Bu konuda ne yapmalıyım. Ne zaman e-sözleşmeyi iptal edeceğim.

Çok emin olmamakla birlikte ocak ayında verdiğiniz aralık ayı beyanıyla sözleşmenizi iptal ettirebilirsiniz.Yıllık beyanda şayet sözleşme isterse sadece aracılık sözleşmesi düzenler beyanı verebilirsiniz.

Başkan ruhsatı verirken sakın meslekdaşlarınızı kötülemeyin diye uyarıp duruyor ancak odasına bağlı olan eski SMMM lerin ne halt olduklarını kendi daha iyi biliyor.
Temmuzda defter aldım adam dediki 6 aylığı eski smmm versin 6 aylık kayıtları o girdi geçici tek elden olsun istiyorum eski smmm nin 100 tane mükellefi var bi terslik yapmaz çok iyi bir insan dedi.
Ben görevimi yaptım, mükellefe 50 kere anlattım arkadaş dedim bak ben sorumluluk almıyorum bu eskiler sen müşterisiysen can ciğerdir ama elden gidersen düşman kesilir diye uyardım.
Başkan yok efendim kötülemeyin diyor ya eski smmm ne yaptı şirkete 6 aylıkda maliyetleri acayip derecede düşük göstererek hatta düşmesi gereken giderleri bile düşmeyerek , anormal bir kar çıkardı. Mükellef bir anda abuk subuk bir geçici vergi ödedi öderkende bu neden böyle oldu dediğinde bu işler böyle çünkü bu meslek böyle dedim ne diyeyim arkadaş sözde meslekdaş dayanışmasıymış alayı hikaye. Adamın bürosuna gittim, adamda 12 üzeri adam çalışıyor, 100 üzeri mükellef var ve hala gidene pislik yapıyorlar ne diyeyim Allah gözlerini doyursun ve Allah ıslah etsin.
Defter devrinde dikkatli olun müşterinizi uyarın ben 2 kere bu pisliği yaşadım ve bu mesleği ne kadar rezil insanların yaptığını tekrar anladım. Başkan diyor ya bir avukat bir başka avukatı yada bir doktor başka bir doktoru kötülemiyor diye ancak bizim meslekte kendileri ceza yemeyeceğini bilseler mükellefi maliyeye bile şikayet etmezlerse ne olayım.

eğer devir alacak meslek mensubu defter devrinden önce benle görüşüp rızamı almassa bende her türlü hakkımı ve kozumu kullanırım heleki mükellefin borcu var ise odaya yazı ile bildiririm bana borcu olduğunu.

bu mesleği ne kadar rezil insanların yaptığını tekrar anladım. Başkan diyor ya bir avukat bir başka avukatı yada bir doktor başka bir doktoru kötülemiyor diye ancak bizim meslekte kendileri ceza yemeyeceğini bilseler mükellefi maliyeye bile şikayet etmezlerse ne olayım.

görüşlerinizde hemfikirim