fonradar

Dijital Ürün Satışlarının Vergilendirilmesi Nasıl Oluyor?

Merhabalar, dijital ürün satışlarının vergilendirilmesiyle ilgili fazlasıyla arama yapmama rağmen tatmin edici bir bilgiye ulaşamadım. SMMM ve vergi dairesine de gittim, iki taraftan da net bilgi alamadım. Özellikle vergi dairesinin hali içler acısıydı.

2 ay önce deneme amaçlı ufak alım-satımlara başladım kendimce, aslında amacım harçlığımı çıkarmaktı fakat yüksek bir potansiyel olduğunu gördüm bu zaman diliminde de baya bir deneyim kazandım. Şu şekilde özetlemek istiyorum:

Satışını yaptığım ürünler tek kullanımlık yazılım ve oyun lisansları, orjinal aktivasyon kodları. Bana e-mail yoluyla gönderiliyor ben de e-mail yoluyla müşterilerime gönderiyorum (satışları sadece yurtdışına yaptım). Satışlarım iyi gitmeye başladığından beri tedirgindim ve bir kaç hafta önce durdurdum. Artık kayıt altına girip hem yurtiçi hem de yurtdışı satışlarımı yapmak istiyorum.

Benim canımı sıkan konu, aldığım malın faturasıyla alakalı. 3 tane satın alma kanalım var halihazırda, maddeler halinde yazayım kolaylık olması açısından.

1 - Kayıtlı şirket: Kendi ülkelerinde ve ABD'de kayıtlılar. Adıma fatura kesip e-mail adresime gönderiyorlar. Benim sorum ise, mail olarak attıkları faturanın çıktısı yeterli midir? Türkçeye çevirmek gerekir mi? Ben kendim çevirirsem ne olur?

2 - Gittigidiyor benzeri: Burada da aynı GG gibi yüzlerce satıcı var, isim soyisim falan yok nickler. Buradan satın aldığımda, malın adı, fiyatı, satıcının nicki, ödeme yaptığımız hesap numaralarını (alıcının ve satıcının) falan içeren bir döküm çıkıyor. Bu belgenin çıktısı yeterli midir?

3 - Doğrudan satıcının hesabına aktarım ile: Paypal benzeri ödeme kanalı üzerinden satıcının hesabına direkt aktarım yapma imkanım da var, bu şekilde maliyet daha da düşüyor. Burada sorun satıcıdan fatura alamıyorum. Fakat ödeme kanalında Invoice (Fatura belirtme) özelliği var. Satıcı size invoice gönderiyor, siz kabul ettiğinizde miktar bakiyenizden düşüyor. Buradaki bilgiler sadece satıcı ve alıcı hesap no'ları, ürün açıklaması ve fiyat. Bunlar muhasebeleştirilebilir mi?

Son bir sorum da benim keseceğim fatura ile alakalı. Paypal'da satış yaptığınızda her satış için fatura çıkıyor. Bunun direkt çıktısını almak yeterli olur mu mesela? Yoksa illa ki kendim fatura düzenleyip, anlaşmalı matbaalarda bastırıp kaşelemem falan mı gerekiyor?

Az çok yükümlülüklerimi öğrendim ama şu fatura olayı yüzünden ne yapacağımı bilmiyorum. Yardımcı olursanız sevinirim, teşekkürler.

Yurt dışı lokasyonlu siteler bitiyor, dijital ürün satışı başlıyor. Ama hiç değişmeyen bir şey var ki, e-ticarete merak saran arkadaşların internet üzerinden mali müşavirlik hizmetini bedavaya getirme sevdası.

Buradan kendi adıma söz veriyorum, e-ticaret sitelerinin sahipleri internet üzerinden sipariş edilen mal ve hizmetleri bedava olarak talep edenlere bağışladıklarında, mimarlar internet üzerinden bedava proje çizmeye başladıklarında, doktorlar hastaları internet üzerinden bedava muayene edip tedavi ettiklerinde, ben de e-ticaret yapmaya heveslenen arkadaşlara bedava vergi danışmanlığı yapacağım. Bu dediğim şartlar gerçekleşsin, sözüm söz...

Yurt dışı lokasyonlu siteler bitiyor, dijital ürün satışı başlıyor. Ama hiç değişmeyen bir şey var ki, e-ticarete merak saran arkadaşların internet üzerinden mali müşavirlik hizmetini bedavaya getirme sevdası.

Buradan kendi adıma söz veriyorum, e-ticaret sitelerinin sahipleri internet üzerinden sipariş edilen mal ve hizmetleri bedava olarak talep edenlere bağışladıklarında, mimarlar internet üzerinden bedava proje çizmeye başladıklarında, doktorlar hastaları internet üzerinden bedava muayene edip tedavi ettiklerinde, ben de e-ticaret yapmaya heveslenen arkadaşlara bedava vergi danışmanlığı yapacağım. Bu dediğim şartlar gerçekleşsin, sözüm söz...

Forumun amacı nedir o zaman? Hangimiz daha muhteşem mali müşaviriz diye yarışıyor musunuz aranızda? 3 tane soru sordum ki esasında tek bir soru o da en temel şey olan fatura ile alakalı. Mükellef olduğumuzda zaten kanunen muhasebeci tutmamız gerekmiyor mu zaten, kimsenin bir şeyi bedavaya getirmeye çalıştığı yok. Şu soruya verilecek cevabı müşavirlik hizmeti olarak kabul etmek nasıl bir zihniyet anlayabilmiş değilim. Sanki binlerce satışımın el birliğiyle muhasebeleştirilmesi gibi bir istekte bulundum.

