resim

Defter Onayları Hakkında

Üyelik
20 Ağu 2012
Mesajlar
311
Konum
istanbul
Selamlar,

Defter noter onaylarında aşağıdaki defterleri ocak ayında ara tasdikle onaylatabilir miyim? Bunların sayfaları 2018 de de kullanmak üzere yeterli.

-Damga Vergisi defteri
-Yönetim kurulu karar defteri
-Müdürler kurulu karar defteri
-Genel kurul toplantı ve karar defteri
 

bulent249

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Ara 2006
Mesajlar
3,860
Konum
ADANA
Selamlar,

Defter noter onaylarında aşağıdaki defterleri ocak ayında ara tasdikle onaylatabilir miyim? Bunların sayfaları 2018 de de kullanmak üzere yeterli.

-Damga Vergisi defteri
-Yönetim kurulu karar defteri
-Müdürler kurulu karar defteri
-Genel kurul toplantı ve karar defteri
Ocak ayında ara tasdik yaptırabilirsiniz. Ancak "Genel kurul toplantı ve karar defteri" açılış ve kapanış yapılması gereken defterlerden değildir. Defter sayfaları dolana kadar kullanabilirsiniz.
 

Tahsin Kurt

Tanınmış Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,195
Konum
İstanbul
Yalnız Yönetim kurulu karar defterinde ve müdürler kurulu defterinde ara tasdik yaptırmadan önce kapanış tasdiklerinin yapılmış olması gerekiyor.Yanılıyorsam lütfen düzeltin.

Bu arada birde şunu sorayım.Çalıştığım noter,bu yıl şöyle bir evrak konusunda ısrarcı.
Bilanço olan (özellikle 1.sınıf şahgıs firmalarından) ticaret sicil tasdiknamelerini illaki istiyor.Başka bir noter arkadaşı aradım.Unvan kullanmıyorsa biz istemiyoruz diyor.
İsmmm odasının 11 Aralıkta yayınladığı defter tasdik sürelerine ait bildirimde ise şöyle bir madde var.

TİCARET SİCİL TASDİKNAMESİ ALMA ZORUNLULUĞU:
Ticaret siciline kayıtlı bulunanlar; Ticari defterlerinin noterlere tasdikleri sırasında, TTK. nun 64. maddesinde belirtilen ve Ticaret Sicili Yönetmeliğinin 16’ncı maddesi uyarınca Ticaret sicil müdürlüklerinden alacakları “TİCARET SİCİLİ TASDİKNAMESİ” Noterlere ibraz edilecektir.

Dikkat ederseniz kayıtlı bulunanlar diyor.Bazı firmaların kaydı yok.İlla kayıt yapmak zorundamıyız? Noterin bu belgede ısrar etmesi doğru mudur? Sizler hiç karşılaştınız mı?
 

ysfemr

Katkı Sunan Üye
Üyelik
16 Şub 2015
Mesajlar
108
Konum
İstanbul
Kaydı bulunan firmalarda Adres,sermaye vb. gibi değişiklikler yok ise eski tarihli olan sicil tasdiknamesi ile işlem yapmaları gerekiyor.
 

merkür2

Tanınmış Üye
Üyelik
27 Tem 2012
Mesajlar
5,224
Konum
Manisa
Ticaret kanununa göre her tacir (mükellef) ticaret siciline kaydolması zorunlu. Ama alınan harç vs kaçınmak ve yaptırmamanın bir cezası bulunmadığından yaptıran az.
 

URUM79

Tanınmış Üye
Üyelik
11 Mar 2014
Mesajlar
1,125
Konum
İSTANBUL
Bilgiler değişmediği sürece eskisiyle işlem yapılıyor.Benim sıkıntım hiç kaydı olmayanlarla ilgili.
Birkaç Bilanço Usulüne tabi mükellefim için Esnaf odalarına kayıtlı olduğundan Esnaf Odasının sicil suretini eklerine verip tastik işlemlerini yaptırmıştım.
Çoğu noter Bilanço Usulüne tabi mükellefler için ya Esnaf Odası yada Ticaret Odasından sicil tastiknamelerini mutlaka isteyecektir diye düşünüyorum.
 

Tahsin Kurt

Tanınmış Üye
Platin Üye
Üyelik
5 Nis 2007
Mesajlar
8,195
Konum
İstanbul
Bilanço usulune tabî olup Ticaret odasına kayıtlı olmayan mükelleflerimizi Ticaret odasına kayıt yaptırdık mecburen.
Bu gidişle bizlerde yaptıracağız da şimdi odalarda resmen ana-baba günü.Notere söz veriyorum mecburen,ocak ayında söz yapacaz deyip defteri onaylatıyoruz :) başka çaremiz yok.
 
Üyelik
21 Ara 2017
Mesajlar
2
Konum
Kahramanmaraş
Bu gidişle bizlerde yaptıracağız da şimdi odalarda resmen ana-baba günü.Notere söz veriyorum mecburen,ocak ayında söz yapacaz deyip defteri onaylatıyoruz :) başka çaremiz yok.
İş noterlerde bitiyor, şirket 7 yıl önce kurulmuş, Ticaret Sicil Tasdiknamesi kayıp olmuş, aynı noterde işlem yapılmış, gönlü olursa onu sistemden bulabiliyor. Ama hiç kayıt yaptırmamış firmalar için çok sıkı tuttular bu sene. Nerede angarya iş var yık muhasebeciye hâline geldi sistem...
 
Üst