Dernek işletme muhasebesini kişi tutabilir mi?

merhaba
derneğimize ait bir otopark işletmesi mevcut. bunun muhasebesini mali müşavir tutmak zorundamı?. kendim az çok muhasebeyi anlıyorum. yapabileceğimi düşünüyorum. işletme defteri, muhasebeci belgesi şartı gerekli mi?
bir de kısaca işletme muhasebesinde yıl içerisnde takip etmem gerekenleri kısaca belirtirseniz sevinirim. örneğin her ay kdv bey. vs sıra ile takip etmem gereken işler nelerdir? işletme için işin başındayız. en doğru şekli ile nasıl yola çıkalım.
şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekkür ediyorum.

Ynt: Dernek işletme muhasebesi ?

Merhaba ;

Kusura bakmayın ama hem anlıyorum diyorsunuz hem de yardım istiyorsunuz.

Hem de yardım istediğiniz konular başlı başına bu mesleğin içeriği zaten.

Sizin düşündüğünüz kadar basit olmayan bu işler için ve de sonradan başınızın ağrımaması için bir meslekdaşla görüşmenizi öneririm.

Ynt: Dernek işletme muhasebesi ?

muhasebe ' Alıntı:
Merhaba ;

Kusura bakmayın ama hem anlıyorum diyorsunuz hem de yardım istiyorsunuz.

Hem de yardım istediğiniz konular başlı başına bu mesleğin içeriği zaten.

Sizin düşündüğünüz kadar basit olmayan bu işler için ve de sonradan başınızın ağrımaması için bir meslekdaşla görüşmenizi öneririm.
+1

Ynt: Dernek işletme muhasebesini kişi tutabilir mi?

öncelikle eyvah eyvah filmini izlemenizi tavsiye ederim ;D

Bence işe en başında doğru olarak başlamak için, bir mali müşavire başvurmanızı tavsiye ederim.
Muhasebe az çok bu işten anlarım, geliri gideri tutarım denecek kadar basit bir iş değildir.

İleride daha büyük cezalar ödemektense, küçük bir rakam ödeyerek mali müşavire vermek, işi ehline bırakmak
en doğrusudur.

verdiğiniz cevaplardan ötürü teşekkür ediyorum. sağolsun bazı arkadaşlar beni makaraya almışlar. benim amacım özet mahiyetinde bir bilgi edinmekti. işletmenin aylık ve yıllık tabi olduğu vergi takibi vs. idi. bende bir mali müşavir tutmasını bilirim. ama mali müşavir tutmadan bi iş yapmayı da bilmeliyim. sonuçta işletme için tutma zorunluluğum yok. kendin neden yapamayım. size sorduk suç işledik sanki... yine yüksek fikirlerinizden dolayı beni aydınlatmış oldunuz. saolun varolun.

Şimdi siz 200 kg canlı bir tosunla (tosun derken inek yada dana diyelim) gitmişsiniz bir kasaba, soruyorsunuz '' kasap efendi ben bu tosunu tek başıma kesip, bütün etlerini ayırıp, antrikotunu,sırtını,budunu kıymalığını vb. ne varsa bölüp yapabilirmiyim hadi gel bana akıl ver ilkin neresinden başlayayım diyorsunuz.
Sizce kasap size ne der ?

Aylık muhasebe ücreti muhasebecinin aldığı risk yanında bence resmen çöptür, siz 2 beyannameyi yanlış verirsiniz devlet hemen tepenize çökmez ilkin düzeltme sürenizin geçmesini bekler sonra size faydalı olan zaman aşımı varsa o biter geçer, sonra bakar hiçbir itiraz hakkınız yokken başlar cezaları döşenmeye yahu 1 beyannamenin bile yanlış yada eksik verilmesinin cezası binlerce TL iken gidin bir uzmana verin ayda üç beş neyse hem riskinizi sırtınızdan atın hemde bu işlere ayıracağınız zamandan tasarruf edin ne diyeyim.

Sayın Koyuncusa;

Lütfen ameliyat olmanız gerekirse yada bir mahkemede dava dilekçesi yazmanız gerekirse;

Doktor ve avukatların forumlarınada sorun belki evde kendiniz yapabilirsiniz.

neden yazdığım yayınlanmadı? sayın forum yetkilileri bu konuda hissi davranıyorsunuz? lütfen yayın hakkına saygı duyalım. benim yazdığım içerikte bir hakaret yada saygısızlık varsa buyrun yazın. ama yazılanı yayınlamamak, tarafsızlık ve insan haklarına ters düşer. sizin de objektif olarak hareket etmediğinizin göstergesi olur.

Tartışma yaratıcı küçük düşürücü veya tahrik edici sözlerden kaçnırsanız yayınlarız elbette. :)

yazdığım çöp kutusuna gönderilmiş. tekrar çöp kutusundan alıp uygun yere bırakıyorum. cevap hakkımı kullandım

sibel rumuz, merak etmeyin en azında size sormayacağım. gün görmemiş fikirlerinizede ihtiyacım yok. onu siz kendinize saklayın. söylediğinizi önce kendinize sonra bana söyleyin. insanları dalgaya almak kimsenin haddine değil. hem soru yanlış sorulmuş olsa ki yine de dalga geçilmez. sayeniz de bunu söylemeden geçemeyeceğim. hakikatten çok bilmek değil bildiği ile amel eden kendini gösteriyor. siz deki şekil ve göstermelik kendini fazlası ile gösteriyor.
ben neyin nereye soracağımı gayet iyi biliyorum. ata et, ite ot, verilmeyeceğini de biliyorum. sibel rumuz, iyi ki bilginin sahibi tapusu sizde değil. olsa idi vay halimize ...

nguroy ilginiz için tşk ediyorum. ve konuyu kapatıyorum