Ben şöyle bir örnek vereyim kendimden, İngilizce ve Rusça biliyorum. Bir metnin çevirisini ücret karşılığı yaparım. Fakat birisi gelip bir cümlenin veya kelimenin anlamını sorduğu zaman da karşılık beklemeksizin söylerim, o kadar da değil.

Ha bu forumun amacı nedir cidden? Ego tatmini falan mi?

Sayın hoppa,

Koray bey gerçekten çok ayıp etmiş bi sorunuza cevap vermemiş !, basit sorunuza ben cevap vereyim; zamanım da kısa gidip yarışa katılacağım.

Maliyenin öngördüğü Vergi Usul Kanununda yer alan şekilde fatura keseceksiniz, diğer şekiller uygun değil.

Saygılar,
Kevork

1-Muhasebeci değil serbest muhasebeci mali müşavir. Yani sizin sandığınızın aksine SMMM'lerin hem defter tutma, hem de danışmanlık yapmak gibi iki görevi vardır. Dolayısı ile bir iş kurmaya niyetlendiyseniz bir meslek mensubundan kuruluş aşamasında da danışmanlık hizmeti almanız gerekir. Sorduğunuz soruların cevabı çok kapsamlı. Ama bir açıdan bakınca da çok da basit. Üstelik siz zaten mükellef olmuşsunuz çoktan, ama şu anda kayıt dışı mükellefsiniz. Mükellefiyet kaydınız olmaması mükellef olmadığınız anlamına gelmez.

2-Bir birimizi hiç tanımasak da sizden bir cümleyi Rusçadan-Türkçeye çevirmenizi istesem bunu yaparsınız elbette. Peki sizden 300 sayfalık bir kitabı tercüme etmenizi istesem ücretsiz olarak, daha sonra da bu kitabı bastırıp 20.000 adet satsam yine karşılık beklemeksizin yapar mısınız bu işi?

3-Bu forumun 2 amacı var benim açımdan.

a-) Diğer meslek mensupları ile mesleki bilgileri paylaşmak.

b-) Şahsi ve mali durumu itibarı ile bir meslek mensubundan danışmalık hizmeti alması zor olan kişilere daha basit cevaplar vererek yardımcı olmak. Örneğin 1 tane 2+1 konutu olan, bu konuttan kira geliri elde eden bir şahıs gayrimenkul sermaye iradı beyannamesini nasıl vereceğini doğal olarak bilmiyor ve merak ediyorsa bu kişiye cevap veriyorum ben, ya da emekli bir büyüğümüz emlak vergisi ödeyip ödemeyeceğini öğrenmek istiyorsa.

Son düzenleme:
1-Muhasebeci değil serbest muhasebeci mali müşavir. Yani sizin sandığınızın aksine SMMM'lerin hem defter tutma, hem de danışmanlık yapmak gibi iki görevi vardır. Dolayısı ile bir iş kurmaya niyetlendiyseniz bir meslek mensubundan kuruluş aşamasında da danışmanlık hizmeti almanız gerekir. Sorduğunuz soruların cevabı çok kapsamlı. Ama bir açıdan bakınca da çok da basit. Üstelik siz zaten mükellef olmuşsunuz çoktan, ama şu anda kayıt dışı mükellefsiniz. Mükellefiyet kaydınız olmaması mükellef olmadığınız anlamına gelmez.

2-Bir birimizi hiç tanımasak da sizden bir cümleyi Rusçadan-Türkçeye çevirmenizi istesem bunu yaparsınız elbette. Peki sizden 300 sayfalık bir kitabı tercüme etmenizi istesem ücretsiz olarak, daha sonra da bu kitabı bastırıp 20.000 adet satsam yine karşılık beklemeksizin yapar mısınız bu işi?

3-Bu forumun 2 amacı var benim açımdan.

a-) Diğer meslek mensupları ile mesleki bilgileri paylaşmak.

b-) Şahsi ve mali durumu itibarı ile bir meslek mensubundan danışmalık hizmeti alması zor olan kişilere daha basit cevaplar vererek yardımcı olmak. Örneğin 1 tane 2+1 konutu olan, bu konuttan kira geliri elde eden bir şahıs gayrimenkul sermaye iradı beyannamesini nasıl vereceğini doğal olarak bilmiyor ve merak ediyorsa bu kişiye cevap veriyorum ben, ya da emekli bir büyüğümüz emlak vergisi ödeyip ödemeyeceğini öğrenmek istiyorsa.

Muhasebeciden kastım mali müşavirdi zaten. Mesleklere bu kadar anlam yüklemenin manası yok, kısaltmak istedim sadece. Benim olaylarla yakından uzaktan alakam olmadığı için basit bir soru olduğunu düşünmüştüm, demek ki değilmiş. Fakat bedavacılıkla itham etmek yerine sorulan soru için tüm mevzuatı baştan sona kadar hatmetmek gerektiğini söyleyebilirdiniz, niye bir şeyleri ispatlama çabasına girdiniz ona anlam veremedim.

Zaten kanunen mali müşavirle çalışmak zorunda olduğumuzu vurgulamak istemiştim, istesek de bedavaya getiremiyoruz siz bunun farkında olmanıza rağmen konuya niye böyle yaklaştınız ki? Sadece bir ön bilgi almak istedim, bir emekli memur çocuğu olarak şahıs işletmesi kurulumundaki masrafları bile risk olarak görüyorum. O kadar masraf yapıp firma kurduktan sonra sırf fatura gösteremediğim için işimi yapamamaktan korkuyorum. Bu yüzden de özellikle bu sorunun cevabını almak istemiştim, neyse kalsın.