Devlet, Eski Hükümlü İşçileri Nasıl İşe Alacak?

ferhat

Moderator
Forum Yönetimi
Devlet, eski hükümlü işçileri nasıl işe alacak?

ESKİ hükümlülerin işe girmesi diğer işçilere göre daha güç olmaktadır. Bu bağlamda eski hükümlülerin topluma kazandırılması ve çalışarak geçimlerini sağlayarak tekrar hüküm giymelerinin önlenmesi sosyal devletin ödevleri arasında yer almaktadır.
Eski hükümlü çalıştıracak kamu kurum ve kuruluşları
KASTEN işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına veya devlet memuru olmaya engel bir suçtan hüküm giyenlerden cezasını infaz kurumlarında tamamlayanları, cezası ertelenenleri, koşullu salıverilenleri; özel kanunlarda belirtilen şartlardan dolayı istihdam olanağı bulunmayanları; ömür boyu kamu hizmetlerinden yasaklı bulunanlardan, Cumhuriyet Başsavcılığı?ndan alınan salıverilen hükümlülere ait durum bildirme formu ile durumlarını belgelendiren eski hükümlüleri sürekli veya geçici olarak işe alacak olan kamu kurum ve kuruluşları;
1- Kamu iktisadi teşebbüsleri (İştirakleri hariç)ve bağlı ortaklıkları ile müesseseleri,
2- 4046 sayılı Özelleştirme Uygulamaları Hakkında Kanun çerçevesinde özelleştirme kapsamında veya programında bulunan kuruluşlardan sermayesinin yüzde ellisinden fazlası kamuya ait olanlar ile 406 sayılı Telgraf ve Telefon Kanunu?yla kurulmuş ve sermayesinin tamamı Hazine?ye ait kuruluşlar,
3- İl özel idareleri, belediyeler, bunların kurdukları veya üye oldukları mahalli idare birlikleri ile bağlı kuruluşları, müessese ve işletmeleri ile
4- Diğer kamu kurum ve kuruluşlarıdır.
Belirtilen kamu kurum ve kuruluşları işçi ihtiyaçlarını, iş kolu, meslek pozisyonu, öğrenim, iş tecrübesi, ücret, sosyal yardımlar gibi ayrıntılarla yazılı veya elektronik ortamda işçinin çalıştırılacağı işyerinin bulunduğu yerdeki İŞKUR il veya şube müdürlüğünden talep edecektir.
Kamu kurum ve kuruluşlarının işçi talepleri İŞKUR internet sayfasında ilan edilmektedir. Söz konusu talepler Kurum tarafından uygun görülen diğer iletişim araçları ile de kamuoyuna duyurulabilmektedir. Talebin ilanından itibaren, adaylara en az on günlük başvuru süresi tanınacaktır. Kamu kurum ve kuruluşlarının işgücü taleplerine yapılan başvurularda kişilerin Adrese Dayalı Nüfus Kayıt Sistemi?nde kayıtlı olan adresleri dikkate alınmaktadır. Kamu kurum ve kuruluşlarının talebi hâlinde, kuraya tabi işgücü taleplerine, eğitim düzeyi kısıtlaması yapılmaksızın talep koşullarını taşıyanların tamamı başvurabilir.
İşçi olarak alınacak eski hükümlülerde aranan şartlar
YUKARIDA belirtilen kamu kurum ve kuruluşlarında işçi olarak istihdam edilecek eski hükümlülerde;
1- Türk vatandaşı olmak,
2- On sekiz yaşını tamamlamış olmak,
3- Kamu kurum ve kuruluşlarının özel kanunlarında yer alan özel şartları taşımak,
4- Kasten işlenen bir suçtan dolayı bir yıl veya daha fazla süreyle hapis cezasına veya devlet memuru olmaya engel bir suçtan hüküm giyenlerden cezasını infaz kurumlarında tamamlayanları, cezası ertelenenleri, koşullu salıverilenleri; özel kanunlarda belirtilen şartlardan dolayı istihdam olanağı bulunmayanları; ömür boyu kamu hizmetlerinden yasaklı bulunanlardan, Cumhuriyet Başsavcılığı?ndan alınan salıverilen hükümlülere ait durum bildirme formu ile durumlarını belgelendiren eski hükümlü olmak,
5- Ortaöğretim ve üstü eğitim düzeyindeki işçi talepleri için KPSS sınavına girmiş olmak şartları aranmaktadır.
t KPSS kapsamındaki taleplerle ilgili aday listeleri belirlenirken;
a) Ortaöğretim ve daha yüksek eğitim düzeyindeki taleplere, KPSS puanıyla başvuran talep şartlarına uygun adaylar arasından, en yüksek KPSS puanından başlanmak üzere açık iş sayısının üç katı,
b) Öncelik hakkına sahip olarak başvuran adaylardan talep şartlarına uygun olanlar arasından, öncelik hakkı sahipliğine ilişkin belgenin tarihi esas alınarak ve eski tarihli belgelerden başlanmak suretiyle, açık iş sayısının üç katı ayrı listeler hâlinde İŞKUR tarafından kamu kurum ve kuruluşuna gönderilmektedir.
t Kura usulüne tabi taleplerle ilgili aday listelerinin belirlenmesinde;
KAMU kurum ve kuruluşlarınca, ilköğretim ve daha alt eğitim düzeyinde istihdam edilecek işçilerle ilgili listeler, başvuranlar arasından çekilecek kura ile belirlenmektedir. Kura çekimi iş ilanında belirtilen gün, saat ve adreste noter huzurunda yapılmaktadır. Adaylar, istemeleri hâlinde kura çekimini izleyebilirler.
Kamu kurum ve kuruluşlarınca, sınava alınacak asıl adayların listesi;
a) Kurumun gönderdiği ve başvuruda bulunanların tamamının yer aldığı listeler esas alınmak suretiyle, açık iş sayısının üç katı,
b) Öncelik hakkına sahip olarak Kurum tarafından gönderilenler arasından, açık iş sayısının üç katı olarak kura çekimi sonucu belirlenmektedir. Kura ile ayrıca, açık iş sayısının üç katı oranında da yedek liste oluşturulmaktadır.

İSA KARAKAŞ