Dijital Ürün Satan Şahıs Şirketinde Beyan

Merhaba,

Ben dijital kod alım ve satımını yapan bir şahıs şirketi açmak istiyorum. Herhangi bir fiziki işlemi olmayacak ve sadece online alım ve satım gerçekleştirilecek. Bahsettiğim alım ve satımlar yurt dışında yapılıyor olacak. Yani herhangi bir şekilde Türkiye'de harcama veya gelir olmayacak. Bu sebeple merak ettiğim birkaç soru var;

1- Muhasebeci ile çalışma zorunluluğum var mı?
2- Zorunluluk yok ise nasıl bir beyan vermeliyim nereden vermeliyim?
3- KDV takibi sağlamalı mıyım (Bildiğim kadarı ile hayır)
4- Şahıs şirketinde kripto para hesabı açılabiliyor mu?

Teşekkürler herkese.

Merhaba,

Ben dijital kod alım ve satımını yapan bir şahıs şirketi açmak istiyorum. Herhangi bir fiziki işlemi olmayacak ve sadece online alım ve satım gerçekleştirilecek. Bahsettiğim alım ve satımlar yurt dışında yapılıyor olacak. Yani herhangi bir şekilde Türkiye'de harcama veya gelir olmayacak. Bu sebeple merak ettiğim birkaç soru var;

1- Muhasebeci ile çalışma zorunluluğum var mı?

Teşekkürler herkese.

Sayin Drmel

Muhasebeci ile çalışma zorunluluğum var mı?
Evet. Cunku muhasebe islemlerini, beyanname, defter ve vb.-islem yurtdisinda gerceklesse bile- yetki almis muhasebeci yani S.M.M.M (Serbest Muhasebeci Mali Musavir) ile calismak zorundasiniz.

Simdi zorunluluk olmasa bile bir meslek mensubundaki bilgi,deneyim ve beceriye sahip olmadiginiz gibi bu beyannamelerinizi nereden, nasil verilecegi soylense bile anlamazsiniz. Cunku Bu meslekte kullanilan dil ve deneyim yabanci dil gibidir. Ogrenmek ve tecrube kazanmak zaman alir.

Bildiginiz kadari ile yanlis biliyorsunuz yada yanlis duymus olmalisiniz. Bunu pesin Hayir denmez. Belki yapacaginiz islemlerde KDV2 dogacak ve KDV sadece hesaplanan KDV'den ibaret degil. Indirilecek KDV'nizde takip etmek zorundasiniz.

Acilamiyor.

Hoscakalin